babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Zdraví miminka > Kyčle > Nejčastější mýty kolem vad kyčlí
Nejčastější mýty kolem vad kyčlí
Zdravé kyčle u dětí nejsou samozřejmostí. Česko v minulosti patřilo a stále patří k zemím s vysokým výskytem kyčelní dysplazie. Snad i díky tomu je dodnes mezi maminkami tolik nejasností a přežitků.
- Chci vědět, kolik měří
Většina maminek chce po porodu vědět, kolik jejich miminko měří. To je ale chyba!
„Pakliže nemá dítě v pořádku kyčle a lékař ho natáhne za nožičky, aby změřil, jak je dlouhé, může natažením dojít k poškození samotného kloubu a pro dítě je to samozřejmě bolestivé. Kromě toho délka dítěte nic nevypovídá o jeho zdravotním stavu, důležitá je jeho hmotnost,“ říká MUDr. Martin Ošťádal z Ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce.
- Raději dáme plenku navíc
Dělaly to tak naše babičky, naše maminky, budeme to tak dělat taky!
„Pokud má dítě kyčle v pořádku, není třeba žádné preventivní opatření v podobě plenek navíc či tak zvaného širokého balení, protože je to zbytečné. A naopak, pokud kyčle jsou špatné, tak jim plenka navíc nepomůže a je třeba, aby dítě bylo vyšetřeno a správně léčeno. Léčba by měla začít, co nejdříve,“ říká ortoped.
Vývoj miminka
- Papírové plenky jsou pro kyčle nevhodné
Tento mýtus vznikl v době, kdy jednorázové plenky začínaly a nebylo s nimi dost zkušeností, a stále přežívá.
„Pokud je dítě zdravé a netrpí vrozenou vývojovou vadou kyčelního kloubu, tak jsou papírové plenky zcela v pořádku a není důvod je nepoužívat. Dokonce je to naopak papírové plenky drží nožičky ve správném postavení,“ říká odborník.
Čtěte také:
- Kontrola kyčlí. Kdy je třeba nález začít řešit?
- Látkové pleny z pohledu ortopedů
- Neuškodí nošení v šátku vývoji miminka?
- Šátkování kyčlím škodí
Ale kdepak, neškodí!
„Nošení dítěte v šátku, kdy je na těle matky upevněno tak, že sedí obkročmo, je zcela vyhovující poloha a kyčlím to nijak neškodí. Dítě má v této poloze kyčelní kloub ve správné pozici. Z pohledu zdraví kyčlí, tak nejde o nic špatného,“ popisuje MUDr. Martin Ošťádal.
- Starý dobrý povijan…
Právě ten dobrý nebyl, přestože ho požívaly generace maminek.
„Do povijanu (zavinovačka) se děti šněrovaly tak, že měly natažené nožky a pevně se v této poloze stáhly. A právě to je chyba. Pokud dítě trpí vrozenou vývojovou vadou kyčelního kloubu, je tato poloha a pevné fixování dítěte v ní zcela nevhodná,“ vysvětluje lékař.
- Jedno vyšetření kyčlí stačí
Bohužel nestačí, to je velký omyl maminek.
„Vyšetření kyčlí probíhá třífázově. To proto, že se kyčelní kloub postupně vyvíjí. Z toho důvodu je třeba dítě sledovat opakovaně. Třístupňovým sítem je možné zachytit vývojové vady u všech dětí,“ vysvětluje MUDr. Ošťádal.