Pozor na jedovaté rostliny

Pobyt venku je pro děti důležitý. Nadýchat se čerstvého vzduchu, posílit imunitu, vybít energii. I u nás ale existují smrtelně jedovaté rostliny. Poznejte je a vyvarujte se tak nebezpečí.

25-shutterstock_1834277809-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Příznaky intoxikace jedovatými rostlinami

Reakcí na požití, dotyk či nadýchání se výparů jedovatých rostlin může být zvracení, nevolnost, podráždění centrálního nervového systému, obtíže při dýchání, bezvědomí, poruchy srdeční činnosti či ledvin.

Kontakty na toxikologickou pomoc

Vždy, když máte problémy, můžete zavolat na Toxikologické informační středisko na linky 224919293 a 224915402. Na těchto číslech lékaři bezplatně poradí, jak s probíhající otravou pomoci, jak se zachovat, jak postupovat.

Jedovaté plody, květy i listy

Jedovaté látky jsou nejčastěji obsaženy v plodech, které si děti tak rády ochutnávají, ale i v kořenech, ve stoncích a listech.

Na suchých i vlhkých teplých místech podél cest přístupných slunci můžeme najít blín černý. Je to dvacet až devadesát centimetrů vysoká bylina se silně chlupatou lodyhou, má řapíkaté listy vejčitého tvaru, nepříjemně zapáchá. Plodem je tobolka. Jedovatá je celá rostlina.

Bolehlav plamatý – dva metry vysoká rostlina s hnědofialovými skvrnami na lodyze a květy podobnými bezu. Roste v houštinách, u potoků. K otravě stačí nadýchat se vůně rostliny. Začnou vám těžknout končetiny, zvracíte, máte problémy s dýcháním, obtížně se polyká a mluví. Postupně dochází ke svalové obrně a zástavě srdce. K otravě může dojít záměnou za jinou rostlinu – petržel, anýz. Bylinou byl údajně otráven i Sokrates.

Durman obecný – zahradní i pokojová varianta. Květům se říká andělské trumpety – jsou bílé s trubkovitým tvarem. Roste na opuštěných místech, pěstuje se i jako pokojová rostlina. Jedovaté jsou všechny části. Po požití vyvolává blouznivé stavy, proto se mu ve starověku říkalo blázníček.

Čilimník převislý neboli štědřenec způsobuje vážné komplikace. Jeho květy („zlatý déšť´) potěší na jaře všechny návštěvníky parků, plody se podobají hrachu. Už požití 2 až 5 semen a pěti květů ale způsobí vážnou otravu, která narušuje nervovou soustavu.

Čtěte dále:

Za třešně mohou děti snadno zaměnit plody rulíku zlomocného. Tento jeden a půl metru vysoký keř roste na slunných místech. Jedovaté jsou plody, kořen i listy. Dítě usmrtí požití pouhých tří bobulí. Dospělý by musel sníst trojnásobek. Příznakem otravy je sucho v ústech, zrychlený tep, rozrušení, stav podobný opilosti, halucinace. Protože skot je otravě odolný, může nastat otrava i po požití masa zvířete, které rulík snědlo.

Nejjedovatější strom – je tis červený. Jehličnan s červenými bobulkami má jedovaté plody, kůru, jehlice. Tis je jedovatý pro většinu zvířat.

Za rybíz mohou děti považovat plody lýkovce jedovatého, okamžitě pocítí silné dráždění na kůži, sliznicích, v zažívacím traktu. Mohou nastat křeče a poruchy krevního oběhu.

Konvalinka vonná skutečně voní magicky, ale její červené bobulky obsahují látky podobné lékům na srdce. Jsou v dužině květů a plodů v nízké koncentraci. Konvalinka je vylučuje do vody ve váze.

Oleandr obsahuje látky téhož typu. Otrava může nastat už po rozžvýkání dvou listů oleandru.

Toxická jsou rovněž jádra broskvoní, meruněk, švestek, jablíček a hořkých mandlí. Z nich se pomalu se z nich uvolňuje kyanovodík.

Postup při otravě

Rychle vyhledejte lékaře při jakémkoli popisovaném příznaku, či požití neznáme nebo podezřelé plodiny, rostliny, plodu, kořínku, listu, plodu.

Následuje zpravidla výplach žaludku, podává se aktivní uhlí a postup závisí na příznacích a stavu pacienta. Sledují a podporují se životní funkce, dýchání, krevní oběh.

16.11.2023 5:03 | autor: Regina Rothová | zdroj: Odborným garantem článku je PhDr. Regina Rothová, VFN Praha.
Více o tématu: děti

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist