Netrpíte náhodou selfie nemocí?

Selfíčko na zahradě, na výletě, s kamarádkami… Taky děti zapojíme, jen ať na Instagramu získám víc lajků… Doba selfíčková je sice fajn, možná cool, ale pozor, může být velice návyková. A propadnout byste jí neměla.

profimedia-0335393090-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Profimedia.cz

Definice praví, že selfíčka jsou hravou formou, jak ukázat světu, že jste mladí, odvážní, svěží, experimentátoři. Opravdu tomu ale tak je? A co vlastně fotografií sebe sama chcete sdělit – a zajímá vaše sdělení někoho?

Proběhnete-li kteroukoliv ze sociálních sítí, zjistíte, že se to na ní fotografiemi sebe sama jen hemží. Jak ale vysvětluje produkční z atelieru Fotopromě.cz, Alexandra Freiová, fotografie to většinou nejsou příliš kvalitní. „Rozhodně se nehodí pro dlouhodobé uchování, selfíčko je opravdu jen fotografií, kterou nasdílíte na síti a dál se jí nevěnujete. Většinou nemají kvalitní kompozici, jedná se opravdu jen o momentky, které například mají sdělit světu, že jste na tom či onom místě, báječně se bavíte a máte perfektní make-up. Nic víc od takových snímků nečekejte. Jiný potenciál v nich není.“

Čtěte také:

Chcete dokonalé fotografie? Vyrazte s dětmi do přírody

Soutěžte o titul Nej Těhulka 2017

Chcete krásné fotografie svých dětí?

Triky pro pěkné selfie

Přitom se dá říci, že focení selfíček je věda, kterou byste si měla osvojit, obzvlášť pokud se u vás začínají projevovat prvky závislosti. Jak na to? Produkční má v rukávu triky fotografů, které vám jistě pomohou:

  1. Nikdy nefoťte svůj obličej přímo, ale vyberte si takový úhel, pod kterým vaše tvář vypadá užší, nikoliv plochá.
  2. Pokud se fotíte shora, budete díky tomu mít větší oči a rozhodně si nezaberete nosní dírky zespodu, což není příliš lichotivý záběr.
  3. Najděte si fotogeničtější tvář a tu zabírejte. Věřte tomu, že každý člověk má jednu část obličeje krásnější než tu druhou, což je právě kouzlo asymetrie.
  4. Hlídejte si prostor, ve kterém se fotíte a sledujte, jestli za vámi není například vidět hromada nevyžehleného prádla, nepořádek na kuchyňské lince apod.
  5. Vždy se zaměřujte na detail, kterým chcete světu něco sdělit. Tedy se soustřeďte na nové náušnice apod. Díky tomu vzniknou zajímavé snímky, které budou vaše přátele bavit.

Jak vysvětluje kouč PhDr. Milan Šmíd, v dnešní době je selfie mánie na vrcholu. „V loňském roce vznikla studie, která popisuje souvislost mezi pořizováním selfíček a sklony k psychopatii. Lékaři, kteří na studii pracovali, se toto podařilo prokázat u pacientů trpících dysmorfickou poruchou. Tato porucha nastupuje v období dospívání a zasahuje cca 2 % populace. Proč tedy lidé zveřejňují podobné snímky? Protože se vnitřně vnímají jako nehezcí, na druhou stranu touží po uznání okolí. A výsledek jsou selfíčka na síti a sledování, jestli jim přibývají lajky, což je pro nemocného uznáním, že je pohledný a jeho život má smysl. Selfíčky si de facto kontrolují svůj vzhled.“

Zajímavost na závěr: Posedlost selfíčky se týká až neobvykle často mužů. Je u nich vyšší šance, že pokud bude sdílet své snímky ve veřejné síti, objeví se u nich zvláštní povahové rysy.

Co vy, jste na postování selfíček závislá, nebo je berete jako zábavu, která občas pobaví, jindy ne? Pozor tedy, při každém zmáčknutí spouště aparátu. Je to ještě zábava, nebo už nemoc?

Podívejte se na galerii nepovedených fotek s miminky:

Více o tématu: dětifoceníobličej

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist