babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Příprava na dítě > Rodičovská dovolená > Nová pravidla pro rodičovský příspěvek
Nová pravidla pro rodičovský příspěvek
Od ledna 2008 vstoupily v platnost pro občany České republiky nejen změny ve zdravotnictví, spojené s poplatky u lékaře a za recept, ale také ve výši rodičovského příspěvku.
Vláda zavádí tzv. třírychlostní čerpání rodičovského příspěvku. Jeho výše závisí na předchozím výdělku matky (anebo také otce, záleží na domluvě partnerů) a také na době, po kterou budou rodiče s dítětem doma. O jedné ze tří variant však otec či matka musí rozhodnout hned a volbu nelze během rodičovské měnit.
Co nabízí nový systém?
Tři rychlosti čerpání rodičovského příspěvku v délce 2, 3 nebo 4 roky a tři varianty výměru rodičovského příspěvku: zvýšenou – 11 400 Kč, základní – 7600 Kč a sníženou – 3800 Kč. Rodiče, kteří pečují o zdravotně postižené dítě, budou mít přitom stejně jako nyní nárok na 7600 Kč až do sedmi let dítěte, a to bez ohledu na to, jakou „rychlost“ rodičovské zvolili.
Nejdříve přichází na řadu peněžitá pomoc v mateřství. Tak se odborně říká „nemocenskému“ příspěvku, který matka pobírá obvykle celkem 28 týdnů (6 týdnů před porodem a 22 po porodu) a který činí 69 % vyměřovacího základu, tedy mzdy a dalších započitatelných příjmů, maximálně však 419 Kč na den. Matka má na tento příspěvek nárok tehdy, platí-li si alespoň 270 dní před porodem nemocenskou. Po 22. týdnu života dítěte a 31. týdnu života vícerčat můžete volit:
1. Rychlejší čerpání – 11 400 Kč do 24 měsíců dítěte, pokud máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství alespoň ve výši 380 Kč na den.
2. Klasické čerpání – 7600 Kč do 36 měsíců věku dítěte, pokud máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
3. Pomalejší čerpání – 7600 Kč do 21měsíců věku dítěte a potom 3800 Kč do 48 měsíců dítěte.
Kdy volit rychlost?
O rychlejší čerpání je třeba požádat nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, kdy dítě dosáhne 22 týdnů věku, tedy kdy rodiči končí vyplácení peněžité pomoci v mateřství, 31 týdnů u vícerčat.
O klasické čerpání je třeba požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém dítě dosáhne 21. měsíce věku.
Na co nezapomenout
- Volba doby a výše příspěvku se váže vždy k nejmladšímu dítěti v rodině,
- nárok na příspěvek má matka nebo otec, který musí při 2- a 3leté variantě splňovat obdobné podmínky pro pobírání peněžité pomoci jako matka,
- po volbě je vybraná varianta nezměnitelná,
- při čerpání rodičovského příspěvku můžete pracovat, pokud dítěti zajistíte celodenní péči jinou zletilou osobou. Dítě mladší 3 let může jinak chodit do školky či jeslí nejvýše 5 dní v měsíci. Dítě starší tří let pak může do školky chodit nejdéle na 4 hodiny denně nebo 5 dní v měsíci,
- kdo nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, na toho se vztahuje pomalejší varianta vyplácení rodičovského příspěvku,
- studentkám a žákyním náleží peněžitá pomoc v mateřství (tj. mateřská) ve výši 254 Kč za kalendářní den.
POZOR: Rodiče, kteří měli na rodičovský příspěvek nárok ještě prosinci roku 2007, musí o jeho nepřerušenou výplatu požádat osobně nebo písmeně na kontaktních místech státní sociální podpory na úřadech práce do konce ledna 2008. Požádají-li od konce dubna, bude jim vyplacen zpětně v plné výši.
(Do tabulky) :
Rodič, který pečuje o dítě, jemuž bude 1. ledna 2008:
- méně než 22 týdnů, se může rozhodnout pro rychlejší, klasickou nebo pomalejší variantu
- méně než 21 měsíc a více než 22 týdnů (resp. 31 týdnů u vícerčat), se může rozhodnout pro klasickou, nebo pomalejší variantu
- více než 21 měsíců a méně než 3 roky, bude dostávat rodičovský příspěvek v základní výměře do 3 let věku dítěte a následně ve snížené výměře do 4let věku
- více než 3 roky, bude dostávat rodičovský příspěvek ve snížené výměře do 4 let věku dítěte.
Co se ještě od 1. ledna 2008 mění:
Výše porodného. Od 1. ledna dostane rodina na miminko jednorázově 13 tisíc korun (a nikoliv 17 760, jak tomu bylo v roce 2007). Každé další dítě bude „odměněno“ stejnou sumou, tedy nikoli porodným ve výši 16,6násobku životního minima, jak tomu bylo dosud (např. u dvojčat 53 120 korun, u trojčat 79 120 korun). „Za dvojčata“ tedy žena dostane13 plus 13 tisíc korun.
Nezaměstnané nemají nárok na „mateřskou“, tedy příspěvek vyplácený 28 týdnů, z toho 22 týdnů po porodu. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas poukazuje na to, že mateřská jakožto nemocenská dávka by měla být vyplácena jen tomu, kdo si nemocenskou platí. Žena zaregistrovaná na úřadě práce nárok na tuto dávku ztrácí.
Nižší doba vyplácení mateřské osamělým matkám. Matky-samoživitelky nebudou dostávat peněžitou podporu v mateřství 37 týdnů jako v roce 2007, ale 28 týdnů – tedy stejně, jako ostatní matky.