babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Kojení a výživa > Co jíst a nejíst při kojení > Přestáváte kojit a nechcete ztloustnoust? Nedojídejte po dětech
Přestáváte kojit a nechcete ztloustnoust? Nedojídejte po dětech
V době, kdy přestává maminka kojit, často dochází ke zvýšení váhy. Jak tomu zabránit? A v čem ještě je toto období nebezpečné?
V období, kdy je dítěti jeden rok, přestává mnoho matek s kojením. To s sebou nese nebezpečí rychlého příbytku hmotnosti. Je to tím, že kojení nám zvyšuje metabolismus přibližně o 2000 až 2500 kJ. To je přibližně jeden velký oběd či dvě svačinky navíc, které jsme si během dne mohly dát a nyní již nemůžeme. Pokud na tento pokles bazálního metabolismu včas nezareagujeme, hrozí nám rychlý přírůstek hmotnosti.
Vyčerpané tělo
Období kojení bylo pro vaše tělo velmi vyčerpávající. Do mléka odcházelo mnoho živin, a to i na úkor těla matky. Zachování kvality mléka pro dítě bylo dosud přednostnější než stavba vašich kostí, stav vašich zubů, svaloviny i orgánů. Nyní nastává období, kdy se vaše tělo bude znovu suplementovat – tedy doplňovat důležitými látkami z výživy. Jakékoliv drastické diety v tomto období budou pro vaše tělo nevhodné.
Pokud vaše dieta nebude dobře nastavená, dojde k tomu, že vaše tělo bude ještě více strádat a poškodíte si své zdraví. Pokud se vám hubnutí bude dařit, s velkou pravděpodobností bude tělo daleko ochotnější spalovat svalovinu než tuky. To vy ale nedokážete pouze z úbytku váhy poznat.
Pokud nemáte speciální přístroj a srovnání s tím, jak vypadalo složení těla před dietou, nelze to vysledovat jinak než podle snížení výkonnosti a únavy. Proto raději v tomto citlivém období navštivte odborníka, který vám s dietním režimem a snížením hmotnosti odborně poradí.
Dětské nemoci
Co pro své tělo můžete udělat?
Nedojídejte po dětech
Právě pro ty, kteří mají sklon k šetrnosti, je období dětí mezi 1. až 3. rokem zvýšeně nebezpečné. Naučte se vyhazovat. Tato varianta, jak se vypořádat s nedojedeným jídlem vašich dětí, chce více odvahy, ale velmi rychle se vám odmění snazším udržením si váhy.
Žijeme v České republice, kde nás vychovávaly matky a babičky, které prožily nejméně jednu či dokonce dvě světové války spolu s hladomorem ve třicátých letech a nedostatkem jídla v letech padesátých.
Naučili jsme se vnímat vyhozené jídlo jako hřích či zhýralost. Dojíst se musí téměř vše, na čem není plíseň. Dokonce ani toto pravidlo neplatí vždy. Dovolte si tedy ten luxus a vyhazujte! Vyhoďte starý sýr, aniž budete uvažovat, že byste ho použila za 14 dní do omáčky, vyhoďte 4 dny starý chléb, který kromě vás již nikdo nechce jíst.
Dovolte si vyhodit poslední dva lívance, které zbyly po sobotním obědě či nedojedený pribináček po dítěti. První týden vás sice bude bolet srdce, ale druhý už budete vnímat pouze úlevu a osvobození.
Kupujte to, co je kvalitní
Dopřejte si dražší kvalitní šunku oproti levnému salámu gothaj. Dopřejte si menší množství drahého kvalitního francouzského sýru oproti velkému množství obyčejného eidamu. Dopřávejte si lahůdky. Naučte se si pochutnat na menším množství kvalitního jídla a vína oproti běžným potravinám v levnější variantě.
Drahý sýr si nekoupíte, a tedy nesníte v množství 150 až 200 g, u drahého vína také nevypijete bezmyšlenkovitě celou láhev. Naučte se na sobě nešetřit a dopřát si tak kvalitu na úkor kvantity.
Sportujte
Máte za sebou období těhotenství a kojení. To je období několika měsíců, kdy vaše svalovina chátrala a nebyla příliš posilována. Nyní sice máte pohybu s malým batoletem nad hlavu, je to ale pohyb jednostranný. Jste sběrači všeho, co vaše dítě rozhází. Zvedáte ho opakovaně do výšky a vynášíte po schodech.
Pokud nezačnete včas posilovat i jiné svalové partie, bude vaše tělo povolené a rozbředlé. Zaměřte se na svalové skupiny zad, hýždí, břicha. Myslete též na zlepšení vaší kardiovaskulární výkonnosti.
Čtěte také:
- Hubnutí v těhotenství a jeho nejčastější příčiny
- Cesta ke štíhlé linii: Jen pohyb nestačí
- Zdraví na dětském talíři
Jak na dietní režim?
- Počítejte si kilojouly. Bez počítání kilojoulů je každé hubnutí spíše dílem náhody. Jezte přibližně okolo 5000 kJ. Vaše tělo nebude trpět nedostatkem živin, a přitom budete svoji hmotnost rozumně shazovat.
- Nezapomeňte na rozmanitost jídla. Dopřejte si dostatek bílého masa s minimem tuku, jako je krůtí, kuřecí či králičí.
- Jezte dostatek ovoce a zeleniny.
- Pečivo volte pouze 1 až 2x za den.
- Přílohy spíše omezujte, jezte maximálně 1/3 běžné porce přílohy.
- Myslete na dostatek tekutin. Při nedostatku tekutin tělo ochotněji spaluje svalovinu než tuky. S dostatkem tekutin se též snáze zbavujete toxických látek v těle.
- Sportujte
- Vyhledejte odborníka. Jen tak nebude vaše hubnutí dílem náhody a nepoškodíte si své zdraví.