babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Sex a vztahy > Vztahy v rodině > Pozor na baby-clash: Proč dítě rozbije rodinu?
Pozor na baby-clash: Proč dítě rozbije rodinu?
„Že nám to takhle změní život, to jsme nečekali,“ tvrdí většina čerstvých rodičů. Sdílené zkušenosti i načtené informace realita předčí. Mnohdy je bolestná. Dítě, které mělo partnery stmelit, je postaví proti sobě.
Fenomén je to natolik rozšířený, že se pro něj vžívá anglický termín baby-clash. Rodinný převrat způsobený narozením dítěte však nemusí nutně vést k rozchodu partnerů. Záleží na tom, jak danou situaci ustojí, zda si uvědomí, co je může potkat, a dokážou se tomu postavit. „Dnes už to není svatba, ale dítě, které drží partnery pohromadě. Někdy mu věnují až extrémní pozornost, přehnaně ho respektují, analyzují, stává se v rodině králem,“ upozorňuje partnerská terapeutka Martien Teillacová na úskalí dnešní rodiny. Její kolegové definovali pět problémů, jimž nejčastěji čelí čerství rodiče.
-
Jsem doma jen do počtu
Až 10 % mužů dokáže žárlit na své dítě, zvlášť pokud se matka točí jen kolem svého mrňouska. „Připadal jsem si, že jsem tam jen proto, abych nosil peníze, dítě koupal a chodil nakupovat,“ stěžoval si Gilles, otec čtyřletého syna. „Něco jako grátis domácí asistent, který přiběhne na písknutí.“ Když v partnerovi narůstá pocit přisluhovače, člověka odstrčeného na druhou kolej, měl by o tom s partnerkou mluvit, pokusit se spolu s ní nějak přeskupit a proházet domácí povinnosti, aby si vyšli vstříc.
-
Proč musím v noci vstávat k dítěti jen já?
Pokud se jeden z partnerů cítí odstrčený, stěžuje si na nedostatek pozornosti, ten druhý mívá zpravidla pocit, že ho povinnosti zavalí. Vyčerpané mamince se zdá, že partner nechává všechno na ní. Frustrující je hlavně nedostatek spánku. „Pokud jeden z partnerů nevstává v noci k dítěti, protože se potřebuje přes týden vyspat do práce, může se o miminko postarat v noci o víkendech,“ radí rodinný terapeut. „Když chodí do práce oba partneři, mohou se v noční péči o dítě střídat třeba obden.“
-
Nechce se milovat
Něha, pozornost, žádné konflikty. Pro 66 % žen je to podmínkou, aby dostaly chuť na sex. Rozhodující je pro ně, zda je doma příjemná atmosféra, zda nejsou unavené, nemají strach o dítě. „U 70 % mužů těhotenství ženy a narození dítěte na jejich sexuální touze nic nezmění, u žen je to pouhých 30 %,“ říká sexuolog Philippe Brenot. Radí rozhodně se do tohoto aktu nenutit, nespěchat s ním a vyzkoušet jiné způsoby, jak navodit intimitu a rozkoš. Patří k nim doteky, mazlení, hlazení, masírování. Odborník také doporučuje neodmítat partnera, když nemáme chuť na milování, způsobem: „Nech mě, nemám na to náladu.“ To se pak ten druhý cítí odstrčený. Lépe je mu vysvětlit, že zrovna tenhle večer potřebujete, aby vás jen tak držel v náručí.
-
Návštěva tchyně je pohroma
Defilé babiček, tetiček, kamarádek, každý se chce přijít na miminko podívat. Nebere to konce, a protože byt s čerstvě narozeným dítětem bývá obvykle vzhůru nohama, padne i nejedna kritická poznámka na toto konto, obvykle od starší generace. Pro mladé rodiče je to stresující a mezi partnery může propuknout konflikt, pokud se nedohodnou předem, koho a kdy pustit domů. Ideální je, aby se návštěvy netrousily jedna po druhé, ale pokud možno pozvat je na předem domluvený termín ve větším počtu.
-
Už si mě ani nevšimne
Má-li muž pocit, že už není prioritou své partnerky, navíc se s ním nechce milovat, tak často rezignuje, svalí se večer před televizi a tam poklimbává. Jistě není od věci si občas udělat společný televizní večer, zvlášť když je člověk utahaný a nemá energii cokoliv podnikat, ale pro vztah je důležité si občas vyrazit ve dvou, třeba jen do kina. Za to komplikace se zajišťováním hlídání dítěte stojí. Jde o to si připomenout chvíle „předtím“, které, byť v trochu jiné míře, jsou možné i po narození dítěte.
Čtěte také:
- Každá rodina potřebuje své rituály
- Psychické vyčerpání: Když už opravdu dál nemůžeme
- Jste si souzeni? Odpoví partnerský horoskop
Existuje prevence?
Příchod dítěte nám nabízí nový pohled na našeho partnera. Dostává se do situace, v níž jsme ho nezažili, dokáže mile překvapit, či nepříjemně zaskočit. Je třeba si to uvědomit nejlépe před porodem, promluvit si o změnách, které nastanou, snažit se dobrat jejich úskalí. Tehdy je ještě klid a čas na to si sdělit své preference a podle nich si rozdělit úkoly pro nastávající období. Čím lépe si čas zorganizujeme, tím víc nerváků si ušetříme. Samozřejmě nelze předjímat, zda dítě bude spavé či nespavé, jak to půjde s kojením atd., to ukáže až praxe a podle toho se taky bude odvíjet rodičovský režim. Hlavně je důležité si v něm najít chvilku na odpočinek. Vyplatí se přizpůsobit se rytmu dítěte. Když ono spí, odpočíváme také. Nejlépe ve dvou.