babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Péče o miminko > Cestování > Od kdy je vhodné jet s kojencem k moři?
Od kdy je vhodné jet s kojencem k moři?
VÁŠ DOTAZ Máme dvouměsíční miminko a ještě letos bychom chtěli stihnout pár dnů u moře. Známí nás však odrazují, že pro tak malé dítě to může být veliká zátěž. Je to pravda? Kdy nejdříve můžeme vyrazit?
Názor odborníka:
Cesta letadlem není vhodná pro několikatýdenní dítě, mohou mu vadit tlakové změny. Stejně jako vadí matce a dítěti v pokročilém těhotenství. Vadí ale i vysoké teploty v místě, kam cestujeme. To se opět týká především malých kojenců a plodu v děloze. Někdy je skutečně lepší zůstat doma a nezadělávat si na zbytečné problémy. Pro starší kojence a batolata už může být vhodně volená destinace koncem jara, začátkem léta nebo na podzim radostnou zkušeností.
Před takovou cestou vyvstává několik základních otázek:
Potřebuje moje dítě nějaké zvláštní očkování před cestou?
Pokud dovolená probíhá v hotelových komplexech známých destinací, není zvláštní očkování potřeba. Je dobře, když má dítě před cestou alespoň část základního očkování šestivalentní vakcínou. Pro pobyt v některých exotických krajinách se doporučuje očkování proti žloutence typu A, malárii, žluté zimnici a další. V takovém případě je vhodné se před cestou poradit s epidemiologem nejbližšího očkovacího centra.
Jak chránit dítě před sluncem?
To je z pohledu lékaře nejdůležitější otázka. Pro kojence není pobyt na přímém slunci vhodný vůbec. U dětí starších jednoho roku se řídíme zásadou: čím je mladší, tím kratší dobu by mělo být na slunci. Opatrní musíme být i v polostínu. Pokrývka hlavy a dostatek tekutin jsou podmínkou. Pro větší dítě jsou vhodné sluneční brýle. U moře musíme pamatovat na zesilující efekt odraženého slunce od písku a vodní hladiny. Polední palčivé slunce je nevhodné jak pro děti, tak pro dospělé. V této době by mělo být dítě lehce vzdušně oblečeno a nemělo by se vystavovat slunci.
Při slunění používáme vždy ochranné krémy, mléka nebo oleje s vysokým ochranným faktorem. Na kůži je nanášíme 15–20 minut před pobytem na slunci, ovšem ne až na pláži. Důležité je také správně určit fototyp kůže. Snědé dítě s tmavými vlásky toleruje vyšší dávku slunečního záření než světlé plavovlasé. Pobyt na slunci začínáme několika minutami a postupně ho prodlužujeme. Pozor však na spáleniny od slunce! Kůže má svou paměť a čím víc je paměťových stop způsobených spálením, tím větší je riziko melanomu v dospělosti.
Které repelenty jsou vhodné pro dítě?
Repelenty používáme jen ty, které jsou výrobcem doporučené pro děti. Nanášíme je hlavně na oděv, ale na kůži co nejméně. Na rukou je repelent pro dítě nebezpečný, protože si často sahá do očí a do úst a repelent ho může dráždit. Jedna aplikace repelentu vydrží čtyři až osm hodin. Nemá cenu nanášet přípravek častěji. Jeho účinnost to nezvýší, ale zvýší to riziko podráždění kůže nebo sliznic. Po návratu domů repelent smyjeme vodou.
Odpověděl: pediatr MUDr. Martin Gregora
www.grada.cz