babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Příprava na dítě > Rodičovská dovolená > Odpovědi na dotazy o rodičovském příspěvku v roce 2012 (3. část)
Odpovědi na dotazy o rodičovském příspěvku v roce 2012 (3. část)
PORADNA V článku naleznete odpovědi na dotazy související se změnami v rodičovském příspěvku, které jste napsali do naší diskuze.
V současné době jsem na mateřské dovolené s dvouměsíčními dvojčaty. Chci se zeptat na rodičovský příspěvek: píše se o stropu 220 tisíc a jinde se píše o výši měsíčního příspěvku na 3 roky 7 600 Kč, což do daného stropu nevychází. Je tedy pravda, pokud se zvolí 3letá varianta, že budu pobírat na dvojčata pouze 6 111 Kč (220 000 / 36 měsíců = 6 111 Kč)? Dále se chci zeptat, pokud si zvolím údajně výhodnější 2letou variantu, tak kolik budu pobírat? Od čeho se to odvíjí?
Výše RP se odvíjí od výše DVZ (denní vyměřovací základ), který vám potvrdí příslušná správa sociálního zabezpečení, která vám v současné době vyplácí PPM. Ve vašem případě budete PPM pobírat 37 týdnů a pak budete volit RP. Budete-li chtít volit RP do 3 let věku dětí, pak si spočítáte počet měsíců do třetích narozenin dětí a celkovou částku RP 220 000 tímto počtem měsíců vydělíte. Vyjde vám měsíční výše RP. Zapomeňte na dvou-, tří- nebo 4letou variantu. Současný systém je nastaven na variabilitu RP dle výše DVZ. Pokud bude váš DVZ vyšší než cca 362 Kč, pak můžete volit výši RP až do 11 500 Kč měsíčně. Čím vyšší měsíční dávku zvolíte, tím kratší dobu budete RP pobírat.
Jsem na 3leté mateřské se synem (nar. v říjnu 2009). V březnu čekáme druhé dítě, synovi budou 2 roky a 5 měsíců. Přijdu tedy o zbytek rodičovského příspěvku (7 měsíců), nebo je něco, co mohu udělat? Někomu zde bylo na úřadě řečeno, že pokud se při již rozjeté 3leté variantě narodí druhé dítě po 2. roce prvního dítěte, tak je zbývající částka vyplacena.
O výplatě zbytku RP na starší dítě nemůže být řeč. Je to v rozporu se zákonem. Dle zákonné úpravy, ať platné před 31. 12. 2011, nebo platné po 1. 1. 2012, RP patří vždy na nejmladší dítě v rodině. Jinak řečeno: pokud nebudete mít nárok na novou PPM (kterou nastupujete osm až šest týdnů před plánovaným termínem porodu a musíte tuto skutečnost nahlásit na SSP, kde pobíráte současný RP), pak od měsíce narození mladšího dítěte budete čerpat RP na toto mladší dítě. Pokud budete chtít volit výši RP a vy sama nemáte nárok na PPM, pak můžete volit výši RP dle denního vyměřovacího základu manžela (otce dítěte).
Jsem na 3leté rodičovské s dcerou (13,5 měsíce) a zrovna jsem otěhotněla. Potřebovala bych poradit, co by pro mě bylo nejlepší, zda přijdu o peníze na dceru? Šlo by event. napsat rodičák, který teď pobírám na dceru, pak na přítele (je zaměstnán) a já bych pobírala pak na další dítě? Slyšela jsem, že to tak šlo, známá to tak má…
Souběh dvou RP v rodině není možný, zvláště je-li otec obou dětí totožný, neboť RP ze zákona náleží vždy na nejmladší dítě v rodině. Jediné, co můžete udělat (a to co nejdříve), je doložit na ÚP NSD (dříve SSP) potvrzení ze správy sociálního zabezpečení o denní výši vyměřovacího základu, podle kterého si budete moci zvolit vyšší RP do doby, než nastoupíte na PPM (mateřskou).
Chtěla jsem se zeptat, zda se mě týká také nějaká změna ve vyplácení rodičovského příspěvku, když mám prodloužený rodičák do 23. 7. na syna (5,5 roku), který je astmatik a ze zdravotních důvodu smí chodit do MŠ jen na 4 hodiny denně a má schválený od reviz. lékařky 2. stupeň postižení. Pobírám tudíž na něj i sociální příplatek.
Ve vašem případě jste již určitě dostala oznámení o zániku dávky. K 31. 12. 2011 totiž byl RP a sociální příspěvek pro děti DTP a DTZP nad 3 roky věku zrušen. Obě tyto dávky se však promítly do dávek pro zdravotně a tělesné postižené, tj. přímo do dávek: příspěvek na péči a příplatek k příspěvku na péči pro děti DTP a DZTP do 18 let věku, o které byste měla co nejdříve požádat na příslušném ÚP oddělení nepojistných sociálních dávek, kde tuto agendu vyřizují. Tímto odpadá i omezení návštěvy dítěte v MŠ nebo podobném zařízení.
Pobírám variantu RP na 4 roky, dítě má 1 rok. PPM jsem neměla. Jak se mě budou týkat změny? Čekám další miminko. Je možné si vzít dvouletou variantu?
Ve vašem případě je možná změna výše RP pouze v případě, že otec dítěte v době jeho narození byl zaměstnán nebo OSVČ s nemocenským pojištěním, a tudíž je možné potvrdit jeho denní vyměřovací základ pro PPM (mateřskou). Toto potvrzení se žádostí o změnu výše RP byste pak měla co nejdříve dodat na ÚP, oddělení nepojistných sociálních dávek, kde vám RP nyní vyplácí. Pokud není možno stanovit DVZ ani otci, pak budete RP pobírat stále ve 4leté variantě až do porodu druhého dítěte, kdy přejdete na RP pro nově narozené dítě, a to opět ve 4leté variantě.
Ráda bych se zeptala, jak by to bylo v mém případě, pokud bych chtěla ze stávající 3leté varianty přestoupit na 4letou. Dcera se narodila 24. 4. 2010 a od října 2010 pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč. V jaké výši a jak dlouho bych pobírala rodičovský příspěvek a jak v tomto případě postupovat?
Ve vašem případě si nejdříve spočítejte, kolik vám bylo již na RP vyplaceno. Tuto částku odečtete od 220 000 a zbylou částku si pak rozdělte na počet měsíců, které schází do 4 let věku dítěte. Abyste tuto změnu mohla provést, pak si dojděte na OSSZ (PSSZ), kde vám vypláceli PPM (mateřskou), a nechte potvrdit denní vyměřovací základ, ze kterého vám PPM počítali (formulář najdete na stránkách MPSV). Toto potvrzení pak se žádostí o změnu výše RP podejte co nejdříve na příslušný úřad práce, oddělení nepojistných sociálních dávek, kde vám RP nyní vyplácí.
Do 27. 8. 2011 jsem čerpala dvouletou rodičovskou dovolenou. Poté jsem se se zaměstnavatelem dohodla na pokračování rodičovské dovolené (již bez peněžité podpory). Nyní jsem znovu těhotná (11 týdnů), mohu nastoupit na nemocenskou? Jak je to s jejím vyplácením a v jaké výši by pak byla mateřská?
Pokud jste stále v pracovním poměru, pak byste měla mít na nemocenskou nárok (zda opravdu, ověřte na mzdové účtárně – může to být upraveno v kolektivní smlouvě). Výše by se odvíjela od výše výdělku před původní PPM, pokud jste nepracovala a ani vám nebyla doplácena dovolená. V opačném případě bude nárok přepočítán na novou výši, ale do určité doby jsou pak matky zvýhodňovány na vyšší denní výši (podrobné informace získáte v mzdové účtárně).
Pobírám rodičovský příspěvek ve výši 3 800 Kč od 9. měsíce věku dítěte narozeného 12/2010, předtím jsem byla na ÚP, tedy automatická 4letá varianta. Podle nové vyhlášky budu žádat o tříletou, neboť manžel pracoval. Nevím ale, jakou výši mám na formulář napsat, a neví to ani paní na ÚP! Logicky bych řekla, že sečtu částku, která mi již byla vyplacena, odečtu od 220 000 a vydělím do 3 let věku dítěte. Vychází mi tedy asi 6 150 Kč měsíčně. Prý můžu ale volit jen buď 3 800 Kč, nebo 7 600 Kč, výše vyplacené částky není variabilní, jsou jen tyto dvě varianty. Pokud by to tak bylo, tak s výší 7 600 Kč by mi končila MD, až bude mít malý 2,5 roku. Ve školce ho ale přijmou až od tří let. Budu tedy muset být při té variantě 7 600 Kč půl roku doma bez financí?
Máte pravdu, od 220 000 odečtete již vyplacenou částku RP a zbytek vydělíte potřebným počtem měsíců, na délku, která vám vyhovuje. Je jedno, zda je částka jiná než bývalých 7 600 nebo 3 800 Kč, výši RP si volíte sama a může se pohybovat od 50 Kč měsíčně výše, třeba po jedné koruně. Takže když si napíšete do žádosti, že požadujete měsíčně vyplácet vámi spočítaných 6 150 Kč měsíčně, a splníte pro tuto výši podmínky (výše vyměřovacího základu), pak máte na tuto částku dle zákona nárok.
Mám 6měsíční dceru. PPM jsem pobírala do 16. 12. 2011. Poté jsem zažádala o rodičovský příspěvek a tříletou variantu. PPM od 1. 12. do 16. 12. mi činila 8 500 Kč. V prosinci mi přišlo vyrozumění, že budu pobírat dle starého systému 7 600Kč. V lednu mi ovšem poštou znovu přišly formuláře, které jsem vyplnila již jednou s tím, že vzhledem k tomu, že má PPM v prosinci byla příliš vysoká, musím vše vyplnit znovu, znovu dojít na úřad a oni mi budou dávat jen 7 100 Kč. Je toto vůbec možné, nejde o protizákonné jednání? Opravdu přijdu o téměř 16 tisíc Kč jen proto, že jsem v prosinci dostala od OSSZ o 900 Kč víc, než je rodičovská? Přitom PPM mi končila ještě v loňském roce, tudíž bych měla dle mě pobírat RP dle starého systému.
ÚP v tomto případě postupuje správně. Pokud jste volila 3letou variantu, pak jste opravdu v prosinci neměla na RP nárok. Proto musíte podat novou žádost, a to dle nového zákona, protože váš nárok na RP vzniká od 1. 1. 2012. Potřebné informace pro volbu v novém systému jste opravdu nemohla podat, protože systém RP před 1. 1. 2012 se odvíjel od denní výše PPM (mateřské), a současný systém se odvíjí od výše denního vyměřovacího základu, což jsou dvě odlišné částky. To, že by vám ÚP vyplácel ,,pouze“ 7 100 Kč, je nesmysl, protože pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu překročí 50 Kč, pak můžete žádat o částku 7 600 Kč měsíčně (maximálně). Jinak máte pravdu v tom, že se vás dle novely týká celková částka RP 220 000 Kč, tudíž o 15 600 Kč méně, než bylo dle staré zákonné úpravy.
Adoptovala jsem dítě narozené 14. 5. 2011, které jsem převzala do předadopční péče z kojeneckého ústavu 9. 12. 2011. Od prosince mi začal platit po dobu šesti měsíců zaměstnavatel a od června 2012 bych tedy měla dostávat rodičovský příspěvek. Pravděpodobně zvolím variantu do tří let věku dítěte. Zajímá mě, zda mám nárok na celých 220 000 Kč, nebo se těch sedm měsíců, co byl v kojeneckém ústavu, odečítá? Musí se stále volit varianta do devátého měsíce dítěte?
