babyweb.cz > BABYWEB 2021 > PR články > Podzim je tu: Jak předcházet nachlazení u dětí
Podzim je tu: Jak předcházet nachlazení u dětí
Chladná část roku s sebou kromě mnoha radovánek přináší také epidemie chřipek a nachlazení. Jednou z rizikových skupin jsou děti, vhodnou prevencí je ale můžete ochránit a snížit tak riziko nákazy či závažnost průběhu onemocnění.
Důležité je děti správně oblékat
Zejména proti nachlazení je důležitou prevencí správné oblékání. Podzimní dny jsou zrádné v tom, že ačkoli denní teploty se mohou pohybovat kolem 20 stupňů Celsia, ráno a večer míří teploty nebezpečně blízko nule. Studený vítr pak udělá své.
Příliš lehké oblečení může znamenat ranní prochladnutí, teplé kabáty a bundy zase budou nepříjemné přes den – budete se pod nimi potit. Pak si stačí bundu jen na chvíli rozepnout a paradoxně se můžete nachladit i během teplého odpoledne.
Proto musíte své děti obléci do více vrstev. Instruujte je, aby ráno či k večeru oblékly všechny vrstvy, přes den mohou dle potřeby jednu nebo dvě odložit.
Připomínejte dětem základy hygieny
Jedním z vůbec nejefektivnějších preventivních opatření je mytí rukou. Právě přes různé povrchy se totiž bakterie často přenášejí. Poté stačí, aby dítě jedlo svačinu, sáhlo si do úst nebo do oka a nákaza se může rozvinout. Pravidelným mytím rukou – zejména před jídlem – lze riziko onemocnění zásadně snížit.
Kromě toho by dítě mělo dodržovat i další hygienické zásady. Zakrytí úst při kašli či kýchání, používání kapesníků apod. Tím dítě chrání nejen sebe, ale i své okolí, což je neméně důležité.
Při prvních příznacích na nic nečekejte
Z hlediska rozvoje onemocnění je velice důležité včas odhalit příchod nachlazení. Na nic nečekejte a hned, jak si dítě začne stěžovat na rozvíjející se bolest v krku, podejte mu volně dostupné léky na kašel. Nařiďte také klidový režim, pomoci může i hřejivý čaj a dostatečný přísun vitaminů.
Zároveň se snažte omezit kontakt nemocného potomka s případnými dalšími dětmi v domácnosti. Jde o nejlepší způsob, jak se před nákazou ochránit a zabránit tak tomu, aby onemocnění postupně potkalo celou domácnost.
Větrání a roušky
Vedle zmíněného mytí rukou je velice důležitým návykem také pravidelné větrání. Díky němu snížíte koncentraci virů či bakterií a snížíte tak riziko onemocnění osob v místnosti. Pozor ale na to, aby příliš agresivní větrání paradoxně nevedlo k nachlazení dětí. Snažte se tedy místnost větrat ve chvíli, kdy v ní ratolesti nejsou.
Očkování může být řešením
Běžné očkování proti chřipce nebo například COVID-19 se často doporučuje. Zejména pokud víte, že vaše dítě má oslabenou imunitu nebo jiné zdravotní problémy, je preventivní očkování rozumnou volbou.