Neplodnost a stres

Touha být rodičem je silná pro většinu žen a mužů. Nemožnost počít vlastní dítě se dotýká všech aspektů lidského života. Ovlivňuje, jak člověk sám sebe vnímá, jeho vztahy k druhým lidem a jeho životní perspektivu. Výzkumy opakovaně potvrzují, že neplodnost bývá zdrojem velkého stresu. Na druhou stranu i samotný stres může snížit pravděpodobnost otěhotnění.Před podrobnější charakteristikou tohoto tématu je nutné nejdříve vymezit samotný pojem neplodnosti. O neplodnosti, neschopnosti počít nebo donosit dítě, se mluví, když organismus ženy není schopný otěhotnět po roce pravidelného sexuálního styku bez užití antikoncepční metody. Neplodnost postihuje zhruba 17% párů v reproduktivním věku. V posledních 30 letech se zvýšil počet párů, které nemohou mít děti, zhruba o 10%.

Stres v důsledku neplodnosti

Příčinou velkého stresu je už samotné zjištění, že pár nemůže počít dítě. Stanovení diagnózy neplodnosti obvykle vede k osobní krizi obou partnerů. V odborné literatuře je popisováno, že ženy a muži na zjištění neplodnosti reagují depresivními nebo úzkostnými stavy. Představa, že nebudu mít vlastní rodinu – jeden z hlavních zdrojů seberealizace člověka, je obzvláště pro ženy velmi bolestná. Neplodnost může negativně ovlivnit partnerský vztah, ale také vztahy k přátelům a ostatní rodině. Dalším stejně podstatným zdrojem stresu bývají i samotná mnohdy komplikovaná a nepříjemná vyšetření, kterými musí každý z partnerů projít. K tomu se přidává i léčba hormony, které ovlivňují psychický stav, a navíc ještě každoměsíční čekání, zda to tentokráte vyšlo nebo zda znovu přijde menstruace.

Neplodnost v důsledku stresu

Výzkumy ukazují, že 85% problémů s plodností jsou fyziologického původu. Stále více se začíná věnovat pozornost tomu, jak psychický stav ovlivňuje schopnost počít. Bylo vědecky dokázáno, že existuje spojitost mezi ženskou neplodností a stresem. Stres může měnit hladinu hormonů, které pak snižují plodnost. Stres jako příčinu neplodnosti se vědecky podařilo prokázat také u mužů, kteří společně s partnerkou procházeli procesem umělého oplodnění. Stres z této situace se odrážel v nižší kvalitě spermií.

Jak pracovat se stresem, který s sebou přináší neplodnost, a co udělat pro to, abyste snížili pravděpodobnost, že stres přispěje ke snížení vaší plodnosti ?

Upravte váš životní styl
Zrevidujte si životní styl. Zjistěte, co je pro vás podstatným zdrojem stresu. Zapřemýšlejte nad tím, zda je možné a jakým způsobem tuto příčinu odstranit, eventuelně omezit.

Relaxujte
V průběhu dne si vymezte 20 minutové přestávky pro relaxaci. I krátká relaxace vám pomůže se od nepříjemných událostí všedního dne na chvíli oddělit.

Myslete pozitivněji
Výzkumy prokázaly, že myšlenky ovlivňují váš duševní ale i tělesný stav. Ženy, které mají potíže s otěhotněním, mají tendenci rozvíjet negativní myšlenky na toto téma. Tím, že budete myslet pozitivněji, zbavíte se    dalšího stresu, který může být překážkou v otěhotnění.

Nebojte se vyhledat odbornou psychologickou pomoc
V případě, že se objeví psychické potíže v souvislosti se stanovením diagnózy neplodnosti, nebojte se vyhledat odbornou pomoc psychologa či psychoterapeuta, kterým vám pomůže se s touto těžkou životní situací vyrovnat.

 

24.2.2009 10:27 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist