babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Nejčastější dětské nemoci > Naučte dítě smrkat. Víme, jak na to
Naučte dítě smrkat. Víme, jak na to
Děti trpí rýmou velice často. Při její léčbě je zásadní dobře se vysmrkat. Poradíme vám, jak to naučit ty nejmenší.
„Děsím se nadcházejícího podzimu a zimy, ale vlastně i deštivého počasí, protože malý určitě zase několikrát dostane rýmu. A to je trápení. Smrkat ještě neumí, odsávačku nesnese, nakapat do nosu si také nenechá. Ale když rýmu nebudeme řešit, skončí to zánětem středouší, protože má špatně usazenou Eustachovu trubici a hleny z nosu mu stékají do ucha,“ stěžuje si maminka ročního chlapce Monika Kolouchová.
Kdy je správný čas učit děti smrkat?
Kdy se vlastně dítě naučí smrkat? To záleží na tom, jak brzy rodiče začnou, a kolik péče tomu budou věnovat. Ačkoliv většina rodičů nechává nácvik až na dobu kolem druhých narozenin, jiné děti se neumí správně vysmrkat ani v první třídě.
Podle některých pediatrů je vhodné začít s nácvikem smrkání dříve než s posazováním na nočník, někdy mezi 8. a 10. měsícem věku dítěte, protože právě v tuto dobu se dítě nejraději opičí, a tak může smrkání okoukat od starších sourozenců a rodičů.
Po prvním roce života se dítě opičit přestává, ale i tak lze smrkání naučit. Také někteří jiní odborníci doporučují nácvik kolem 15. měsíce života dítěte. Ať začnete kdykoliv, čeká vás spousta práce, a tak pro vás máme osvědčené metody, které pomohou tuto základní dovednost vypěstovat i u vašeho potomka dřív, než začnou podzimní plískanice.
Při nácviku nezapomeňte na velkou dávku pochvaly či ocenění. Nácvik praktikujte vždy s dítětem, mějte na paměti, že příklady táhnou. Využijte i starších sourozenců, tatínků, babiček. A platí, že trpělivost a klid pomohou víc než stres a křik. A úplně nejlepší bude, pokud to celé bude jedna velká zábava, u níž se pobaví rodiče i potomek.
Foukání je základ
Na rozdíl od dýchání, není foukání vrozenou dovedností. Tuto schopnost se dítě musí teprve naučit, nejlépe nápodobou. Začněte tedy nejprve učit dítě foukání ústy. Možností k tréninku je nepočítaně.
Můžete trénovat foukání bublin z bublifuku, sfoukávat svíčky na narozeninovém dortu (i bez dortu), vyfukovat bubliny ve vaně.
„Oblíbenou činností mého syna je foukání bublin do pití nebo ve vaně při koupeli,“ popisuje maminka Monika, která s nácvikem již začala.
Tipy pro nácvik:
- foukáním posouvat papír po stole
- naučit dítě foukat do nějakého jednoduchého nástroje, který vydává zvuk (trubka, harmonika)
- nafukování míčů a balonků
Teď to zkus nosem
Když dítě zvládne spolehlivě foukat pusou, přejděte k nácviku foukání nosem. Nejlepší je opět nácvik nápodobou. Vše dělejte výrazně, gesta přehánějte. Zdůrazněte zavřenou pusu, a pak dítěti ukažte, že foukáte nosem. Dejte mu jeho ruku před vaše nosní dírky, aby cítilo vzduch, který vyfukujete. Pak mu ukažte, jak si může zakrýt jednu dírku a foukat druhou a opačně.
Teď je na řadě dítě. Připomeňte mu, že má mít zavřít pusinku, a dejte mu jeho ruku před nos, aby cítilo, jak proudí vzduch. Paradoxně je smrkání lepší učit, když dítě nemá rýmu. Cítí se dobře, a tak je ochotno učit se novým věcem, navíc může vnímat, jak vzduch proudí nosními dírkami.
Tipy pro nácvik:
- vyfukujte nosem s hlasitým funěním
- trénujte intenzitu foukání, jednou málo, podruhé silně, aby se dítě naučilo ovládat množství vzduchu, které prochází nosem
- foukáním nosem posunujte po stole pingpongový míček, kouli z papíru… Můžete si udělat třeba závod, kdo foukne dál nebo dřív projede nějakou trasu
- i nosem lze foukat například do trubky
Vysvětlujte, informujte
Je dobré dítěti vysvětlit, proč se vlastně musí naučit smrkat, samozřejmě úměrně jeho věku. Nebojte se mu ukázat, co je hlen. Také mu ukažte, jak to v nose vypadá – použijte zrcadlo i obrázky z encyklopedie. Když dítě pochopí, kdy má v nose nudle a co způsobují, snadněji vás pak poslechne, až jej budete žádat, aby se vysmrkalo.
K vysvětlení se nebojte posloužit jako pokusný králík. Máte-li rýmu, smrkejte před dítětem. Názorně ukažte, jak si vyčistíte jednu nosní dírku a poté druhou. Ukažte, co jsme vysmrkali (fuj, ale pomůže to). Stejně tak využijte příkladu starších sourozenců. Je to cesta, jak pomůžete dítěti porozumět vlastnímu tělu.
Čtěte také:
- Tkáňové soli podpoří imunitu
- Nedejte bacilům šanci aneb Jak podpořit dětskou imunitu
- Líbání miminek posiluje jejich imunitu
Na řadě je kapesník
Dalším krokem v nácviku smrkání je zařazení používání kapesníku. Tomu se některé děti brání, a tak je třeba jim tento krok maximálně zpříjemnit. Vyzkoušejte různé typy kapesníků (látkové, papírové, voňavé, bez parfemace) a nechte potomka, ať si vybere. Některé děti mají velmi citlivý nos, a tak jim může být nepříjemná textura nebo vůně, kterých si vy ani nevšimnete.
Takových kapesníků si pak pořiďte velkou zásobu, abyste byli připravení, až dítě onemocní. Když se totiž dítě necítí dobře, není zvědavé na žádné novinky, a tak by nevyhovující kapesník mohl zkazit celou snahu o smrkání.
Tipy pro nácvik:
- pořiďte dítěti kapesníky s oblíbenou dětskou postavičkou. Pokud používáte papírové, uložte je do krabice s jejich hrdinou. Krabici můžete i sami polepit
- nevyhovují-li papírové ani látkové kapesníky, můžete vyzkoušet třeba starou látkovou plenu či jiný kousek látky
Finále – Čas smrkat
Jakmile dítě dostane rýmu, je čas zužitkovat, co jste se naučili. Podržte dítěti před nosem kapesník, připomeňte mu zavřenou pusu a nechte ho, ať se vysmrká. Buďte trpěliví! Zvažte použití nějakého fyziologického roztoku ve formě nosních kapek, který by dítěti smrkání usnadnil uvolňování hlenu. Pokud však kapky dítě spíš rozčílí, v první fázi od nich ustupte. Bude smrkat, jen když se bude cítit v pohodě.
Tipy pro nácvik:
- pokud si chce potomek držet kapesník sám, nechte ho. Pro některé děti je pak smrkání snazší.
TIP rodičů z Babywebu
- „Nazýváme nudle z nosu různými srandovními názvy. A pak místo vysmrkej se, řeknu synovi: Vyžeň ty hrochy z nosu. Jindy soutěžíme, kdo toho vysmrká více.“ (Monika, syn Jan, 3 roky)
- „Řekli jsme dceři, aby nás smrkáním vyděsila. Poprvé jsme předstírali, že jsme se téměř nelekli, a tak ji donutili foukat hlasitěji.“ (Katka, dcera Natálka, 2,5 let)
- „ Jednoho dne jsem v supermarketu viděla krabici s kapesníky se Spidermanem, což je oblíbený hrdina mého syna. Využila jsem toho a hned jsem synovi vysvětlila, že Spiderman je tam proto, aby mu se smrkáním pomohl. Fungovalo to jako kouzlo!“ (Adéla, syn Tobiáš, 3,5 roku)