Neočkování dětí je beztrestné. Bylo načase?

Nejvyšší správní soud dal minulý týden poprvé za pravdu rodičům, kteří odmítají povinné očkování pro své děti. Jaký je názor odborníků? „Osobně se domnívám, že soudní rozhodnutí tohoto typu bylo jen otázkou času, neboť i my jsme přistoupili na demokratická pravidla západoevropského stylu,“ říká Babywebu RNDr. Marek Petráš, ze serveru www.vaciny.net. „Soud podle mě rozhodl naprosto správně, neboť legislativa zaspala,“ dodává.

Odvrácená strana

„Bude stále obtížnější zachovat vysokou proočkovanost české populace, neboť odvrácenou stranou marketingové podpory očkování je nedůvěra, kterou leckdy umocní možný ojedinělý závažný nežádoucí účinek po očkování – ten bývá častější při nevhodném očkování. Vezmeme-li v úvahu epidemiologickou situaci těch infekčních chorob, vůči kterým se dětská populace plošně očkuje, pak je na místě zvážit volnější očkování, tj. raději očkování odložit než neočkovat vůbec. Ostatně s tím se lze setkat i ve vyspělých demokraciích. Bohužel určitou daní je existence skupiny rodičů, kteří své děti očkovat a priori nenechají,“tvrdí Petráš.

Zbytečný hazard

„Vzhledem k tomu, že v naší zemi je pravidelný očkovací kalendář – tedy soubor povinných očkování, která hradí stát – co do množství nemocí proti, kterým se děti očkují, spíše střídmější, než v některých evropských zemích, vidím snahu rodičů neočkovat dítě jako zbytečný hazard s jejich zdravím. A dokonce i se zdravím celé populace,“ vysvětluje MUDr. Martin Gregora, spolupracovník Babywebu.

Pouhá neznalost

„Nejsem zastáncem toho, že by dítě mělo být očkováno proti všem nemocem, které existují, ale těch několik základních je nezbytných. A tato očkování jsou obsažena v pravidelném, povinném kalendáři.  Snaha neočkovat pramení z neznalosti nemocí, o kterých se rodiče mylně domnívají, že již neexistují díky očkování minulých generací,“ dodává lékař.

Další diskuse

„To, že nelze rodiče potrestat, je dle mého soudu v pořádku. Stejně znám ze svého okolí jedince neočkované, jejichž rodiče nikdy žádnou pokutu neplatili a vždy by se vehementně bránili. Jako správná ale vidím určitá ,,diskriminační opatření“ ve chvíli, kdy takový jedinec vstupuje do kolektivu, protože ohrožuje zdraví nejen své ale i zdravím ostatních.

Nastavení míry takových opatření je samozřejmě věcí diskuze a domluvy,“ upozorňuje Gregora.

Nejvyšší správní soud ministerstvu zdravotnictví vzkázal, že povinnost očkování musí přejít z vyhlášky do zákona, jinak nemá stát na udělování pokut právo. Případ se teď vrátí zpět k pražskému soudu, který se musí ve svém novém rozhodnutí řídit verdiktem Nejvyššího správního soudu. Ministerstvo zdravotnictví situaci zatím odmítá komentovat. „Nejdříve to musí probrat naši právníci,“ řekl Lidovým novinám ministerský mluvčí Vlastimil Sršeň. 

 

4.8.2010 10:02 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist