Příjem potravy a jeho vliv na rozvoj řeči

Jak ovlivní způsob přijímání potravy rozvoj řeči našeho dítěte? Docela zásadně. Primární funkcí jazyka a celého systému čelistního a obličejového svalstva je přijímání potravy. V prvních měsících kojení, později žvýkání, kousání a polykání tuhé stravy, rozvíjí koordinaci tohoto svalstva, což je předpoklad, že si dítě osvojí správnou artikulaci.

Právě pro rozvoj svalů dutiny ústní a jazyka, jejich vzájemné koordinace a síly, je velmi důležité kojení. Dítě je nuceno rty pevně sevřít kolem prsní bradavky, uchopit ji jazykem, pohybem nahoru přitisknout na patro a mléko sát. Zapojuje tím zároveň svalstvo jazyka, rtů a žvýkací svalstvo. Tak je současně ovlivňován vývoj patra a čelistí, cvičen retný uzávěr pro správnou artikulaci.
Při kojení musí dítě vyvinout relativně velkou sílu, aby mléko z mléčné žlázy odsálo, musí regulovat intenzitu toku mléka, synchronizovat ho s polykáním, aby nedocházelo k zahlcení a vdechnutí mléka. Dítě to obvykle zvládá přirozeně, pokud netrpí zdravotním oslabením, které mu to znemožňuje (např. vývojová vada). Technika příjmu mléka z matčina prsu tedy dává nepřímo základy pro koordinaci svalů, které bude dítě potřebovat při nácviku artikulace.

Krmení z lahve

Pokud matka z jakýchkoliv důvodů dítě kojit nemůže, je potřeba velmi pečlivě vybírat správnou savičku na kojeneckou láhev, protože právě na jejím tvaru záleží. Měla by svým tvarem a velikostí připomínat matčin prs. Například malý průměr savičky neumožní kojenci napodobit pohyby jako při sání z prsu, dítě ji totiž sevře pouze mezi rty, retný uzávěr je slabý. Nedojde ke správné manipulaci uvnitř úst, chybí pohyb jazyka na patro, necvičí se správné polykání. Krmení z láhve tak nestimuluje dostatečně svaly dutiny ústní a jazyka, nenutí dítě často a intenzivně tyto svaly „trénovat“ a tak připravovat ideální podmínky pro vývoj artikulace.

Savička

Často dítě nemůže ovlivnit intenzitu toku mléka a tak má ztížené podmínky při koordinaci celého děje. Když je otvor v savičce příliš velký, často se zakucká, nebo je krmení provázeno pláčem, když kojenec nemůže pro příliš malý otvor ze savičky tekutinu dostat. Některým dětem lépe vyhovuje jako materiál silikon, jiným obyčejná pryž. Je třeba to vyzkoušet. Další problém může také představovat nalezení vhodné polohy ke krmení, aby tekutina netekla tam, kam nemá. (Při krmení z prsu je vcelku lhostejné, v jaké poloze se miminko krmí, záleží na pohodlí, které si matka a dítě při kojení dopřejí.)  Kojeneckou láhev při krmení musíme nadlehčovat, aby netlačila dítěti na ústa a neznemožňovala mu sání.

Kojení

Příznivý vliv kojení na vývoj dítěte je z mnoha hledisek nesporný. Kojení je přirozenou komunikací mezi matkou a dítětem, je základem komunikace vůbec, posiluje se jím vztah matka – dítě, tak důležitý pro vývoj řeči. Pokud nastávající mamince chybí informace, doporučuji publikaci nakladatelství Grada: Kojení, dar pro život (1998), kde najde vše. Nemůže-li matka své dítě kojit, nesmí podléhat panice, nejlepší je poradit se s pediatrem a zvolit správný tvar savičky.

Přikrmování

Jak dítě roste, začínáme přikrmovat. Zvykáme ho žvýkat tuhou stravu, jíst lžičkou a pít z hrníčku. Žvýkáním dostatečně tuhé stravy se procvičuje orofaciální svalstvo. Mějme na paměti, že příliš měkká strava dostatečně tyto svaly nepodněcuje k aktivitě a ty jsou pak ochablé. Pokud budeme dítěti do jídelníčku příliš často zařazovat sladkou stravu (např.kaši), velmi obtížně ho budeme zvykat na jiné chutě. Vhodné složení potravy a používání konkrétních potravin u malých dětí v různém věku podrobně a fundovaně rozebírá ve svých publikacích Petr Fořt, např. Aby dětem chutnalo, Ikar 2008.

Poloha

Při krmení je potřeba dítě držet ve vzpřímené poloze, lžičku (malou) se soustem mu přitisknout na jazyk uvnitř úst a vyprovokovat tím pohyb jazyka nahoru na patro. Vhodnou lžičku je nejlépe vyzkoušet na sobě. Některé plastové lžičky jsou totiž velmi silné a dítě může mít při jídle problémy. Právě tak některé kovové lžičky mohou mít příliš ostré hrany a dítě mohou poranit.

Pití

Zpočátku je vhodné používat k pití pouze dětský hrníček. Voda ani dětský čaj nepatří do kojenecké láhve! Jako „cestovní“ jsou praktické kelímky s nástavcem, ve kterém jsou otvory, nikoli savička (!). Pořídíme-li dítěti hrníček z plastu, dejme pozor na zdravotní nezávadnost materiálu. Pití ze skleničky se nedoporučuje. Když budeme dítě učit pít ze sklenky, může se stát, že sklenka mu proklouzne mezi prsty nebo dítě může nechtěně kus skla ukousnout a poranit se. Pro malé dítě je vhodnější hrníček s dostatečně velkým uchem (nebo dvěma uchy).

Podle toho, jak budeme dítě v útlém věku krmit a učit ho jíst, bude se rozvíjet koordinace jeho orofaciálního (čelistního a obličejového) svalstva. Nepodceňujme proto způsob příjmu potravy, ať už s ohledem na správné polykání, správnou artikulaci, či s ohledem na celkový zdravý vývoj dítěte.

Nedaleko Prahy v jedné vilce hlídala babička svého vnoučka Petříka. 

Jednou odpoledne, to mu byly asi 3 roky, přiběhl naproti mamince a volal:

„Maminko, já jsem snědl psí syreček!“

„Cožes snědl?“ zděsila se.

„Psí syreček!“ opakoval Petřík.

Babička však matku rychle vyvedla z omylu. Žádný psí syreček. Jenom měl v trenýrkách přísereček.

(M.Snítilová)

10.4.2009 5:36 | autor: Jana Bezděková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist