babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Petra: Těhotenství s transplantovanou ledvinou musí být plánované
Petra: Těhotenství s transplantovanou ledvinou musí být plánované
Petra Širůčková je dnes šťastnou mámou zdravého chlapečka, ale její cesta k vytouženému miminku byla dosti trnitá. Kvůli selhání ledvin jí transplantovali ledvinu a těhotenství po transplantaci je rizikem. Petra se přesto svého snu nevzdala. K jeho splnění jí pomohli lékaři pražského IKEMu.
Vše začalo v roce 2003, kdy Petře z plného zdraví začaly zdravotní problémy. Příčinou vysokých horeček bohužel nebyla žádná běžná viróza. Odběr krve přinesl špatné výsledky a pak už to mělo rychlý spád. Petra totiž onemocněla ANTI GBM nefritidou, vzácným autoimunitním onemocněním a začaly jí selhávat ledviny.
„Bylo to pro mě velmi těžké období. Rok jsem musela docházet třikrát týdně na 4 hodiny do nemocnice na dialýzu. Bylo mi pořád zle, měla jsem problém s tlakem. Naštěstí mě nad vodou držela rodina a přátele,“ vzpomíná Petra. Když pak doktoři usoudili, že její stav je vhodný pro transplantaci, bez váhání se přihlásil její tatínek. A měla veliké štěstí, protože právě on byl ideálním dárcem. „Bylo to fakt dojemné. Neváhal ani vteřinu. A samozřejmě mu budu navždy vděčná,“ říká o svém zachránci Petra.
Budu mít někdy dítě?
V roce 2005 tak podstoupila v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantaci ledviny. Vše proběhlo bez problémů a Petra se už po dvou měsících mohla vrátit do běžného života. Začala sportovat i studovat vysokou školu. Tam také potkala svého současného partnera. A brzy začaly přemýšlet o miminku. „Bohužel jsem nenašla moc informací o těhotenství žen po transplantaci. Když jsem přeci jen na něco narazila, bylo to spíš negativní. Bála jsem se hlavně toho, že se mi zhorší funkce ledviny, že to bude pro tělo zátěž a že budu rodit předčasně,“ svěřila se svými obavami Petra.
Její ošetřující lékař nebyl vyloženě proti a doporučil mateřství dál neodkládat. A ještě před otěhotněním naplánoval změnu medikace. Těhotenství po transplantaci je totiž sice rizikové, ale lékaři umí upravit transplantační léčbu tak, aby neublížila dítěti. „Každý rok otěhotní jedna transplantovaná žena. Těhotenství ale musí být plánované. Je potřeba ženu více sledovat, spolupracovat s porodníkem a nastavit správnou léčbu,“ říká k tomu Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra IKEM.
Čtěte také:
- Tkáňové soli podpoří imunitu
- Rizikové těhotenství: Co přesně to znamená?
- Máte dítě a nestíháte? Poradíme vám, jak ušetřit čas
Naše štěstí
Petra otěhotněla už po třech měsících. „K mému překvapení těhotenství proběhlo úplně bez komplikací. Věřila jsem, že vše dobře dopadne, ale měla jsem pár slabých chvil, kdy jsem se bála. Ale určité obavy mám pokaždé, když jdu na krev a kontrolu. Dnes jsem samozřejmě šťastná, že jsem do toho šla, riziko určitě stálo za to,“ říká s úsměvem spokojená maminka.
Petra nakonec porodila ve 40. týdnu císařským řezem zdravého chlapečka. Porod byl bez komplikací a malý Davídek měřil 51 centimetrů a vážil 3,92 kg. Dnes si s pětiměsíčním kloučkem, který se má čile k světu, užívá mateřství a mnohem více než dřív si uvědomuje, jak je zdraví důležité. „Beru denně léky, snažím se na sebe dávat pozor, abych zbytečně nebyla nemocná, musím také dodržovat pitný režim. Ale jsem moc vděčná, že to takhle dobře dopadlo, “ uzavírá své vyprávění paní Petra.
Zajímavá fakta
- Celkově transplantační týmy v sedmi transplantačních centrech v ČR provedly loni 837 transplantací, což je o 29 víc než v roce 2016.
- Nejvíc se stále transplantují ledviny, jen vloni jich lékaři „vyměnili“ 469.
- Transplantcentrum IKEM řadí nejen mezi největší transplantační centra v České republice, ale patří i k nejvýkonnějším v Evropě. Aktivita IKEM byla v uplynulém roce 2017 velmi nadprůměrná. Každý týden zde lékaři zvládnou desítky výkonů, kdy pacientovi transplantují jeden nebo i více orgánů najednou.
- Během minulého roku transplantovali celkem 502 orgánů, což je více než 60 % všech transplantací provedených v České republice.
- Jako tradičně se vloni nejvíce v IKEM transplantovaly ledviny (celkem 252 ledvin, z čehož se ve 45 případech jednalo o ledvinu od žijícího dárce) a rekord padl u transplantací jater, které provedli celkem 156krát.
14.3.2018 2:32 | autor: Redakce Babywebu.cz