Někteří lékaři nabádají rodiče, aby přeočkovali děti proti neštovicím. Mají pravdu?

Doporučená očkování jsou ze zákona nepovinná. Nejsou v plné výši hrazena zdravotní pojišťovnou, ale to neznamená, že dítěti nepřináší užitek. Naopak. Některá nepovinná očkování jsou pro většinu děti více než vhodná a uvažuje se o jejich zavedení do systému pravidelného očkování.

Nesnažte se, aby vaše děti chytly neštovice od druhých! Očkujte je! Doporučení některých lékařů jsou silně varující. Mají pravdu? Jaký je názor lékařů, které oslovil Babyweb?

MUDr. Milan Kudyn, místopředseda Sdružení lékařů pro děti a dorost

Vycházím především z popisu samotné vakcíny Valirix, kde se uvádí, že tato očkovací látka stoprocentně nechrání proti vypuknutí nemoci, ale že má slabší průběh. Já jsem se však za celou dobu své praxe setkal s komplikacemi u malých pacientůjen ve dvou případech, a to se ještě jednalo o děti s oslabenou imunitou a dalšími problémy.

Ve své ordinaci proti neštovicím neočkuji, ale rodičům, kteří žádají o očkování, to však zakazovat nemůžu. Nejprve jim však podám maximální informace, ale rozhodnutí je na nich.
V poslední době se mi ale stává, že přijdou maminky s tím, že neštovice neprodělaly a žádají přeočkování. Naposledy jsem zde měl dvě mladé ženy, které mi to přinesly písemně, že skutečně neštovice neměly, přeočkoval jsem je a jejich reakce byla velice bouřlivá. Přítomnost protilátek byla jasnou odpovědí.

Nákaza od nemocných

Neštovice „rády“ vypukají u dětí před dovolenou, na Vánoce a podobně. Chápu proto rodiče, kteří tuto čáru přes rozpočet chtějí eliminovat a řízenou nákazou svého dítěte od nemocného si tak chtějí „zařídit“ neštovice v době pro ně snesitelnější. Nijak jim to nevymlouvám, ale na druhou stranu, někdy se stane, že jeden ze sourozenců je má a druhý je nedostane. Takže ani styk s nakaženým dítětem vám nezaručí, že si takto odbudete.

Poznatek

Mám zkušenosti, že čím víc se tlačí na pilu, tím hůře. Pak se rodiče brání i základnímu očkování. V Evropě vědí, proč mají minimum povinných očkování a ostatní jsou na rozhodnutí rodičů. Někdy mám dojem, že u nás, kdyby to šlo, tak bychom snad očkovali i proti blbosti.

MUDr. Helena Kadlecová

Myslím, že lobbisté za vakcinační společnosti se zbláznili! Nevím, co budeme v budoucnosti dělat s takovým množstvím autoimunitních onemocnění.  Očkování proti varicelle nedoporučuji, ale když ho rodiče chtějí, dám ho. Zároveň je ale upozorním, že i děti očkované varicellu mohou dostat, jak nám ostatně ukazuje i praxe. Jsou prostě omezené indikace ( těhotenství matk , starší věk atd.) Tak k čemu to je?

MUDr. Martin Gregora

Plané neštovice jsou třetím nejčastějším infekčním onemocněním a u většiny dětí proběhne zcela bez problémů. Někdy může dojít k druhotnému hnisání prasklých puchýřků. Existují však i závažné neurologické komplikace včetně zánětu mozku.

Plané neštovice (Varicella) jsou také jednou z posledních běžných dětských nemocí, proti kterým se u nás plošně neočkuje. Je otázkou, zda je to dobře nebo není. Někteří imunologové zastávají názor, že pro zdravé dítě je onemocnění a následná tvorba protilátek přirozeným způsobem procvičení imunologických reakcí, které dítěti může pomoci i v budoucí obraně před infekcemi obecně.
Podle statistik v posledních třech letech spolu s vyšší porodností došlo k mírnému vzestupu počtu onemocnění. To souvisí s počtem narozených dětí. Zároveň však poklesl počet dětí s tím hospitalizovaných. Takže i přes narůstající počet výskytu této nemoci neroste počet komplikací.

Nákaza od nemocných

Snaha matek napomoci tomu, aby se děti od sebe plánovaně navzájem nakazily, aby pokud možno prodělaly neštovice co nejdříve v předškolním věku, není z medicínského hlediska optimální. Na druhou stranu, vzhledem k dlouhé inkubační době ( 2-3 týdny), ve které je dítě již infekční, když ještě nemá vyrážku, dochází běžně k promořování děti v kolektivních zařízeních. Těžko tedy vytýkat matkám že jdou onemocnění naproti. Přirozeně se tomu tak děje, i bez jejich aktivit.  Rozhodnutí o očkování dítěte bych ponechal na poradě s ošetřujícím lékařem, který dítě zná, zná jak stůně a ví nebo může odhadnout v jaké kondici je jeho obranyschopnost.  Děti se závažným onemocněním imunity se doporučuje očkovat.

Nebezpečí

Nebezpečná je nákaza těhotné ženy. Přináší riziko pro plod a pro novorozence. Záleží na tom, v kterém období těhotenství matka onemocní. Je-li to v prvních třech měsících, může dojít k poškození plodu, ale stává se to vzácně. Později je pro plod riziko velmi malé. Největší nebezpečí, a to především pro novorozence, vzniká tehdy, onemocní-li matka v posledních 5 dnech před porodem nebo v prvních 2 dnech po porodu. Tehdy se ještě nestačí přenést protilátky proti neštovicím, tvořící se v těle matky na plod nebo na novorozence, a novorozenec onemocní neštovicemi, které nepostihují jen kůži, ale mohou poškodit i mozek a vnitřní orgány. Novorozenci se proto musí preventivně podat látka, která posílí jeho obranu před neštovicemi (imunoglobilin). Onemocní-li, léčí se tzv. prostatikem (lékem, který zastaví množení viru v organizmu a pomůže tak k potlačení nemoci). Velmi vhodné je, aby se žena, která neštovice neprodělala a plánuje těhotenství, nechala proti planým neštovicím očkovat. Po očkování by ale měla s otěhotněním počkat až 3 měsíce. Stejně tak těhotné ženy se očkovat nedoporučuje. Některé evropské země přistoupily k plošnému očkování dětí proti planým neštovicím. V našich podmínkách jde o očkování nepovinné, které hradí rodiče. Mohou požádat zdravotní pojišťovnu o částečnou úhradu tohoto očkování.

Pohled na očkování se stále mění a vyvíjí tak jak se objevují nové vědecké poznatky a jak se vyvíjí vakcíny jako takové. V současné době není důvod plošně očkovat u nás všechny děti.

11.5.2011 2:18 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist