Oblečení, botičky a pobyt venku

Co můžeme miminku obléci na první procházku?

Oblečení

Při výběru oblečení dáváme přednost kvalitnímu materiálu z bavlny.

Každá maminka má strach, aby děťátko nenastydlo. Faktem je, že venku v kočárku se dítě prakticky nehýbe a mělo by být především v chladných dnech dobře oblečené, mělo by mu být hezky teplo zespodu, od nohou i na hlavičku.

Na druhé straně ani přehřátí nedělá dítěti dobře a jeho pot dráždí kůži. Proto v běžných podmínkách oblékáme dítě přiměřeně tak, jak oblékáme sebe.

Botičky

Pro vývoj nožní klenby je důležité, aby dítě v teplých letních dnech chodilo bez botiček, zvláště venku po nerovném terénu. S botičkami se obvykle nemusí spěchat. K prvním krůčkům je dítě většinou nepotřebuje, stačí je začít obouvat, když samo chodí, a to ještě když nemůže bez botiček běhat. Ani u specialistů ortopedů ale není úplná jednota v názoru, kdy začít botičky dávat. Proto, zvláště u dětí s ortopedickou vadou nebo zátěží takovou vadou v rodině, se vyplatí konzultace s odborníkem.

Jak mají být botičky velké a na co při jejich nákupu dát pozor?

Botky mají mít dostatek místa ve špičce. Obuv správné velikosti má mít vepředu před prsty volnost 10 – 12 mm pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze a nakonec i jako rezerva pro rychlý růst nohy. Při zkoušení botičky je vždy dobré vyzkoušet botky obě, zašněrovat a nechat dítě, aby se v nich prošlo. Boty nemají klouzat z paty a prsty mají mít volný pohyb. Pouhé vyzkoušení vůle ve špičce promáčknutím špičky na nasazené botě je zavádějící, protože dítě často pokrčí prsy a navíc botu znehodnocuje. Důležitý je i tvar botičky. Má mít kulatou prostornou špičku a má dobře nohu fixovat. Proto je nejlepší obuv šněrovací nebo na suchý zip, případně na sponu.

Pro nejmenší děti se hodí nejlépe kotníčková obuv. Nejméně vhodné jsou střihy mokasínové a lodičkové. Opatek, vnitřní ztužení v patní části svršku má být dostatečně tuhý. Podpatek má být co nejnižší, s velkou plochou pro udržení stability. Podešev nesmí být moc tuhá, protože by to snižovalo ohebnost obuvi. Obuv pro nejmenší děti musí být pružná, aby se přizpůsobila pohybu nohy a prstů. Pružnost obuvi, ale i její další důležité vlastnosti, jako je prodyšnost nebo schopnost absorpce vlhkosti ovlivňuje materiál, z kterého je ušita. Při nákupu dáváme přednost kvalitním přírodním materiálům ( kůže, textil). Na botičkách pro nejmenší se nevyplatí šetřit. Proto se doporučuje kupovat certifikovanou obuv se ,,žirafou“.

Kdy mohu začít s dítětem chodit ven?

Je to možné již od propuštění z porodnice, pokud venkovní teplota neklesá pod mínus pět stupňů Celsia. V létě je třeba dát pozor, aby dítě nebylo vystaveno přímému slunci a aby se v kočárku nepřehřálo. Mazání obličeje před cestou ven není nutné a citlivou kůži malého kojence může zbytečně dráždit. Krém obsahující vodu je nevhodný, protože voda v chladném počasí mrzne.

(z knihy Čekáme děťátko, Martin Gregora, Miloš Velemínský, Grada 2007)

17.3.2009 11:41 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist