Ponechat očkování na vůli rodičů? Ptáme se odborníků

Očkování dětí jako povinnost. Má či nemá být dobrovolné? Věčná otázka. Co by rodičům doporučili zkušení lékaři?

shutterstock_1066303739-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Téma očkování dětí neustále rozděluje společnost. Zeptali jsme se proto odborníků na jejich názor. Oslovení lékaři dostali následující otázky:

  1. Návrh plošného očkování malých dětí proti pneumokokové nákaze přinesla i jednu novinku, a sice to, že si rodiče mohou rozhodnout, zda chtějí nechat svoje dítě proti nemoci očkovat, či nikoli. Jak se díváte na názor, že by tato „dobrovolnost“ měla být i u jiných plošných očkování?
  2. Setkáváte se v praxi s tím, že rodiče nechtějí nechat své dítě očkovat (např. přímo u čerstvě narozených miminek) – že je to zbytečná zátěž do jeho organismu? Jak tyto případy řešíte?
  3. Co vše by rodiče měli zvážit při rozhodování, zda nechají své dítě očkovat proti pneumokokové nákaze?
  4. Co by mělo být pro rodiče vodítkem, když se rozhodují, zda nechají své potomky očkovat nějakou nadstandardní vakcínou?

MUDr. Martin Gregora

  1. U dosud u nás povinných očkování, snad vyjma tuberkulózy, by nebyla dobrovolnost správnou volbou. Úspěch očkování je mimo jiné závislý na míře proočkovanosti populace.
  2. Ano, setkávám. Mám v ambulanci dokonce rodinu, která nenechala očkovat své děti vůbec. Nyní leží jejich dvanáctiletý syn na infekčním oddělení s těžším průběhem černého kašle. Pravda ale také je, že dosud žádnou nemoc, proti které se běžně očkuje, nedostal. To je proto, že je velká míra proočkovanosti populace a kromě černého kašle, kde jsou po 4–5 letech po očkování prokazatelně nízké hladiny protilátek, není mezi dětmi z těchto nemocí žádná.  Děti očkované proti černému kašli i tak mají proti tomuto chlapci výhodu, protože průběh případné nemoci je mnohem lehčí. Rodičům, kteří nechtějí očkovat své děti, trpělivě vysvětluji, jakému riziku je vystavují. Pokud nechtějí očkovat tuberkulózu na porodnici, je možné počkat do 6 týdnů věku. Odmítnutí očkování proti zákeřným nemocem, jako je černý kašel, dětská obrna, hemophilus atp. může znamenat zbytečnou smrt nebo trvalou invaliditu vlastního dítěte.
  3. U zdravého dítěte, které není v prvních dvou letech v kontaktu se „školkovými“ a školními dětmi, například u prvního dítěte v rodině, je riziko pneumokokové nákazy menší. Zde by se mohlo uvažovat o vynechání této vakcíny, ale i zde určité riziko zůstává.
  4. Hlavně závažnost onemocnění, proti kterému se očkuje, a frekvence výskytu nemoci.

MUDr. Tomáš Karhan

  1. Volitelnost u očkování proti pneumokokům bych velmi uvítal. Též bych ji uvítal i u očkování proti Hemofilu influenzae (nyní ale nelze ani technicky, protože je „zamontováno“ do hexavakcíny s ostatními povinnými očkováními). Očkování proti hepatitidě B bych uvítal po 12. roce věku, a ne v kojeneckém věku, tam je to nedůvodné.
  2. Setkávám se s tím u očkování proti TBC – BCG vakcína. Tu lze ze 4. dne po narození odložit na později, asi na 3. týden věku.
  3. Co se týká očkování proti pneumokoku, měli by rodiče zvážit, zda je jejich dítě nemocné konkrétně pneumokokovými infekcemi tak často, aby mělo očkování opravdu důvod.
  4. Často rozhoduje úzkost rodičů a pocit, že je potřeba dát dětem vše, co je k dispozici. To je zpravidla mylné. Viz vakcíny proti meningokokům – onemocnění je výjimečné. Rozhodování je obtížné pro laika, svým způsobem i pro hodně zodpovědného dětského lékaře. Očkování proti chřipce u dětí pediatři příliš nepodporují, ostatní je vždy individuální. Ostatní je dobré prodiskutovat s lékařem. To ale závisí i na postojích lékařů jednotlivě, spektrum názorů je velmi široké.

Čtěte dále:

MUDr. Lenka Smetanová

Dobrovolnost u plošných očkování nevidím jako zvláštní plus. Jako krok dobrým směrem vidím přístup zdravotních pojišťoven, které v rámci prevence z části hradí „dobrovolné“ vakcíny.
U základního očkovacího kalendáře bych v žádném případě „dobrovolnost“ nezaváděla. Rodiče často nemají potřebné informace, v problematice se neorientují. Určitý standard a ochranu dítěte očkováním by měl prostřednictvím odborníků garantovat dítěti stát, bez ohledu na postoje rodičů.

U nadstandardních vakcín by rodič měl konzultovat problém vždy s pediatrem, který má dítě dlouhodobě v péči.

Otázka pro MUDr. Jitku Škovránkovou z ambulance očkování Fakultní nemocnice v Praze-Motole

Je očkování zátěž pro nervový systém dítěte?

Očkování nezatěžuje centrální nervový systém zdravých dětí. U jedinců s poškozeným nervovým systémem nebo s neléčitelným neurologickým onemocněním se některá očkování odkládají do doby stabilizace onemocnění nebo se nepodají vůbec.

5.1.2023 4:38 | autor: Monika Langrová | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovorů z lékaři., MUDr. Jitka Škovránková, MUDr. Lenka Smetanová, MUDr. Martin Gregora, MUDr. Tomáš Karhan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist