Německý test kočárků: Skandál!

Začátkem září jsme přinesli výsledky testu kočárků od německé organizace Stiftung Warentest. Jeho šokující výsledky vyděsily statisíce rodičů, ale také zkomplikovaly život obchodníkům. Deset ze čtrnácti kočárků dle testu nevyhovělo, protože obsahovalo škodlivé látky, které dlouhodobě mohou způsobit řadu onemocnění včetně rakoviny.

Výrobci kočárků ale vzápětí výsledky testů zpochybnili. Prohlašovali, že jejich kočárky jsou v souladu se stávajícími předpisy. Situace zkomplikovala život celé „kočárkové branži“.

Náš server převzal původní závěr německých odborníků, který jednoznačně tvrdil, že kočárky neodpovídají předpisům kvůli vysokému obsahu škodlivých látek, a proto byly z testu vyřazeny.

Neuvěřitelné přiznání

Co však následovalo, to nikdo nečekal. Organizátor testu – německá organizace Stiftung Warentest – couvla a na svých stránkách přiznala, že žádný z testovaných kočárků neporušil žádný platný právní předpis a všechny testované kočárky jsou dle platných norem provozuschopné!

Když se ozvali výrobci kočárků, německá organizace Stiftung Warentest pozměnila průvodní text k testům a doplnila toto prohlášení:

Výrobci by se sice měli polepšit, ale nedopouštějí se ničeho nezákonného: zatím musí dodržovat jen předpisy týkající se těžkých kovů. Nemusí se ovšem řídit přísnějšími předpisy platnými pro hračky, které například stanoví limity pro obsah ftalátů. Je to paradox: obsah škodlivých látek kočárků pro panenky je daleko více regulován než u kočárků, ve kterých dítě samo sedí.

V testu však znalci vycházeli z toho, že děti jsou se svým kočárkem ve stejném kontaktu jako se svými hračkami. Berou držadla, pláštěnky i potahy do ruky i do pusy.

Protože testované kočárky jsou provozuschopné, rodiče bohužel nemají právo zakoupené kočárky kvůli vysokému obsahu škodlivých látek vrátit nebo vyměnit. Mohou se každopádně obrátit na prodejce a doufat v jejich slušnost. Je také možné vyměnit části obsahující škodlivé látky,“ uvádí nově německá organizace na svých stránkách.

Profesní selhání

„Je to totální profesní selhání“, uvádí šéfredaktorka serveru Babyweb.cz Jarmila Jelínková. „Když renomovaná organizace jednou vydá odborný článek, nebývá zvykem, aby pak změnila jeho text. A už vůbec ne, aby to udělala tajně, bez toho, aby vydala tiskovou opravu, kde by změnu názoru oznámila a vysvětlila“.

Někteří prodejci a dovozci po zveřejnění testu kritizovali server Babyweb.cz, že publikoval zavádějící a neúplné informace. „Zveřejnili jsme výsledky testů přesně v jejich původním znění, na to máme jednoznačné důkazy. Němečtí odborníci se patrně dopustili fatálního omylu. Jedná se o renomovanou evropskou instituci, která například každoročně testuje autosedačky, a jejich práci nikdy nikdo nezpochybnil,“ prohlašuje šéfredaktorka Babyweb.cz Jarmila Jelínková.

Rodiče i obchodníci v nejistotě – Babyweb.cz bude reagovat!

Rodiče i obchodníci nabízející kočárky se tak ocitli v nejistotě. Server Babyweb.cz se k situaci staví čelem: „Byl to náš server, který výsledky testu dosud uznávané instituce českým rodičům zprostředkoval, protože jsme to vzhledem k šokujícím výsledkům považovali za svou povinnost.

Když se ale nyní ukazuje, že se organizátor testů dopustil chyby a zveřejněné informace zcela neodpovídají realitě a opravdu rodiče zbytečně vyděsily, udělá náš server všechno, aby situaci zpřehlednil a vyjasnil.

V následujících týdnech se bude problematice dětských kočárků Babyweb.cz přednostně věnovat a otiskne speciální seriál „Jak vybírat kočárek“, kde dostanou prostor jak výrobci, tak nezávislí odborníci, aby rodiče dostali kvalitní, objektivní a srozumitelné informace“, uvádí se v prohlášení serveru Babyweb.cz.

Reakce některých výrobců a dovozců kočárků

Přinášíme reakce některých výrobců a dovozců na výsledky uveřejněných německých testů:

Například firma Dorel, výrobce značek Maxi-Cosi a Quinny, ve svém prohlášení mimo jiné uvádí:

„Článek v časopise StiWa dává neobvykle velký důraz na chemické testy a předkládá požadavky, které neobsahuje žádné evropské nařízení. Ve skutečnosti slučuje povinná bezpečnostní nařízení (vyplývající z evropských norem) a testy, které nejsou standardizovány nebo dle expertů nemají žádné opodstatnění.

Podle nás je tedy tento článek velice zavádějící, přičemž nepřináší konečnému spotřebiteli žádná seriózní doporučení. Podle něho totiž více než 70 % testovaných kočárků nese známku „nevyhovující“ jen kvůli kritériu, týkajícímu se obsahu chemických látek, jejichž nebezpečnost je přinejmenším sporná, neboť ani Evropská komise je nebezpečnými neshledává. Toto je obzvláště politováníhodné, jelikož studie nehodovosti dokazují, že daleko větší riziko, jemuž dítě vožené v kočárku čelí, je především mechanické (zaklínění, skřípnutí, pád dítěte).

Může nás tedy jen mrzet, že tento srovnávací test neklade v celkové známce dostatečnou váhu na kritérium „bezpečnosti a trvanlivosti“, které vychází z evropských ustanovení a norem, zpracovaných experty technické komise CEN/TC252, pověřenými standardizací norem, týkajících se dětského zboží“, uvádí se v prohlášení firmy. Celý text prohlášení najdete zde.

Mezi „postiženými“ byl také kočárek BRIO GO, který testy neprošel, protože obsahoval škodlivé látky. Obchodní zastoupení firmy BRIO pro Německo, Rakousko a Lucembursko tvrdí, že jejich kočárky jsou bezpečné. „Kočárek Brio Go neobsahuje žádné zakázané látky a publikované výsledky testu Stiftung Warentest považujeme za znejistění spotřebitelů“, prohlásil zástupce firmy BRIO. Zároveň však oznámil, že se předmětný kočárek vyráběný v Číně bude co nejdříve vyrábět bez jediné škodlivé látky.

Dovozce kočárků ABC Design do České republiky (jejíž kočárek byl v testu také vyhodnocen jako nevyhovující) tvrdí, že testy kočárků prováděné organizací Stiftung Warentest neproběhly správně. Podle Jiřího Bracháčka byl obsah škodlivin v kočárcích posuzován podle normy, která neplatí pro dětské kočárky. „Test neproběhl správně, protože obsah škodlivin byl porovnán s neodpovídající normou,“ uvedl Jiří Bracháček. „Kočárky dle normy ZEK 01-08 patří do kategorie 2, tedy do kategorie výrobků přicházejících do styku kontaktem na dobu delší než 30 sekund, která má limit škodlivosti PAK (PAH) 10 mg na kilogram. Test ale kočárky porovnával s normami kategorie 1 pro výrobky přicházející do styku s potravinami nebo přímým stykem s ústy, tedy stejně jako hračky pro děti do 36 měsíců. Ta má, pochopitelně, přísnější limit 0,2 mg na kilogram.“

Pokud by test proběhl podle správných norem, prošel by například také kočárek ABC Design Turbo 6S tímto testem jako vyhovující a bezpečný. Všechny hodnoty PAK (PAH) jsou totiž pod limitem kategorie 2, rukojeť – 5,5 mg/kg, látkový potah 0,72 mg / kg, výplň potahu 0,23 mg / kg, uvedl zástupce dovozce.

Jak jsme slíbili, Babyweb.cz se problematice kočárků bude brzy široce věnovat. Už teď můžete na dané téma diskutovat v našem speciálním diskusním fóru.

Redakce Babyweb.cz

18.10.2009 11:16 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist