Péče o dětské zuby: Vše, co byste měla vědět!

Jak na správnou péči o první zoubky nám poradila zubní lékařka MUDr. Kristýna Školová ze zubní ordinace Dentanova v Mladé Boleslavi.

profimedia-0295941231-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Kdy začít s prvním čištěním zoubků?

S péčí o zoubky je nutné začít už v okamžiku, kdy se prořeže první zoubek (většinou kolem šesti měsíců). Až do jednoho roku stačí když ráno a večer dítěti očistíte zoubky pomocí tzv. prsťáčku (nebo namočenou vatou, gázou, buničinou). Pasta je zatím zbytečná, stačí čistá voda. Je také třeba začít s prevencí.

Tip: Nenechávejte dítě, láhev s umělým mlékem dlouho pocucávalo, Mělo by se napít najednou.

Čištění zoubků a batole

V batolecím věku by měli zuby dětem čistit rodiče dětským kartáčkem. Samy to ještě nezvládnou, i když si je čistí rády. Zuby se kartáčkem čistí krouživými pohyby s důrazem na plošky zubů ze strany jazyka a tváře, kde jsou kazy nejčastěji.

Je na čase také začít používat pastu s obsahem fluoridů (400-500 ppm – jednotlivé pasty se liší obsahem fluoridů v pastě v hodnotách ppm.) Pro zjednodušení je možné se orientovat podle doporučeného věku na pastě.

Tip: Čistěte si zuby s dětmi, aby si od vás odkoukalo správné návyky. Děti se v tomto věku snaží napodobit rodiče.

Zuby a starší děti

V předškolním věku (3 – 6 let) je ideální čas na první návštěvu u dentální hygienistky, která dítě dále motivuje a podporuje návyk správného čištění zubů.

Ve školním věku (7 – 11 let) má dítě již zažito správné čištění zubů a lze tuto činnost už nechat na něm, přesto je vhodné, aby rodiče dětem ještě zuby alespoň večer dočišťovali. Je čas na pastu s vyšším obsahem fluoridů (400-1000 ppm).

V období puberty (od 12 let) je na čase pořídit dětem i mezizubní kartáček – správný typ mu doporučí dentální hygienistka po změření mezizubních prostor. Ústní vody pro dětský věk nejsou potřeba. Důležité je mechanické odstranění zubního plaku.

První návštěva u zubaře

První prohlídka by měla proběhnout, jakmile jsou prořezané první zoubky. Nejpozději však kolem 1.roku věku dítěte.

Od té doby je důležité nezapomínat chodit na pravidelné prohlídky každého půl roku, aby si dítě na prohlídku zvyklo. Pokud se dítě dostane poprvé k zubnímu lékaři až s bolavým zubem, znamená to často velký problém. Tehdy dítě těžko přimějeme ke spolupráci a má většinou trauma i do dalších návštěv.

Jak vybrat první kartáček

První kartáček by měl mít měkká, hustá a rovně střižená vláknamalou hlavičku pro lepší manipulaci a přístup ke všem místům.

Vyměnit kartáček doporučuji, pokud vlákna změní svůj tvar (přibližně 1x za měsíc), a také po infekční nemoci. Kartáček by měl být uložen v suchu – odolejte okrasným uzavřeným krabičkám.

Udělejte z čištění zábavu

Do 3 let věku se děti velmi snaží napodobit rodiče a baví je to. Proto by toho rodiče měli využít. Jít jim dobrým příkladem a mít společné čištění jako příjemný rituál.

Ve školce si děti většinou čistí zoubky společně a motivují se navzájem. V motivaci také mohou pomoci pestré barvy kartáčku, kartáček s obrázky zvířátek či oblíbených hrdinů, různé stojánky na kartáček atd. Školní děti zas mohou používat speciální roztok, který plak obarví. Slouží pro znázornění plaku a jako „důkaz“, zda po domácím vyčištění je nebo není plak na zubech přítomen.

Vhodnost elektrických kartáčků

Elektrické nebo sonické (ultrazvukové) kartáčky doporučuji až pokud si dítě umí zcela dobře vyčistit klasickým kartáčkem. Z elektrických kartáčků bych doporučila spíše sonický (ultrazvukový) než rotační kartáček. Elektrický rotační kartáček bych doporučila spíše mladistvým či dospělým. Při přílišném tlaku či nešetrném používání může hrozit poranění dásní.

Potraviny, které zubům ubližují

Velmi nevhodné potraviny jsou jednoznačně ty, které obsahují příliš cukru. U nejmenších dětí bychom neměli zbytečně protahovat kojení – tedy pokud kojenec u prsu usíná, kojí se a opět usíná… tedy neustále má povlak z cukrů na zubech.

Větší děti by se měly vyvarovat slazených nápojů a velkého množství sladkostí. Je dobře, že mnohde si děti v mateřských školách čistí zuby, ale bohužel ve škole už tu možnost nemají. A tak školákům doporučuji bonbony a žvýkačky s obsahem xylitolu, které zakoupíte v lékárnách.

Na stav zubů mají vliv i další věci

Kaz je infekční nemoc, stejně jako rýma. Zubní kaz je způsoben kariogenními (kazotvornými) bakteriemi např. Streptokok mutans Nevhodná je tedy veškerá činnost, kdy rodič předává bakterie ze své dutiny ústní do úst dítěte a tím ho infikuje.

V tomto směru je potřeba poučit i osoby, které dítě hlídají, např. prarodiče. Mezi velké hříchy patří: olizování dudlíku, olizování lžičky při podávání příkrmů. Totéž platí u sourozenců nebo kamarádů (ochutnávání lízátka).

Čtěte také:

Zubaře se nemusí bát

Z vlastní zkušenosti vím, že dítko se bojí prohlídky pouze, pokud má předchozí špatnou zkušenost. Tedy např. ošetření bolavého zubu. Pokud bude dítě chodit na pravidelné prohlídky dvakrát za rok od prořezání prvního zoubku, bude na případný zákrok připraveno a lépe spolupracuje. Rodiče by měli jít vždy dítěti příkladem. Pro lepší motivaci může třeba vzít i dítěte vzít sebou na svou prohlídku.

Určitě by se dítěti nemělo lhát a slíbené dodržet – tedy říct mu předem a popravdě, co ho čeká. Častý nešvar, se kterým se setkávám je, že rodič řekne dítěti, že jde jen na prohlídku, ale v plánu je přitom oprava zubu s kazem. Důležitá je tedy podpora a třeba i malá odměna po návštěvě ordinace.

Strachu předcházejte

Obecně se snažíme situacím, kdy se dítě nechce nechat ošetřit, předcházet. Naše pacientky přichází s dětmi již v těhotenství a jsou poučeny, jak a kdy začít pečovat o chrup svých dětí.

Pro „bázlivé“ pacienty malé i velké máme dobré zkušenosti s ošetřením v analgosedaci. Jedná se o ošetření ve spánku. Za účasti anesteziologa dítě dostane vypít látku, po které se zklidní. Následně anesteziolog aplikuje do žíly uspávací látku, po které dítě samo spí v křesle a zubní lékař může pracovat. Dítě během zákroku nic necítí a na výkon si nepamatuje.

Nezbytná péče i o mléčné zuby

Mléčné zuby mají svoji funkci. Pokud dojde k jejich vypadnutí dříve, hrozí:

  • Že stálé zuby budou zjednodušeně řečeno prořezány křivě. Z tohoto důvodu bývá později potřeba rovnátek apod.
  • Pokud v okolí zubu, tedy v kosti vznikne zánět, může být ohrožen správný vývoj stálého nástupce, který se v kosti teprve vyvíjí.

Proto je potřeba řešit kazy i na dětských zubech.

Dědičné zubní kazy?

Náchylnost k dědičnosti kazu je jeden z mýtů o zubech obecně. Dědičný je pouze návyk k péči o chrup. Jak již bylo řečeno, zubní kaz je infekční onemocnění. Bakterie přežívají v plaku, což je povlak na zubech složený zejména ze zbytků jídla.

Dentální hygiena

S návštěvou dentální hygienistky by měl každému rodiči poradit individuálně zubní lékař. Obecně návštěvu doporučuji ve školkovém věku, kdy dítě již dobře chápe. Hygienistka poradí s velikostí mezizubního kartáčku a dalších pomůcek dle individuálních potřeb dítěte.

Co dudlík a zuby? 

Pokud dítě dumlá dudlík nebo palec pouze při usínání nebo během dne krátce, může vzniknout menší nepravidelnost chrupu. Pokud zlozvyk skončí do cca 3 let věku dítěte, často dojde ke spontánní úpravě anomálie, jejíž nepravidelnost se nepřenáší do trvalého chrupu.

Pozor na šestky

Ano, mám a často je rodičům připomínám. Týká se to stoliček (šestek). Jsou to důležité zuby. Trvalé se většinou prořežou kolem šestého roku dítěte jako první trvalý zub za posledním mléčným. Nemá předchůdce v mléčném chrupu, proto často rodič vůbec nezpozoruje jeho prořezání do úst! Jsou to nejčastěji zkažené zuby.

Po dobu čištění dítě čistí pouze poslední mléčný zub, kartáčkem se nedostane na níže položený trvalý zub a tak tento zub není asi půl roku čištěn! Proto se od šesti let kromě důrazu na čištění doporučuje používání fluoridového gelu- (1x týdně po běžném vyčištění pastou).

26.7.2024 5:34 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek vznikl ve spolupráci se zubním lékařem pro děti a dorost., MUDr. Kristýna Školová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist