Prasečí chřipka A(H1N1) – vše, co potřebujete vědět

Kašlání, kýchání, smrkání a neumyté ruce – to je rej pro šíření viru H1N1 neboli prasečí chřipky. Těhotné ženy a malé i velké děti patří mezi rizikové kategorie obyvatel. Co si s tím zodpovědný rodič má počít?

Pokud jde o děti, zatím nejsou ukončeny klinické studie a proto se v ČR s tímto očkováním v tuto chvíli nepočítá. Ve chvíli, kdy budou tyto klinické studie ukončeny, bude Ministerstvo zdravotnictví postupovat v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti,“ uvedl exkluzivně pro Babyweb.cz Vlastimil Sršeň, ředitel odboru komunikace s veřejností MZ.

Sledujte s námi nejnovější informace Ministerstva zdravotnictví týkající se chřipkové pandemie a Distribuce vakcín a vakcinační strategie(ke dni 19.11.2009).

Vakcína je jedna věc, běžná prevence druhá – nebo spíše naopak. Mytí rukou a ochrana dýchacího ústrojí by měly být na prvním místě při prevenci proti této snadno a stále rychleji se šířící viróze.

Nezapomínejte: virus se do organismu dostane pouze ústy nebo nosem. Můžete ho mít na rukou nebo jinde na těle, ale tudy do vašeho organismu nepronikne. Proto je potřeba dodržovat hygienu rukou a chránit dýchací ústrojí.

Viru H1N1 trvá přibližně 2 až 3 dny po prvním infikování krku nebo nosních dutin, než se rozšíří a projeví se charakteristické příznaky nemoci.

Akutní příznaky chřipky mohou vyžadovat vyhledání okamžité lékařské pomoci.

Tyto stavy dítěte by měli brát rodiče vážně, protože mohou siganlizovat začátek onemocnění.

  • Zrychlené nebo obtížné dýchání
  • Namodralá nebo šednoucí barva pleti
  • Příznaky dehydratace: dítě málo pije, málo močí, při pláči se objevuje málo slz
  • Občasné nebo časté zvracení
  • Špatný spánek a buzení, nezvyklé chování
  • Neochota nechat na sebe sáhnout
  • Příznaky běžné chřipky již odeznívají, ale náhle se vrátí horečka a zhoršený kašel
  • Při zhoršení stavu vyhledejte lékařskou pomoc.

I dospělí by si měli dávat pozor na tyto příznaky: potíže s dýcháním nebo dýchavičnost. Bolest nebo tlak na hrudníku anebo v břiše, malátnost, zmatenost, zvracení a stejně jako u dětí náhlý návrat horečky a zhoršený kašel.

Onemocnění způsobené virem A(H1N1) v současné době probíhá podobně jako běžná chřipka. Ve většině případů má onemocnění mírný klinický průběh, v některých případech je i bezpříznakové.

Těhotným ženám při onemocnění způsobeném virem A(H1N1) hrozí zvýšené nebezpečí vzniku kardiovaskulárních a respiračních komplikací.

Zvýšené riziko u těhotných žen infikovaných pandemickým virem je zejména během druhého a třetího trimestru, a zvýšené riziko úmrtí plodu nebo spontánního potratu bylo potvrzeno z dalších zemí, kde je onemocnění pandemickým virem v populaci rozšířené.

Jak se nejlépe před chřipkou chránit?

Odpovědí je tělesná i duševní hygiena. Nazapomínejte, že stres snižuje vaši obranyschopnost. Proto je dobrá nálada a vnitřní rovnováha jedním z předpokladů tělesného zdraví. Nenechte se prasečí chřipkou stresovat!

 

30.11.2009 2:33 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist