babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše miminko > Vývoj plodu > Pohyby dítěte v bříšku mohou působit radost i starost
Pohyby dítěte v bříšku mohou působit radost i starost
Na první pohyb miminka v bříšku čeká každá maminka. První i ty další jsou vždy neobyčejným zážitkem. Někdy ale mohou svádět i nadměrnému pozorování i obavám, jestli je vše v pořádku.
Kope, škytá, doslova tancuje v břiše. Intenzita pohybů bývá různá a i doba, kdy se dítě projevuje. Někdy dokážeme jeho pohyby i stimulovat. Ovšem rozpoznat, že jde zrovna o pohyb, není zpočátku tak snadné.
Překvapení i nejistota
„Připadalo nám to takové jemné, jak mávání motýlích křídel,“ popsala poeticky své pocity Marie. První pohyby zaznamenala ve čtvrtém měsíci a zpočátku si nebyla tak úplně jistá, o co jde. Přišlo jí to spíš jako nějaké procesy v trávicím traktu. Ke konci čtvrtého a hlavně v pátém měsíci se miminko projevilo už jako zdatný akrobat. V maminčině břiše mělo ještě dost prostoru na různé prostocviky.
Kolem sedmého měsíce Marie měla pocit, že její dítě provádí něco zvláštního. „Snad má škytavku, je to možné?“ Někdy se to opravdu stává, že obyvatel maminčina břicha začne škytat, když si lokne plodové vody. V tomto období už jsou pohyby běžné, dítě jimi reaguje třeba na nějaký náhlý zvuk, například prásknutí dveří, ostatně při tom sebou trhne i dospělý.
Pohyby miminka na ultrazvuku
Pro lepší představu, jak se miminko v bříšku hýbe, se můžete podívat na záznam z ultrazvuku.
Není tohle pata?
Od osmého měsíce se plod pohybuje čím dál míň. Jedinou převratnou změnou je, že se přetočí hlavičkou dolů. Pak už toho moc v malém prostoru břicha nenadělá, občas se snaží si najít trochu pohodlnější pozici.
Tehdy můžeme nahmatat třeba loket nebo patičku, které lze hladit, lehce masírovat. Je to jedinečný moment intimity a spojení, některé maminky litují, že porodem pomine.
Podělte se o radost
Jakmile maminka zjistí, že se miminko pohybuje, všichni si to chtějí osahat. Někdy mají tendenci dotýkat se břicha těhotných i kolegové v práci nebo vzdálenější příbuzní. Ne všem maminkám se to líbí a rozhodně to nemusejí trpět. Jejich tělo je ještě pořád jejich privátní záležitostí, a tak není nic špatného tyto důvěrnosti zdvořile, leč důrazně odmítnout.
Naopak doteky nejbližších jsou povzbuzující a obohacující. Zvlášť pro nastávajícího tatínka, upevňuje to vazbu k dítěti a dává mu příležitost aspoň tímto způsobem spoluprožívat těhotenství. Také partnerce činí tyto doteky dobře, vyvolávají v ní pocit úzké rodinné pospolitosti. Přínosné je také nechat sáhnout si na pohybující se miminko jeho budoucí sourozence. Aspoň pochopí, že se v maminčině břiše skutečně ukrývá živá bytost, dostane trochu reálnější obrysy.
Čtěte dále
- Jak poznat první pohyby miminka v bříšku
- Kdy začít komunikovat s miminkem?
- Co vnímá miminko v břiše?
Miminko se nehýbe. Co dělat?
Maminky většinou bedlivě sledují v těhotenství své tělo a procesy v něm, a když zjistí, že se miminko nějaký čas nehýbe, tak zneklidní. Neuvědomují si třeba, že je vzhůru, právě když my spíme. Nebo se hýbalo a nevšimli jsme si toho.
Miminko dokáže spát až 20 hodin, takže zastihnout ho ve chvílích aktivity není jen tak. Není nutné hned propadat panice, v podstatě je důležité, když zaznamenáme aspoň jeden pohyb denně. Nejistotě a znepokojení lze předejít, když miminko trochu „rozhýbáme“.
- Napijeme se studené vody. Miminko to nemá rádo, snaží se uniknout.
- Protáhneme se a pak zůstaneme bez pohybu. Často miminka „řádí“, když je maminka v klidu, protože jim chybí příjemné pohupování v jejím břiše. Klid je vlastně probudí.
- Pustíme si hudbu. Někteří jsou ještě před narozením jejími milovníky, reagují na ni.
- Změníme pozici, donutíme tím dítě, aby ji změnilo taky.
- Práskneme dveřmi. I to ho probudí.
- Lehneme si na levý bok s mírně pokrčenou pravou nohou. Tato pozice umožní uvolnit tlak na tzv. dutou žílu a tím se zlepší odtok krve z placenty. V této pozici lze také dobře zaznamenat pohyby.
- Dáme si koupel, zapůsobí to na krevní oběh, rozšíření krevního řečiště, dostaví se reakce.
- Stimulujeme malého lenocha lehkým tlakem na břicho.
- Sníme pár kousků sladkého ovoce. Na sladké dokáže plod reagovat.
Samozřejmě výše uvedené tipy jsou pouze pro případ, že si je maminka nejistá a ráda by získala potvrzení od miminka, že je v pořádku. Rozhodně se nejedná o aktivity, které by měly miminko probouzet a rušit denně.
Pokud nic z toho nezabere, tak je třeba neprodleně upozornit lékaře. Někdy se i stává, že miminko se nehýbá, protože šetří energií, když je matka moc unavená, případně něčím oslabená. I s tím je třeba počítat a po konzultaci s lékařem to napravit.