Novorozenecká žloutenka

Je to zcela běžné onemocnění novorozených miminek. Objevuje se během prvního dne po narození a přetrvává několik dní. Jak se pozná? A jak mohou lékaři pomoci?

7-shutterstock_492641662-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Po porodu je především pro maminky prvorodičky všechno nové. Miminko si zvyká na nové prostředí a maminka na svou novou životní roli. Hned v prvních dnech může přijít několik překvapení.

Co to je novorozenecká žloutenka?

Obvykle vzniká u čerstvě narozeného miminka kvůli rozpadu červených krvinek, ze kterých se uvolňuje barvivo (bilirubin). To způsobí žluté zabarvení kůže a očního bělma.

Bilirubin, který takto v organismu dítěte vznikne, se nemůže rozpustit a vyloučit z těla. Zůstává v organismu a pro některé tkáně může mít toxické účinky. Bohužel například pro nervové buňky v mozkovém kmeni.

Jak se projevuje?

Miminko s novorozeneckou žloutenkou může působit jako krásně opálené. Nejprve žloutne kůže na hlavičce a postupně se zbarvení posouvá po těle směrem ke končetinám. Maminky většinou zarazí žloutnutí očního bělma.

Mění se i chování miminka. To může být apatické, velice spavé a špatně se budí. I přes pokračující kojení přestává přibírat na váze.

Čtěte dále:

Průběh onemocnění

O novorozenecké žloutence se hovoří, jakmile hodnota bilirubinu v krvi přesáhne 85,5 µmol/l. Maximální hodnoty bilirubinu v krvi se objeví většinou do 72 hodin po porodu, pak začne hladina klesat. Druhý a třetí den klesá rychleji a pak pomalu další týden až dva.

U nedonošených miminek může být novorozenecká žloutenka výraznější.

Patologická žloutenka

Pokud miminko prudce zežloutne v už v prvních hodinách po porodu, hovoří lékaři o patologické žloutence. Hladina bilirubinu narůstá prudce a je potřeba lékařská péče. Častou komplikací je inkompatibilita Rh faktoru matky a dítěte.

Léčba nekomplikované novorozenecké žloutenky

Velice mírná forma nevyžaduje žádný lékařský zásah a zcela přirozeně vymizí. Pomáhá nechávat miminko na přirozeném denním světle (pokud je krásný den, tak u okna).

U závažnějších průběhů se aplikuje fototerapie, která pomáhá nerozpustný bilirubin transformovat na produkty, které miminko vyloučí močí a žlučí.

U velice závažných forem může být přistoupeno k transfuzi krve a léčbě na specializovaném pracovišti.

27.9.2024 5:38 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: https://www.cpzp.cz/clanek/4485-0-Novorozenecka-zloutenka.html

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist