Příčiny obezity u dětí (2): Proč se v dnešní době hýbou méně než dřív?

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU Pohybová aktivita je zejména pro dítě velmi důležitá. V posledních desetiletích bohužel významně klesá fyzická zdatnost dětské populace i doba, kterou děti tráví fyzickou aktivitou.

Asi jen polovina dětí sportuje pravidelně několikrát týdně a pouze 14 % z nich přitom v průzkumech udává, že fyzickou aktivitu nemají vůbec nebo jen v rámci školní tělesné výchovy.

Pokud máte i vy doma potíže s jídlem u dětí, bojujete s dětskou nadváhou či vás trápí jiný problém související se stravováním, neváhejte a zeptejte se v naší poradně nutriční terapeutky.

Poohlédněme se do minulosti a porovnávejme… Generace našich rodičů musela překonat cestou do školy zpravidla určitou pěší vzdálenost. V současné době jsou děti do škol i mateřských školek většinou odvezeny autem, eventuálně využívají městské hromadné dopravy.

Naši rodiče (v jejich dětství) byli zvyklí trávit v odpoledních hodinách většinu volného času venku, nějakou hrou na „plácku za domem“, jízdou na kole apod. Naše děti již tráví tímto způsobem podstatně méně času. Důvodů je hned několik. Městská ulice již dávno není bezpečným místem pro jízdu na kole či hru s míčem. Budují se sice dětská hřiště, lesoparky apod., většinou ale nejsou „právě za domem“. Do určitého věku to tedy znamená, že dítě musí rodič na hřiště doprovodit a dohlížet nad ním. Obdobné je to v případě organizovaného sportu. Chceme-li, aby se dítě nějakému sportu věnovalo aktivně, musíme ho doprovázet na tréninky nebo do sportovních kroužků. Zaměstnaní rodiče ale často argumentují nedostatkem času.

Dalším důležitým faktorem, který se uplatňuje v klesající pohybové aktivitě a zvyšujícím se výskytu obezity u dětí, je sledování televize a hry na počítači. Zvyšující se dostupnost televizních programů, počítačových her a internetu láká děti spíše k sedavému využití volného času. Musíme si uvědomit, že v roce 1990 mohl divák sledovat pouze dva celoplošné televizní programy, se stoupajícím počtem nabízených programů a nabídkou kabelové televize tráví děti čím dále více času před obrazovkou.

Obdobný trend můžeme sledovat i ve vybavenosti rodin počítači a internetem. Zatímco v roce 2003 vlastnilo počítač jen 23 % domácností, v roce 2010 to bylo již 59 %. Připojení k internetu mělo v roce 2005 jen 19 % rodin, v roce 2010 to již bylo 56 % domácností (zdroj: data ČSÚ).

Je třeba mít na paměti, že dítě si buduje kladný vztah k pohybu postupně, a to již od kojeneckého a batolecího věku, ale i předškolní a mladší školní věk je velmi důležitým obdobím, kdy si dítě svůj vztah k fyzické aktivitě a sportu upevňuje. Pokud se v tomto věku nestane pohyb přirozenou a příjemnou součástí života, je velmi lákavou alternativou právě televizní obrazovka či monitor počítače.

Text připravila:

MUDr. Jitka Kytnarová,

ambulance dětské endokrinologie, diabetologie a obezitologie

Klinika dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist