babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Před porodem > Strach z porodu > Pomozte partnerce zbavit se strachu z porodu
Pomozte partnerce zbavit se strachu z porodu
Vaše partnerka se celé těhotenství intenzivně připravuje na narození miminka, ale to nic nemění na tom, že se porodu přirozeně obává. Právě v tuto dobu byste měli být její oporou a s jejími obavami jí pomoci.
V době těhotenství a obzvláště v případě, kdy se vaše partnerka velmi bojí porodu, je důležité, aby cítila vaši podporu a měla pocit, že v této situaci není sama. Ano, rodit bude ona, ale čím lépe bude porod zvládat psychicky, tím snadněji to půjde.
Proč se nemá partnerka příliš bát?
Ženské tělo se řadou fyziologických změn připravuje na stresovou situaci po celé těhotenství. Porodní činnost, délka porodu ale i náhlé příhody představují fyzickou i psychickou zátěž, která vyvolává v organizmu ženy stresovou reakci. Během tohoto procesu se v těle zvýší hladina hormonů katecholaminů, hlavně kortizolu, jehož maximální hladina v krvi je právě při porodu.
Organizmus ženy je tedy na určitou dávku strachu přizpůsobený, ale pokud je strach moc velký, může průběh porodu negativně ovlivnit. Neovládá-li rodička svůj strach, může porodní proces velmi zkomplikovat. Vysoká hladina kortizolu může při stresové situaci za porodu způsobit poruchu děložní činnosti a snížení průtoku krví placentou. To vede k nedostatečnému zásobení plodu kyslíkem.
Víte-li tedy, že má vaše partnerka z porodu opravdu velký strach, měl byste ji co nejvíce podporovat. Zkuste některý s následujících tipů, které ženám pomáhají. Zjistěte, jaké jsou nejčastější obavy žen před porodem.
Mluvte s partnerkou o jejích pocitech a obavách
Partnerce můžete pomoci tím, že s ní budete o jejích obavách a strachu souvisejícím s porodem opakovaně mluvit. Ptejte se, projevte zájem, probírejte s ní, co ji čeká. Partnerka tak pocítí, že v těhotenství a při porodu není sama, že s ní všechno prožíváte.
Čtěte také:
- Strach z porodu: Strašákem bývají i internetová fóra
- Otec u porodu – radost, nebo komplikace?
- Jak si připravit porodní plán
Nezlehčujte její strach
Věty typu „Prosím tě, Mařka od vedle taky porodila, a nic jí není,“ rodičce nepomohou. Naopak se před vámi uzavře a nebude další obavy s vámi sdílet. Uvědomte si, že porod je jedna z největších událostí v životě ženy, a věnujte mu proto takovou dávku pozornosti, jakou si zaslouží.
Tokofobie je strach z porodu. Je normální, že ho žena cítí. Blíží se velká životní událost, která je spojená s bolestí a převratnými změnami. Není žádnou ostudou cítit strach.
Doprovázejte ji na přípravné kurzy k porodu
Pokud partnerka projeví zájem účastnit se přípravných kurzů či prohlédnout si porodnici a porodní sál, udělejte si čas a doprovoďte ji. Není to jen pro dobrý pocit partnerky, aktivní příprava k porodu pomůže také vám, chcete-li být u toho.
Porodní plán
Zúčastněte se porodu
V případě, že si partnerka přeje při porodu vaši účast, rozhodně se porodu zúčastněte. Během porodu bude pro ni vaše přítomnost velkou podporou.
V krajní situaci vyhledejte psychologickou pomoc
Když se vám bude zdát, že strach vaší partnerky z porodu výrazně negativně ovlivňuje její psychický nebo fyzický stav během těhotenství, zkuste jí nabídnout možnost odborné psychologické pomoci. Zdá-li se vám psycholog či terapeut moc velké sousto, vyhledejte například porodní asistentku či dulu.