babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Příprava na dítě > Dětský pokoj > Příprava bytu na příchod miminka
Příprava bytu na příchod miminka
Zatímco si užíváte těhotenství, měla byste si rozmyslet, kde vaše narozené miminko bude mít místo pro své potřebné věci. Seznamte se s těmi nejdůležitějšími.
Kojenec ( 0-6 měsíců)
Pokud není k dispozici volná místnost, nevadí. Dítě potřebuje především hodně podnětů, které může vnímat v malé garsonce stejně jako ve čtyřpokojovém bytě. Je dobré vymezit si prostor na zařízení, které potřebujete pro obsluhu miminka – postýlka, ohrádka, hrací plocha, přebalovací pult. Tyto záležitosti zpříjemní první čas na světě nejen vašemu miminku, ale hlavně vám samotným.
Přebalovací pult
Na trhu jsou k dostání jak větší komody vhodné do bytů, kde není problém toto zařízení umístit, tak i závěsné pulty, které je vhodné využít v malých bytech.Přebalovací pult šetří vaše záda, navíc představuje místo, kde můžete mít všechny potřeby k přebalování vašeho dítěte po ruce. Je dobré si hned k pultu umístit odpadkový koš, který vám ušetří zbytečné kroky a nepořádek k pokoji.
Postýlka
V ideálním případě ji umístěte do středu místnosti, aby miminko, které už otáčí hlavičku, mělo možnost sledovat prostředí okolo sebe.
Hrací plocha
Je důležité si uvědomit, že stejně jako dospělý potřebuje svůj prostor i malý človíček. Hrací plocha nemusí sloužit pouze k lezení. Svým vzhledem dá také dítěti podněty k tréninku rozlišovacích schopností. Záleží na prostoru, který máte k dispozici, ale opět je dobré věnovat hrací ploše aspoň kousek místa – stačí klidně jeden čtvereční metr.
Ohrádka
Opět zařízení poskytující dětem podněty a rodičům pocit, že je jejich dítě v bezpečí.
Je důležité si říct, že všechna zařízení domácnosti vázaná na vývoj dítěte jsou dočasná a po pár měsících je potřeba je vyměnit za jiné. Přesto bychom jim podle svých možností měli vymezit větší či menší část bytu. Je dobré dbát na pestré ztvárnění, barevnost a strukturu, které vašemu miminku poskytne možnost seznamovat se se světem a učit se.
Při osvětlení postýlky a přebalovacího pultu je důležité, aby světlo nesvítilo kojenci přímo do očí, později je třeba dbát na to, aby kryt zcela zakrýval žárovku.
Barvy v pokoji kojence – ačkoliv dítě v tomto věku nemá žádné nároky na barevné řešení pokojíčku, vyvarujte se alespoň v raném věku dítěte sytých agresivních barev a pokud vás neuspokojí bílé vymalování pokoje, volte pouze tlumené barvy.
Batole (6 měsíců- 3 roky)
Mějte na paměti, že v dětském pokoji by měl být umístěn nábytek, který plně respektuje potřeby vašeho dítěte, ne potřeby vaše. Uvědomte si, že dítě stráví hodně času na zemi, proto pečlivě vybírejte podložku a vymezte dítěti prostor zbavený nástrah.
Postel
Dítě potřebuje už mnohem více pozornosti, proto je třeba počítat s postýlkou v ložnici a s druhou třeba v kuchyni. Pokud se vám do kuchyně postýlka už nevejde, je možné jí nahradit různými přenosnými sedačkami.
Jídelní židle
S praktickým pomocníkem je dobré počítat blízko jídelního stolu, židle by měla být stále po ruce.
Pracovní stolek
Pokud má dítě vlastní pokojíček, je dobré umístit stolek tam, protože dítě ve věku batolete potřebuje dostatek místa a volného prostoru. Nechcete-li riskovat otlačená a bolestivá kolena z klečení u svého potomka a jeho stolku, pořiďte si „bobíka“.
Jestliže bojujete s místem, je vhodné pořídit si skládací jídelní židli – pracovní stolek.
Stolek by měl být umístěn co nejvíc v prostoru. Pokud se ale nachází u stěny, je každopádně potřeba, aby k němu mělo dítě přístup ze dvou stran.
Sezení
Hodit se budou i malé barevné židličky pro případnou návštěvu vašeho potomka. Varianta pro menší prostor jsou stohovatelné plastové židličky. Pro dospělé je vhodné pořídit například sedací pytel, který poslouží dobře na hraní i dětem.
Skříňky
Je dobré dávat oblečení dětí do vyšší části skříně a spodní police využít pro hračky, kam je dítě může uklidit samo.
Barvy
Volte opět světlé odstíny růžové, modré, žluté a zelené. Sytých odstínů barev je dost na hračkách, není třeba jimi dítě aktivovat i ve chvílích klidu.