Prevence alergií u kojenců

Způsobů, jak předcházet vzniku a následnému rozvoji alergií, je několik. Především je to správná výživa, a to již od raného dětství. Ze stravy by měly být vyloučeny všechny potenciální alergeny nebo by se jejich podávání mělo posunout na pozdější dobu, kdy je imunitní a trávicí systém dítěte dostatečně vyzrálý a připravený. Rovněž je prospěšné z bytu odstranit všechny další možné podněty, které ke vzniku alergií mohou negativně přispívat – domácí zvířata (alergie na chlupy, psí srst..), plísně, roztoče, prach.

Alergie. Slovo, které bychom raději ze slovníku vypustili. Někoho trápí více, někoho méně, jednou se objeví jako jasná reakce na určitý podnět, jindy si marně lámete hlavu, kolem čeho jste prošli nebo co jste snědli. Kdo se raduje, že ho alergie minuly, ten ještě nemá vyhráno. Alergie bohužel nevynechává žádnou věkovou kategorii. Může se objevit jak u nejmenších kojenců, tak později u dospělé populace. Důležitá je proto nejen samotná léčba alergií, ale především prevence, se kterou lze začít již u kojenců.

Alergie je často dědičnou záležitostí. Zároveň však není vyloučeno, že se může objevit i u dětí zcela zdravých rodičů, kteří žádnou alergií netrpí nebo se u nich zatím neprojevila. Pravděpodobnost vzniku a následného rozvoje alergie je u takových dětí poměrně malá, pohybuje se kolem 10 %. V případě, že je alergií postižen otec, se pravděpodobnost zvyšuje na 40 % a až na 50 % v případě, že alergií trpí matka. Nejvyšší pravděpodobnost – asi 70–100 % nastává v případě, že jsou alergickým onemocněním postiženi oba rodiče.

Nejlepší prevencí vzniku a rozvoje alergie u kojenců je kojení. Mateřské mléko je tím nejlepším způsobem výživy. Jelikož mateřské mléko obsahuje řadu důležitých látek, které se pozitivně podílejí na správném růstu a vývoji dítěte a rovněž přispívají k posilování imunitního systému, doporučují pediatři kojit alespoň do ukončeného 6. měsíce. U kojenců, kde je pravděpodobnost vzniku alergie v době přechodu na náhradní mléčnou výživu (např. z důvodu výskytu alergie v rodině), stojí rozhodně za zvážení po poradě s lékařem užívání hypoalergenní náhradní mléčné výživy, tzv. HA mléka.

Sunar má v portfoliu hypoalergenní mléka pro kojence a malé děti všech věkových kategorií. Hypoalergenní mléko Sunar HA 2 je určeno kojencům od ukončeného 6. měsíce a Sunar HA 3 dětem od ukončeného 12. měsíce věku. Princip složení hypoalergenních mlék spočívá v rozštěpení mléčné bílkoviny (která je přítomna v běžné náhradní mléčné výživě), což snižuje míru alergenicity normální mléčné bílkoviny. Tím je sníženo riziko vzniku a rozvoje alergií u kojenců. Pozor, hypoalergenní HA mléka nesmí být podávána v případě, kdy se již alergie na bílkovinu kravského mléka projevila! Jsou prevencí, kterou ale zároveň svoje dítě neošidíte o žádnou z důležitých složek výživy obsažených v ostatních pokračovacích mlékách. Složení Sunaru HA 2 a 3 bylo na základě výzkumu sestaveno tak, aby po kvantitativní a kvalitativní stránce vyhovovalo nutričním potřebám dítěte v daném věkovém období. Mléka Sunar HA 2Sunar HA 3 jsou obohacena o důležité vitaminy a minerální látky, obsahují tuky pouze rostlinného původu, neobsahují sacharózu a jsou přirozeně bez lepku. Aby prevence byla skutečně účinná, nedoporučuje se při podávání hypoalergenních mlék, a tedy ani Sunaru HA, přikrmovat výživou obsahující mléčné bílkoviny.

Tip: Dětem můžete podávat nemléčné cereální kaše Sunarka připravené právě se Sunarem HA a tím zpestřit jídelníček vašeho miláčka.

25.9.2009 3:38 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist