Neplodnost? Má řešení

Má neplodnost řešení? Jaká vliv má věk ženy? Kdo může požádat o asistovanou reprodukci? Na tyto a další otázky odpovídala MUDr. Klára Křížová.

„Naše pacientky jsou stále častěji ženy, které mateřství odkládají například kvůli kariéře,“ říká MUDr. Klára Křížová z jičínské porodnice, spoluzakladatelka zdejší poradny pro neplodné páry. Lze nějak pacienty, kteří mají problémy s plodností, charakterizovat?
Je to široké spektrum lidí. Problém neplodnosti určitě nesouvisí nijak přímo třeba se vzděláním. Stále častěji jsou však pacientkami ženy, které mateřství odkládají například kvůli kariéře. A u žen hraje čas samozřejmě větší roli než u mužů.

Jak se projevuje věk na tělesných problémech žen?
Všeobecně platí, že čím je žena starší, tím je tělo více intoxikováno vlivy zevního prostředí, což má vliv i na kvalitu vajíček. S přibývajícím věkem se může též zhoršovat průchodnost vejcovodů v důsledku prodělaných gynekologických (zejména chlamydiových) zánětů. Negativní vlivy prostředí však mohou poškodit i tvorbu spermií u mužů.

Co lze ženám ohledně prevence neplodnosti poradit?
Dbejte na důslednou prevenci a léčbu gynekologických zánětů, chraňte se před sexuálně přenosnými infekcemi, nejlépe používáním kondomu při pohlavním styku. Vyhýbejte se kouření, nadměrnému užívání alkoholu, práci s chemikáliemi či zářením. Důležitá je prevence a včasná léčba zánětlivých komplikací při gynekologických výkonech (potraty, kyretáže), i subklinicky probíhající záněty mohou vejcovody poškodit. V případě opakovaných chirurgických zákroků na gynekologických orgánech (např. operace vaječníkových cyst) těhotenství neodkládejte. Vyšší věk rodiček kromě jiného zvyšuje riziko i některých interních chorob, např. plicní embolie, vysokého krevního tlaku. Vyšší věk těhotné může být rizikem i pro plod, hrozí např. vyšší potratovost či předčasný porod, častěji se vyskytují genetické poruchy.

Jsou muži dnes ochotnější považovat neplodnost i za svůj problém?
Ano. Muži dnes již pochopili, že problém neplodného páru může zhruba v polovině případů zapříčinit mužský faktor a k potřebným vyšetřením přistupují víceméně už jako k jiným, běžným vyšetřením. Přispívá k tomu i celkově lepší atmosféra doby: otevřenější přístup k sexualitě je v tomto směru výhodou. Někteří muži jsou už při vyšetřování spermiogramu schopni nadhledu i humoru. Jsou i tací, kteří chtějí znát svůj spermiogram, aniž zrovna problém neplodnosti aktuálně řeší.

Žádný už to necítí jako „akt ponížení“?
Je pravda, že se malé procento mužů vyšetření spermiogramu brání. Příčinou může být ješitnost či obava ze špatného výsledku, ale někdy je to tím, že partnerce otevřeně nepřiznali, že si dítě vlastně nepřejí. To je však otázka spíše pro psychologa.

Může o umělé oplodnění požádat svobodná žena?
Zákon 227/2006 Sb. stanoví, že metodami asistované reprodukce může být léčena žena v plodném věku. Nevyžaduje se uzavření manželství. Muž i žena musí o léčbu písemně požádat a s léčbou prokazatelně souhlasit.

Co všechno se provádí na vašem pracovišti?
Naše poradna je prvním krokem při vyšetřování a léčbě neplodného páru. Provádíme základní spektrum vyšetření a základní způsoby léčby, péče u nás však končí nitroděložní inseminací. Do dělohy ženy se zavedou prakticky jen zdravé a živé spermie jejího partnera po předešlém laboratorním zpracování ejakulátu. Specializovanější metody jako např. zmrazování spermií či oplodnění ve zkumavce neprovádíme, je to další stupeň péče, kterému se věnují vyšší pracoviště, s nimiž spolupracujeme.

Proč vznikla vaše poradna asistované reprodukce?
Vyšla z potřeb v oboru. V naší lokalitě chyběla jednotná koncepce diagnostiky a léčby neplodnosti u obvodních gynekologů. Vytvořili jsme mezistupeň v péči o neplodné mezi obvodními gynekology a špičkovými IVF centry. Spolupráce s obvodními gynekology se rozvíjí dobrým směrem, většinu neplodných párů odesílají k nám a my jim poskytneme základní vyšetření a léčbu, která je v našich silách. Když naše snaha není úspěšná, nebo zjistíme, že páru nezbývá jiná možnost než oplodnění ve zkumavce, posíláme je do IVF centra Sanus v Hradci Králové, případně do jiných center.

Co vás motivuje k práci v tomto zajímavém oboru?
Nadchl mě nejen samotný obor, ale důležitý je i kolektiv, který je v jičínské nemocnici skvělý. Gynekologii – porodnictví jsem si zamilovala i z toho důvodu, že je to velice pestrý obor, kde nelze upadnout do rutiny. Je to kombinace ambulantní i lůžkové péče, chirurgie, prevence, porodnictví, psychologie… Člověk tu dostává pravidelné dávky adrenalinu a zároveň nadšení pro smysluplnou práci, která má, na rozdíl od některých jiných lékařských oborů, velice často rychle viditelné pozitivní výsledky.

7.6.2010 10:46 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist