babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Léky > Nenechme si zkazit léto
Nenechme si zkazit léto
K létu rozhodně patří koupání. Bohužel mnoho z nás ho má spojené s vaginální mykózou. Jak jí předcházet?
Co mykózy podporuje
Mykózu vyvolávají kvasinky (hlavně druh Candida albicans), které se běžně vyskytují v pochvě některých žen. Samy o sobě ještě nemusí vést k onemocnění. Mykózy se dají do pohybu až díky porušení rovnováhy na poševní sliznici, takže infekce má ideální podmínky ke svému rozvinutí.
Podpořit ji mohou některé faktory, jako je užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, jídlo bohaté na cukry a také stres.
Jak poznáme, že máme mykózu
Příznaky většinou nepřehlédneme. Pokud onemocníme vaginální mykózou, bude nás v intimních partiích svědět a pálit, budeme mít bolest při pohlavním styku i při močení. Zpravidla se objevuje i poševní výtok, který bývá většinou bez zápachu a konzistencí připomíná různě hustý tvaroh.
Vaginální mykóza je údajně nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. V průběhu života ji alespoň jednou prodělají tři ženy ze čtyř. Právě pro tuto všeobecnou rozšířenost a také kvůli obvyklému výtoku jí ženští lékaři někdy lidově říkají „gynekologická rýma“.
Potrápit však dokáže nesrovnatelně více a nepříjemněji než běžná rýma, která nám co chvíli teče z nosu. Zvlášť když se také velmi často vrací a opakuje. Stává se to téměř polovině všech žen, které někdy mykózou onemocněly.
Proč se vracejí
Některé příčiny opakovaných mykóz známe. Vedle už zmíněných rizikových faktorů to bývá koupání v chlorované vodě, teplé a vlhké prostředí, zejména nošení mokrých plavek či upnutých neprodyšných kalhot například při jízdě na kole, kdy se intimní oblasti snadno zapaří.
Často však dojde k mykóze i bez zjevné příčiny. Na otázku, proč se některým ženám mykózy neustále vracejí, zatímco jiné ženy za stejných vnějších podmínek ani jednou neonemocní, je třeba hledat odpověď především v imunitě. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni.
Čtěte dále
- Těhulky, pozor na listeriózu
- Letní vedra v těhotenství? Dají se přežít
- Rizika letní dovolené s dětmi
Jaká je prevence
V lékárně si můžeme zakoupit volně prodejné přípravky, jako jsou vaginální čípky, tabletky a mastičky, které se užívají preventivně, víme-li například, že budeme trávit čas v rizikovém prostředí. Po každém sexuálním styku bychom se měly osprchovat, protože tehdy se mění kyselost pochvy.
V teplých dnech bychom neměly oblékat těsné džíny, ale raději vybírat bavlněné kalhotky. Po koupání je třeba se pečlivě osušit, obzvlášť plaveme-li v přehradě nebo rybníce. Prostě tam, kde se daří bakteriím. Na toaletě bychom se měly utírat směrem k řitnímu otvoru a platí pravidlo – čím méně parfemace a chemie, pokud jde o toaletní papír, tím lépe.
Po vykoupání si ihned vyměníme tampon, který podle odborníků nasákne všechny nečistoty z vody a přenese je do pochvy. Pozor, mnoho žen právě má mylnou představu, že vezme-li si tampon do špinavé vody, bude ušetřeno infekce. Jak už bylo řečeno, hygiena je v pořádku, ale nic se nemá přehánět. Časté mytí narušuje přirozené prostředí pochvy.
Jak se léčí
Čípky, mastmi nebo tabletami souhrnně označovanými jako antimykotika. Tyto prostředky jsou určeny pro léčbu akutního onemocnění. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech jsou zpravidla bez obtíží. Problémem ale je, že samotné vyléčení mykózy nedokáže zabránit jejímu častému opakování.
K tomu je zapotřebí podpořit imunitní systém. V poslední době se u pacientek s opakovanými vaginálními mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba enzymovými léky, například Wobenzymem. Samozřejmě že i přes tuto podpůrnou léčbu enzymy je zapotřebí v létě dodržovat nezbytná hygienická i další opatření, aby se možné riziko vzniku vaginálních mykóz snížilo na minimum.
Pozor i na malé holčičky
Bohužel kvasinková infekce se nevyhýbá ani malým slečnám. Pamatujte i na ně a učte je prevenci od nejútlejšího věku.