PPM v případě převzetí dítěte do péče se vyplácí 22 týdnů od převzetí dítěte. Po ukončení PPM pak nastoupíte na RP, který budete čerpat v celkové výši 220 000 Kč. Tuto částku si rozdělte počtem měsíců, které chcete být s dítětem doma. Na maximální výši RP má vliv výše denního vyměřovacího základu, který vám potvrdí správa sociálního zabezpečení, jež vám nyní PPM vyplácí.
Zajímalo by mne, jakým způsobem mohu čerpat rodičovský příspěvek při zaměstnání: ten mi naběhnul v prosinci 2010, skončí v prosinci 2012. Já se ale 1. 9. 2012 opět vracím do zaměstnání. Znamená to, že i přesto budu moct vyčerpat celou částku 220 000 Kč? Se synem bude rok doma babička. V případě, že RP bych dočerpat mohla, jsou nějaké podmínky?
Váš pracovní poměr s rodičovským příspěvkem přímo nesouvisí. Pokud bude dítě hlídat babička a nebude navštěvovat jesle nebo školku, pak je souběh vašeho pracovního poměru s čerpáním RP v souladu se zákonem. Každopádně máte nárok na to, vyčerpat celou dávku RP. Pokud jsem to dobře pochopila, pak máte zvolenou 2letou variantu a u té jste omezena pouze návštěvou dítěte v jeslích – povolený rozsah návštěvy je 5 dnů v měsíci.
Jsem studentka VŠ, rodit mám v únoru 2012. Pochopila jsem, že díky tomu, že jsem student, nemám nárok na jinou než 4letou variantu rod. příspěvku. Chtěla bych však mít po dvou letech další dítě, už jen proto je tato varianta nevýhodná. Nově by mohl údajně žádat o rod. příspěvek i přítel, ten však byl samoplátce zdravotního pojištění (OSVČ) jen do začátku listopadu 2011, pak se přihlásil na pracovní úřad a dělá si rekvalifikační kurz, ten bude trvat do dubna 2012, pak opět bude OSVČ. Předpokládám tedy, že nebude mít nárok na 3letou variantu ani on. Ráda bych věděla, zda bude moct využít možnost zkracování či prodlužování doby příspěvku, až bude opět od dubna samoplátce zdrav. pojištění, zda by mohl požádat o zkrácení ze 4leté varianty na variantu 3letou. Předpokládám, že to pojištění bude muset prvně platit 270 dnů a pak až požádat o zkrácení.
Ve vašem případě opravdu budete u prvního dítěte čerpat RP ve 4leté variantě. Pokud budete chtít ovlivnit výši rodičovského příspěvku u druhého dítěte, pak by váš přítel měl platit nemocenské pojištění tak, jak píšete, nejméně 270 dnů. Jen si prosím nepleťte nemocenské pojištění OSVČ, které se sjednává dobrovolně na základě sociálního pojištění na příslušné správě sociálního zabezpečení, a zdravotní pojištění, které se platí příslušné zdravotní pojišťovně. To, co přítel platí zdravotní pojišťovně, nezakládá nárok na nemocenské dávky, ale je pouze na úhradu lékařů, léků a péče o nemocné. Naopak nemocenské pojištění OSVČ je dobrovolné a je plně svázáno s platbou na sociální pojištění, i když se jedná o dobrovolné pojištění. Podrobné informace příteli sdělí na příslušné správě sociálního zabezpečení, kde se jako OSVČ přihlásí při začátku podnikání.
Formulář žádosti o rodičovský příspěvek najdete ZDE.
Dotazy zodpověděla: Marcela Vyvadilová