Postrach všech matek. Jedno dítě mám mnohem raději. Co s tím?

Mateřství s sebou přináší radosti i strasti. Když přivedete na svět prvního potomka, rázem mu věnujete všechnu pozornost, lásku i péči. S druhým dítětem přichází změna a taky riziko, že jedno z nich budete (ne)vědomě upřednostňovat. Co za tím vězí a co s tím?

brothers-457237_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Nelinka je celý tatínek a Klárka zase vaše kopie, vidíte se v ní, povaha a zájmy zcela souzní s vaším já. A tak se snadno může přihodit, že se stane maminčiným mazánkem. I když si to rodiče nechtějí přiznat a měli by milovat všechny děti stejně, skutečnost může přinést překvapivá zjištění.

„Dodnes miluju Petra, který tragicky zahynul a s nímž jsem vychovala syna Daniela. Po letech jsem se vdala podruhé, avšak štěstí mi to do života nepřineslo, i když jsem porodila dceru. Nikomu bych to nepřiznala, ale syna zbožňuju mnohem víc než malou Sofii. Často se tím užírám, ale nemohu si pomoci,“ popisuje Karolína (39) své pocity a zároveň tuto skutečnost pokládá za obrovské selhání.

Co s tím?

Pokud více milujete jedno ze svých dětí, snažte se identifikovat důvod, proč tomu tak je. Zamyslete se nad tím, co vás k tomu vede, a zkuste s danou informací pracovat. Promluvit si o tom můžete jak s partnerem a zároveň ho požádat o zpětnou vazbu, tak s psychologem. V případě, že se vám okolí pokouší naznačit, že tomu tak je a vy to nechcete vidět, prozřete dřív, než rozdíl v chování pocítí méně milovaný. Toto zjištění může nenávratně poznamenat křehkou duši a vyvolat pocit opomíjeného človíčka. Frustrace a nízké sebevědomí na sebe nenechají dlouho čekat.

Když je druhé dítě na cestě

Jste v očekávání a zároveň již doma máte aktivního tříleťáka? Připravte jej na příchod bratříčka či sestřičky, povídejte mu o tom, jaké to bude, zajímejte se o jeho pocity. Nepokládejte to za zbytečnost. Po porodu nezapomínejte ani na prvorozeného. Rovněž touží po vaší pozornosti, lásce a mazlení. V opačném případě se může dostavit nevraživost a žárlivost. Nedávejte dítěti záminku bojovat o přízeň rodičů. Naopak chtějte, ať se sourozenci mají rádi a vycházejí spolu již od útlého věku.

Nastavte pravidla

Viditelné a citelné protěžování dřív či později vyjde najevo. Každé dítě je sice jedinečné, avšak pravidla platí pro všechny bez rozdílu. Nenadržujte nikomu, usilujte o spravedlivý přístup, ať dětí vědí, že karty jsou rozdány jasně.

Dítě za to nemůže

Irituje vás, že malý Péťa má několik vlastností po tchyni, se kterou nevycházíte úplně nejlíp? Netrestejte vaše dítko za to, že dědičnost sehrála svou roli. Je v tom přece nevinně.

Zajímejte se

Co odlišuje dobrou matku od té ignorantské? Zajímá se o názor, pocity a emoce svých dětí. Ptá se, jaký prožily den, co se jim podařilo. Staví tak bytelné základy pro komunikaci. Naši nejmenší si přejí trávit čas s rodiči. Povídání, předčítání, kreslení, procházky, hry, společné vaření nebo mazlení. Dopřejte jim to.

24.3.2020 5:00 | autor: Lenka Zelnitiusová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist