babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Sex a vztahy > Vztahy v rodině > Partnerčiny nálady
Partnerčiny nálady
Je to možná překvapivé, ale narození potomka není velkou změnou jen pro vás, ale taktéž pro partnerku. Může se vám stát, že budete zaskočen tím, jak se změnila.
Budete se čas od času setkávat s náladami, kterým nebudete rozumět, s nároky, které se vám budou zdát absurdní.
Můžete mít pocit, že žijete s někým, komu nerozumíte tolik jako dřív.
Těhotenství a porod jsou pro každou ženu obrovskou zátěží, při které se její tělo i duše podrobuje významným změnám. Dominantně se takové změny projevují v hormonálních hladinách, přičemž jsou některé hormony zodpovědné za náladu.
Změny se kumulují právě v období porodu a šestinedělí. Od mužů je v takové situaci očekávána shovívavost a empatie.
Změna sociální role
Po narození dítěte se žena navíc musí srovnat s výrazně změněnou sociální rolí. Často je odtržena od původních kamarádek a kontaktů, ve většině případů zůstane náhle v domácnosti, což může po čase začít „lézt na mozek“.
Je důležité, abyste v takové situaci byli tolerantní a nabídli pomocnou ruku, domluvili se na pravidelných časech, které bude moci partnerka věnovat jen sobě a svým zálibám. Pokuste se ve chvíli, kdy se vám zdá, že se chová iracionálně, podívat na situaci i z jejího hlediska.
Zkuste si představit, že jste neustále zavřeni mezi čtyřmi stěnami s dítětem, kterému ne vždy úplně dokonale rozumíte. Necítili byste se osamělí?
Čtěte dále:
- Otcovský bonding aneb Když miminko po porodu nemůže být s maminkou
- Desatero tatínka
- Co s dítětem, ptá se nejeden tatínek
Řešení bývají jednodušší, než si myslíme
Pokud se dostanete do situace, kdy partnerce nerozumíte, zkuste se zastavit a promluvit si s ní. Uvidíte, že řešení není až tak složité. Zkrátka a dobře jak vy, tak vaše partnerka jste v nové situaci a je potřeba to respektovat a mít k sobě navzájem úctu. Měli byste být schopni vzájemně si naslouchat.
A co si budeme povídat, chlap je ten, kdo umí hledat řešení a pomáhat ženám. Je nesmírně snadné odsoudit toho druhého jako „citlivku“, ale měli byste si uvědomit, že se vaše partnerka může nacházet pod tlakem změn jak fyzických, tak psychických, a koneckonců i sociálních.
Poporodní deprese
Nepodceňujme rozhovory
Pokud je na vás partnerka nepříjemná či úsečná, možná je v situaci jen ztracená a snaží se vám říci o podporu. Navenek to tak sice nemusí vypadat, ale je to nesmírně pravděpodobné. Je moc důležité s ní o tom mluvit a stejně tak je významné i to, abyste k tomu našli správný čas a prostor.
Dejte potomka k babičkám či paní na hlídání, udělejte ženě či partnerce večeři, nebo ji vezměte do restaurace a zkuste si s ní popovídat o tom, co můžete dělat jinak, co by jí pomohlo, aby se cítila lépe. Nenechte se zmást tím, že rodičovství občas překrývá i fakt, že jste nadále partnery.
Dobré partnerství je předpoklad kvalitního rodičovství. Nikdy na to nezapomínejte. Tak do toho! Nic na tom není!