babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Život v rodině > Vánoce a Silvestr > Přemíra darů může napáchat škody
Přemíra darů může napáchat škody
Často bychom dětem rádi splnili, co jim na očích vidíme. A podobně to mívá i širší příbuzenstvo. Kolik dárků je rozumných a jak k Vánoční nadílce přistupovat?
Dopis Ježíškovi a rady zkušených maminek
Julie, maminka dvou dětí (3 a 5), už to má vymyšlené.
„Připravují si předem seznam dárků. Vystřihují si obrázky z katalogů, nalepují je a pak je posílají Ježíškovi. Když se mě příbuzní ptají, čím je mají obdarovat, tak vybírám z tohoto seznamu. Od každého dostanou děti jeden dárek, tedy pět až šest dárků každý.“
Eva má zase jinou zkušenost. Na Štědrý den se u nich doma schází široké příbuzenstvo a její šestiletý syn dostane od každého dárek, takže se mu jich sejde třeba 20. Dárky mu pak dávají postupně po Vánocích, takže má pořád co rozbalovat, pořád nějakou novou hračku.
Lásku dárky nenahradíte
„Neexistuje žádné pravidlo pro to, kolik by mělo dítě dostávat dárků. Záleží na velikosti rodiny, na finančních možnostech, ale i na rodinných tradicích,“ říká dětská psycholožka Monique Kermadecová.
Zná dokonce matky, které využívají speciální webové stránky, na nichž zveřejní seznam dárků, z nichž si pak každý z jejich blízkých může vybrat.
I když pro výběr darů neexistují podle psycholožky žádná pravidla, varuje před jejich přemírou.
„Někteří rodiče chtějí kupou dárků demonstrovat svou lásku k dítěti. A to je špatně, protože dítě si pak spojí dárek, tedy materiální záležitost, s citovou rovinou,“ říká Kermadecová.
Důležitější je dítěti vysvětlit, že sebevětší dar nenahradí to, že se rodina sejde a mají se všichni rádi.
Splněná přání vs. příprava na skutečný život
S počtem dárků si poradila po svém Gerardina, maminka dvou dcer (8 a 11). Její holčičky si píšou seznam dárků, které by si přály, obvykle bývá pořádně dlouhý.
První síto udělá matka záhy, nechá dcery přečíst seznam přání a pak je připraví na to, že Ježíšek možná nebude moct přinést vše, co si přály. S manželem vyberou některé z darů na seznamu a doplní je ještě dárky podle vlastního uvážení, které jsou pak pod stromečkem příjemným překvapením.
„Všímejte si dětských přání během celého roku. Poznamenejte si je, na Vánoce se to bude hodit. Ovšem neznamená to automaticky každé přání vyplnit. Snažte se držet v mezích rodinných finančních možností,“ radí psycholožka. Doporučuje kombinaci jednoho velkého daru a nějakých drobností, malých pozorností.
Děti by měly být součástí vánočních příprav
Vánoce by se neměly pro děti stát jen symbolem přehnaného utrácení. Proto je vhodné zasvětit je do vánočních příprav. S nejmenšími lze vyrábět různé ozdoby na stromeček, péct cukroví, vyrábět dárečky. Dítě se tím naučí vnímat dárek jako něco, čím chceme udělat druhému radost. Psycholožka také doporučuje vést potomky k tomu, aby vybrali dárek pro děti v tíživé situaci.
Může to být třeba nějaká starší, ale zachovalá hračka, případně některý z vánočních dárků. Upozorňuje rovněž na přínos četby, vyprávění pohádek či pověstí, které se vážou k Vánocům, akcentují jejich magii i význam rodinných setkání.
Čtěte také:
- Jak zapojit děti do vánočních příprav?
- Zdobení stromečku s batoletem může být pořádná fuška
- Skryté nebezpečí Vánoc
Vánoce bez konzumu
Jsou mezi námi i tací, kteří se rozhodli vzepřít se konzumnímu charakteru Vánoc a dávají dárky, jež se v obchodě nekoupí. Pokud chce člověk přejít na takový model, je dobré na to své okolí připravit, aby obě strany nebyly nepříjemně připravené. Třeba prohlášením typu: Letos jsem si pro vás připravila něco zvláštního, rozhodla jsem se pro osobnější dárky atd.
S dětmi to není tak jednoduché, psychologové doporučují jim jeden dárek koupit a další může být z rodu těch zadarmo. Děti to učí vnímat různé hodnoty a taky je nevystavíme posměškům spolužáků, že nedostaly „opravdový“ dárek.
3 tipy na dárky zadarmo
- Sdílený dar. Honzík (9 let) dostal od táty k Vánocům poukaz na dětský zahradní domek. V létě ho pak spolu dávali dohromady, Honzík při tom pomáhal.
- Vlastní výrobek. Každý ho volí podle svého naturelu. Zavařeniny, pletené rukavice, sešit rodinných receptů, album s rodinnými fotografiemi, pěkně vyvedený genealogický strom, osobní kalendář s rodinnými fotografiemi, deník z poslední společné dovolené.
- Dárek pro pohodu. Jde o pomoc, která členům rodiny či přátelům nějakým způsobem zpříjemní život. „Minulé Vánoce mi teta nabídla, že jeden celý víkend pohlídá naše tři děti. S manželem jsme si mohli vyrazit jen ve dvou,“ pochvaluje si Amélie. Takovým darem může být třeba úklid jednou měsíčně, umytí auta, hlídání kočky o dovolené. Dokonce k tomu účelu může dárce vytvořit různé dárkové poukázky.
Z darů tohoto druhu se pak všichni v rodině mohou těšit po celý rok.