babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Vývoj miminka > Vývoj miminka > Nečekejte na první slovo aneb Znakujte s miminky
Nečekejte na první slovo aneb Znakujte s miminky
Chcete se domluvit se svým dítětem ještě dřív, než se naučí mluvit? Je to jednoduché. Naučte se několika znakům ve znakové řeči batolat a komunikujte. Mnohem dříve vám tak může říct, zda chce pochovat, nakrmit, či spát.
Miminko s vámi komunikuje
Přirozená gesta používají děti ke komunikaci daleko dříve než mluvené slovo. Batolata nejsou hloupá, mnoho věcí již vnímají, jen je nedokáží sdělit mluvenou řečí. Dokáží to však pomocí znaků. Malé děti s námi pomocí jejich vlastního znakového jazyka komunikují. Nevěříte? Představte si batole, které chce chovat či zvednout do náruče. Bude před vámi ležet či sedět a s největší pravděpodobností natahovat ruce. Protože ruce natažené vzhůru jsou jejich znakem pro CHOVAT.
„Všichni známe ty chvilky, kdy si dítě například mne oči, protože je unavené, ukazuje do míst, kam ho máte odnést, či odstrkuje ruku se lžičkou, protože je syté. Tento přirozený způsob komunikace je možné cíleně rozvíjet. Vzniká tak komunikační systém znakování s miminky,“ vysvětluje Terezie Vasilovčík Šustová, lektorka znakové řeči pro miminka a autorka nově publikované knihy Jak se domluvit s kojencem a batoletem.
Jak to funguje?
Základem znakování s miminky je spojení mluveného slova s neverbálním (nemluveným) znakem, který zastupuje konkrétní předmět, osobu, zvíře, činnost nebo situaci. V osmi měsících dítě již ovládá svou motoriku na takové úrovni, že je schopno s vámi jednoduše znakovat. Dokonce to samo dělá, ale vy to obvykle neregistrujete a nijak jeho potřebu s vámi komunikovat nerozvíjíte. „S naší slyšící dcerou Dorotkou jsme začali znakovat v jejích osmi měsících. Již po čtyřech týdnech si uměla znakem říci například o jídlo či říci, že svítí světlo. Ve 13 měsících již znaky řadila za sebe a spojovala je se slovy. Ve čtrnácti měsících mi běžně uměla sdělit, že nechce chleba, ale chce piškot,“ vzpomíná Terezie Vasilovčík Šustová.
Jak to vypadá v praxi?
„Není to tak dávno, kdy mě ráno Dorotka vítala v postýlce s rozzářenou tváří a její ručky ukazovaly znak MLÉKO. Když jí bylo 14 měsíců, stála ráno v postýlce a znakovala ROHLÍK. Ve věku patnácti měsíců si už Dorotka začala snídani vybírat sama. Stačilo se zeptat, zda chce JOGURT, ROHLÍK nebo BANÁN. Dorotka stejně obvykle ukázala ROHLÍK a SÝR. Ve věku 17 měsíců Dorotka u snídaně běžně konverzovala o tom, jestli chce jogurt MERUŇKOVÝ, JAHODOVÝ nebo HRUŠKOVÝ či si dá pečivo s MÁSLEM, s MARMELÁDOU či sušenky (PIŠKOTY, ZVÍŘÁTKA, BE-BE),“ vypráví Terezie Vasilovčík Šustová.
Jak začít?
Výchova batolete, které znakuje, a batolete, které neznakuje, je v podstatě stejná. Dítěti, se kterým chcete znakovat, pouze spolu s mluveným slovem nabídnete také znak. Například se zeptáte „Chceš mléko?“ a zároveň ukážete znak MLÉKO. I přesto, že dítě nebude umět ještě vyslovit slovo mléko, začne brzy znak MLÉKO užívat.
Vaše dítě si také vytvoří hodně znaků úplně samo. „Naše dcera používala v osmnácti měsících kolem dvaceti znaků, které si vytvořila úplně sama, a desítky dalších, které jsme ji naučili my,“ potvrzuje Dorotčina maminka. V takovém případě znaky opakujte – dáte tak dítěti najevo, že tento způsob komunikace funguje a že mu rozumíte.
Postupně přidávejte výrazy, které chcete dítě naučit znakovat.
Znakování versus mluvené slovo
Nemusíte se vůbec bát, že by se vaše dítě kvůli znakování opozdilo s řečí. Znakování k jejímu rozvoji naopak přispívá. Kromě toho má kladný vliv na pohybové dovednosti dítěte a rozvoj myšlení.
Kde se dozvím víc?
Od ledna najdete všechny potřebné informace na stránkách www.znakovanismiminky.cz , kde se dozvíte i o připravovaných seminářích a kurzech znakování s miminky. Na trhu je také nově kniha Jak se domluvit s kojencem a batoletem.
PÍT – Přiložení pomyslné sklednice k ústům.
PIŠKOT – Ukazováček obkrouží pomyslný piškot na druhé dlani.
VANILKOVÝ – Ukazováček a prostředníček na bradě představují písmeno V.