babyweb.cz > BABYWEB 2021 > PR články > Nejčastější potíže v těhotenství a jak je zvládat
Nejčastější potíže v těhotenství a jak je zvládat
Těhotenství je radostným obdobím, se kterým jsou ale často spojeny určité obtíže. Které komplikace patří k nejčastějším a jak si s nimi poradit?
Nevolnost se často objevuje v začátku těhotenství
Ranní nevolnost patří k nejčastějším potížím zejména v prvních třech měsících těhotenství. Souvisí s bouřivými hormonálními změnami, kterými si ženské tělo v začátku těhotenství prochází. I kvůli nim může být maminka citlivější na některé chutě a pachy. Problémy může podpořit i stres či horší psychický stav.
Konkrétní projevy jsou značně individuální. Některé maminky žádné problémy s nevolnostmi nemají, v extrémních případech zase stavy nevolnosti mohou přetrvávat prakticky až do porodu.
Obtíže pomůže zmínit především dostatek odpočinku, psychická pohoda a dostatečný příjem živin v podobě pokrmů a tekutin, které potíže nevyvolávají.
Pozor na únavu a vyčerpání
Tak trochu nepozorovaně se může během těhotenství dostavit vyčerpání. Některé maminky najednou zjistí, že po pracovním týdnu doslova prospí a proleží celý víkend.
Ženské tělo je během těhotenství vystaveno obrovské zátěži, a pokud tomu těhotná maminka náležitě neupraví svůj denní režim, tělo začne protestovat. Najednou pro vás bude problém vstát z postele a zvládat běžné denní aktivity od domácích prací přes pracovní a společenský život až po partnerské soužití.
Řešením je cílené omezení fyzické aktivity. Nebojte se také o pomoc požádat partnera, rodinu či kolegy v práci. Jistě vám ochotně nabídnou pomocnou ruku, aby toho na vás bylo méně. Dále zkuste navýšit příjem živin – opět nejlépe formou zdravých výživných potravin. V případě potřeby nejsou chybou ani doplňky stravy, které podpoří i zdravý rozvoj plodu.
Bolesti pohybového aparátu
Naopak především v pokročilejší fázi těhotenství se objevují bolesti v oblasti páteře a kloubů dolních končetin. Tyto potíže jsou způsobeny rychle rostoucím bříškem či dalšími tělesnými partiemi nastávající maminky. Tělo nedokáže na tyto změny dostatečně rychle reagovat, zhorší se držení těla a objeví se zmíněné bolesti nebo dokonce otoky nohou.
Snažte se postiženým partiím ulevit správným držením těla, ať už vsedě, či během chůze. Pomoci může i pravidelné cvičení (například těhotenská jóga či plavání) nebo různé pomůcky, jako jsou těhotenské pásy, které pomáhají držení těla v tomto období zlepšit.
Nadýmání a časté močení
Opět zejména v pokročilejší fázi těhotenství se mohou objevit nepříjemné projevy spojené s rostoucí velikostí plodu. Ten tlačí na střeva a močový měchýř, což vyvolává komplikace v podobě častého nutkání na malou potřebu a naopak zácpy a nadýmání v případě trávicí soustavy.
Potíže zmírníte snadno stravitelnou stravou, zvýšeným příjmem vlákniny a omezením konzumace čajů či kávy. Pomůže také odbourání stresu, který může zmíněné nežádoucí projevy prohlubovat.