Připravte se na změnu vašeho těla po porodu

Těhotenství je pro organismus ženy velká zátěž. Tělo se mění a trápí ho neduhy jako nevolnosti, otoky, pálení žáhy, objevují se strie. Hladina hormonů se mění každým okamžikem. Co může novopečenou maminku po porodu zaskočit?

Povolené bříško

Bříško během posledních devíti měsíců rostlo a poskytovalo domov novému človíčku. Porodem jste sice o pár kilo přišla, rozhodně to ale neznamená, že hned budete vypadat jako před těhotenstvím. Tělo je ještě plné vody, které se postupně budete zbavovat. Váha díky tomu půjde zase o nějaké kilo dolů. Přispěje k tomu i kojení a nepřetržitá péče o děťátko.

  • Porodem se zbavíte 5–6 kg.
  • Několik dní po porodu budete častěji chodit na malou a vyloučíte z těla nashromážděnou vodu. Tím „shodíte“ další 2–3 kila během prvního týdne šestinedělí.
  • V těhotenství se zvýšil i objem krve (asi o 30–40 %), která je nyní přebytečná a tělo se jí bude snažit zbavit.

Pár týdnů po porodu prostě musíte počítat s tím, že pořád budete vypadat „těhotně“. Děloha se sice zmenšila, do původní velikosti se ale vrátí nejdříve po šestinedělí. Ve stavu dokonalé regenerace bude dokonce až asi po roce.

Proč některé maminky vypadají jako těhotné i měsíce po porodu?

Na vině pravděpodobně bude rozestup břišních svalů, tzv. diastáza. K rozestupu přímých břišních svalů, které pak nedokážou pevně držet břišní stěnu, dochází po velké zátěži, kterou porod bezesporu je.

Směrem od hrudní kosti až po stydkou oblast se mezi břišními svaly vytváří příčná mezera a dochází k oslabení této oblasti, které znemožňuje klasické cvičení a posilování břicha po porodu. Bříško se nezmenšuje, žena navíc může trpět bolestmi. Na místě pak je konzultace s lékařem, který doporučí vhodné cvičení.

Prsa se nalévají a produkují mateřské mléko

Hormonální změny po porodu se postarají o nástup laktace. První dny je v prsou husté a nažloutlé mlezivo, které pak vystřídá mateřské mléko. To se ale začne tvořit až poté, co miminko sáním mleziva spustí uvolnění prolaktinu a oxytocinu. Prolaktin stimuluje produkci mléka, oxytocin posílá vytvořené mléko z prsních žláz do kanálků, navíc stojí za uvolňování mléka při sání dítěte.

Náš tip: Zůstala vám po kojení povislá prsa, se kterými nejste spokojena? Zkuste je zpevnit pomocí doplňku stravy NadraIn Forte.

Nálada jako na houpačce

Chvíli se smějete, pak pláčete. Cítíte se unavená, nevyspalá a neschopná. Staráte se jen o děťátko, domácnost musí počkat. Buďte v klidu, je to zcela normální.

V těle se totiž prudce mění hladina estrogenů a progesteronů, vyplavuje se oxytocin. Do toho vstupuje vaše nová životní role a aktuální zdravotní stav. Do podobných stavů upadá podle průzkumů až 75 % rodiček, odborně se nazývají „baby blues“. Dobrá zpráva? Během dvou týdny by měly odeznít.

Horší kvalita pleti a vlasů

Zatímco v těhotenství jste zářila, teď si připadáte jako šedá myška. Na pokožce se objevují tmavé skvrny, na obličeji akné a vlasy se třepí, lámou a padají. Co se to děje?

Na vině jsou zase hormony. Během těhotenství rostla hladina estrogenů, které stimulují růst vlasů. Jakmile maminka začne kojit, jejich hladina klesá, vlasy přestávají růst a začínají padat. Během prvního roku života vašeho děťátka se vše spraví, nebojte.

Náš tip: O vaši pokožku se šetrně postará dermokosmetika Bioderma. Dáváte přednost kosmetice s mineralizující termální vodou? Vaše představy splní Vichy.

Jizvičky na bříšku

Objevily se vám na bříšku, stehnech, bocích nebo pažích drobné jizvičky? S největší pravděpodobností jde o strie. Činnost kožních buněk, které normálně produkují dostatek elastinu a kolagenu, se vytrácí. Na vině je ztráta pohyblivosti, příbytek na váze a hormonální výkyvy. Když už se jednou objeví, asi se jich nezbavíte.

Náš tip: V těhotenství i po porodu postižené partie mažte, mažte a mažte. Používejte přímo dermokosmetiku na strie.

Občasný únik moči

Dočasný, ale o to nepříjemnější problém, za který mohou povolené svaly pánevního dna. Potýká se s ním celá řada novopečených maminek. Komplikuje ho ještě fakt, že nutkání na malou se neobjeví hned, ale když už je močový měchýř opravdu plný. Intimní partie jsou oteklé a došlo i k dočasné ztrátě citlivosti.

  • Choďte na malou pravidelně, i když nutkání zrovna necítíte. Když je močový měchýř přeplněný, mohlo by dojít k samovolnému úniku moči. Navíc při tom má děloha problém se zavinout, což může vést k opětovnému krvácení.
  • Jakmile to bude možné, posilujte pánevní dno pomocí Kegelových cviků.

Náš tip: Močení může být v prvních dnech nepříjemné, dokonce může v místě poporodního poranění pálit. Pečujte o své intimní partie pomocí intimní hygieny. Co třeba Lactacyd?

10.2.2020 8:55 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist