babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Zdraví miminka > Očkování > Nová dětská vakcína proti pneumokokům
Nová dětská vakcína proti pneumokokům
Od dubna 2009 mohou rodiče v České republice nechat své děti naočkovat novou, konjugovanou pneumokokovou vakcínou SynflorixTM. Evropská léková agentura (EMEA) schválila 30. března 2009 vakcínu SynflorixTM pro použití ve všech členských státech EU, včetně České republiky.
Nová vakcína SynflorixTM nabízí ochranu proti invazivním pneumokokovým onemocněním a zánětům středního ucha způsobeným bakterií Streptococcus pneumonie u kojenců a malých dětí od 6 týdnů do věku 2 let.
Předpokládaná účinnost vakcíny SynflorixTM proti jakékoliv epizodě zánětu středního ucha způsobené jakýmkoliv pneumokokovým sérotypem je 51,5 %, tzn. že každé druhé dítě naočkované vakcínou SynflorixTM by mělo být chráněno proti pneumokokové otitidě.
Rodiče tak díky jediné očkovací látce mohou u svých dětí předcházet jak invazivním pneumokokovým onemocněním, tak zánětům středního ucha, které jsou jednou z nejčastějších dětských nemocí.
Inovativní proteinový nosič protein D byl vybrán také proto, aby bylo zamezeno nežádoucím imunitním reakcím při současném podávání s jinými očkovacími látkami. Rozsáhlý vývojový program vakcíny SynflorixTM zahrnuje klinické studie v Evropě, Africe, Asii i Latinské Americe. Při současném podávání s dětskými vakcínami je protilátková odpověď stejná jako u vakcín podaných samostatně, což znamená, že vakcína negativně neovlivňuje protilátkovou odpověď na současně podávané dětské vakcíny.
Vakcína SynflorixTM může být podávána kojencům a dětem ve věku od 6 týdnů do 2 let v následujících očkovacích schématech:
Výskyt pneumokokových onemocnění ve světě a v ČR
Pneumokoková onemocnění představují celosvětový problém. Odhaduje se, že na onemocnění způsobená bakterií S. pneumoniae zemře ve světě každý rok jeden milion dětí ve věku do 5 let, a to především v rozvojových zemích.
V České republice invazivní pneumoková onemocnění postihují nejčastěji kojence a děti do věku 5 let. Jejich výskyt je u nás srovnatelný s dalšími evropskými zeměmi.
Ze statistik Národní referenční laboratoře a EPIDAT vyplývá, že v letech 2000 – 2006 se objevilo u dětí do 1 roku přibližně 16 případů na 100 tisíc obyvatel a u dětí ve věku od 1 roku do 4 let více než 8 případů na 100 tisíc obyvatel.
Invazivní pneumokoková onemocnění
Bakterie S. pneumoniae je jednou z hlavních příčin život ohrožujících onemocnění, jako jsou závažné formy zápalu plic (pneumonie), meningitida a otrava krve (sepse). Tyto infekce jsou nazývány invazivnímia jsou charakterizovány přítomností bakterie v krevním řečišti nebo v jinak sterilních orgánech těla.
Existuje více než 90 různých sérotypů bakterie S. pneumoniae, ale pouze 10 – 15 z nich způsobuje drtivou většinu invazivních onemocnění malých dětí.
Deset sérotypů obsažených ve vakcíně SynflorixTM představuje ty sérotypy, které způsobují v některých regionech až 90 % invazivních pneumokokových onemocnění u malých dětí a významně se podílí na celkovém počtu invazivních pneumokokových onemocnění ve světě.
Téměř jedna třetina invazivních pneumokokových onemocnění u dětí v Evropě je způsobena sérotypy, proti kterým se dosud nebylo možno chránit pomocí očkování. Výskyt onemocnění způsobených sérotypy 1, 5 a 7F, které vakcína SynflorixTM pokrývá, přitom narůstá nejen v různých evropských zemích, ale i v dalších částech světa.
Bakterie S. pneumoniae a netypovatelného Haemophilus influenzae však mohou způsobovat i méně závažná, ale velmi častá neinvazivní onemocnění, jako jsou onemocnění dýchacího traktu včetně zánětů středního ucha (otitis media), zánětů vedlejších nosních dutin (sinusitida) a zánětů průdušek (bronchitida).
Záněty středního ucha
Záněty středního ucha jsou jedním z nejběžnějších dětských onemocnění, které má významný vliv na kvalitu života dětí a představuje značnou ekonomickou i zdravotní zátěž. Opakované akutní záněty středního ucha často vedou k chirurgickým zákrokům. Jejich léčba může spočívat v zavedení ventilační trubičky (gromety) do dutiny středoušní skrze membránu bubínku. Grometa zajišťuje přísun vzduchu a umožňuje tak drenáž a ventilaci středoušní dutiny. Zákrok se provádí v celkové anestézii za použití mikroskopu a často bývá spojen s odstraněním nosních mandlí.
Odhaduje se, že tři čtvrtiny všech dětí minimálně jednou onemocní akutním zánětem středního ucha ještě před dosažením třetího roku života. Děti, které poprvé onemocní akutním zánětem středního ucha před 12. měsícem věku, trpí opakovanými záněty středního ucha, které mají významný dopad nejen na děti a jejich rodiče, ale též zatěžují zdravotní systém.
Záněty středouší jsou nejčastější příčinou léčby antibiotiky ve vyspělých státech. Mezinárodní výzkum provedený v roce 2007 v Evropě, Asii, Latinské Americe a na Blízkém východě upozornil na to, že 82 % praktických lékařů předepisuje antibiotika jako lék první volby při zánětech středního ucha. Rezistence k antibiotikům proti hlavním patogenům včetně S. pneumoniae však v řadě států znepokojivě narůstá.Prevence otitid vyvolaných bakterií S. pneumoniae očkováním proto může přispět k řešení problému narůstající rezistence k antibiotikům.
Mýty a fakta o očkování proti pneumokokům
- mýtus: Pneumokoková onemocnění nejsou nakažlivá, proto není potřeba očkování.
- Bakterie způsobující pneumokoková onemocnění se šíří kontaktem mezi lidmi, kteří nemocí trpí nebo jsou jejími přenašeči. Tyto bakterie jsou nejčastěji přenášeny kapénkovou infekcí při kašli a rýmě. Vakcína SynflorixTM dokáže děti do dvou let ochránit před sérotypy bakterií Streptococcus pneumoniae, které způsobují v některých oblastech až 90 % invazivních pneumokokových onemocnění.
- mýtus: Očkování chrání pouze proti jedné, ne příliš časté nemoci.
- SynflorixTM poskytuje dětem ve věku od 6 týdnů do 2 let ochranu jak proti závažným invazivním pneumokokovým onemocněním jako zápal plic, meningitida či otrava krve, tak proti méně závažným, ale velmi častým infekcím, jako jsou například záněty středního ucha.
- mýtus: Invazivní pneumokoková onemocnění a záněty středního ucha lze úspěšně léčit antibiotiky.
- V posledních několika letech se řada vyspělých zemí potýká s rezistencí vůči antibiotikům. Tato skutečnost se týká i léčby zánětů středouší, které významně ovlivňují kvalitu života dětí a jejich rodin. Významnému podílu zánětů středního ucha způsobeným pneumokokovými infekcemi lze přitom účinně předcházet očkováním.
- mýtus: S očkováním proti pneumokokům se vyplatí počkat, až bude dítě starší.
- Invazivní pneumokoková onemocnění nejvíce ohrožují kojence a malé děti do věku 5 let, přičemž zvlášť ohroženy jsou děti mladší jednoho roku, a proto je nutné se o možnostech prevence informovat co nejdříve.
- mýtus: Očkování proti pneumokokům může mít vliv i na další současně podávané dětské vakcíny.
Vakcína SynflorixTM může být současně podávána s jinými vakcínami běžně užívanými u dětí. Tato očkovací látka obsahuje inovativní proteinový nosič (protein D), který byl vybrán proto, aby bylo zamezeno nežádoucím imunitním reakcím při současném podávání s jinými očkovacími látkami.
Zdroj:
Tiskové materiály amic.cz, 31. března 2009
GlaxoSmithKline