babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Život v rodině > Kariéra a finance > Naučte dítě hospodařit, dávejte mu kapesné
Naučte dítě hospodařit, dávejte mu kapesné
Kapesné od rodičů je skvělou možností, jak dítě seznámit s hodnotou peněz a zacházením s nimi. Dobře ale zvažte jeho výši, dítě by nemělo dostávat ani příliš málo, ani moc.
„Moje dcera chce vše, co vidí. A je jedno, že na novou věc zapomene, jakmile vyjde z obchodu. Už jsme se dostaly do fáze, kdy jsem ji raději nechávala doma nebo před obchodem, abych pořád nemusela poslouchat její žadonění,“ popisuje maminka, dnes už druhačky Natálky, Karolína Konečná.
Podobnou situaci zná mnoho matek, některé děti umí v obchodech vyvinout skutečně velký nátlak, aby něco dostaly. Jednoduchým řešením, jak dítě žebrání odnaučit, může být kapesné. Tedy peníze, které bude dítě pravidelně dostávat a o nichž bude také rozhodovat. Je jen na něm, zda peníze ušetří nebo je utratí za věci, které se mu líbí.
Právě kapesné pomohlo i u Konečných. „Přemýšlela jsem, co s tím, a rozhodla se dceři dávat malé kapesné, aby si ty pro mne hlouposti mohla koupit sama. Dávám jí dvacet korun týdně, což mne ve finále vyjde levněji, než kdybych jí pokaždé něco koupila. A když po mne v obchodě něco chce a já nemám chuť jí to koupit, tak jí řeknu, ať si to koupí z kapesného. Pak ovšem musím respektovat, že se mi věc třeba nelíbí,“ vysvětluje maminka.
Zdá se vám vaše dítě na kapesné příliš malé, protože vy jste je dostávali až ve 12 letech? Tak se na to podívejte jiným úhlem pohledu – kapesné učí děti hodnotě peněz a nakládání s nimi. Co se stane, když utratí vše, jakmile to dostanou? A co se stane, když si peníze uloží stranou? Jak velké poučení pro dítě bude, když své peníze ztratí a další dostane až o příští „výplatě“? Jak mu bude, když si koupí nějakou hloupost, která se mu za dva dny rozpadne…
Kdy s kapesným začít
S penězi byste měli svou ratolest seznámit co nejdříve. Vždyť i v pohádkách je oslík, který se otřese a padají z něj zlaťáky, princezny mají truhlice plné zlata a piráti schovávají své poklady. Úměrně věku dítěte mu vysvětlete, co peníze jsou a k čemu slouží. Až toto pochopí, můžete začít přemýšlet o kapesném.
Protože každé dítě je jiné, neexistuje správný věk, kdy by kapesné mělo dostávat. Nicméně některé pětileté děti jsou natolik vyspělé, že o svých věcech mohou rozhodovat samy. Obecně pak platí, že by děti měly dostávat peníze pravidelně s nástupem do školy. Dohodnutou částku prvňáčkům vyplácejte ideálně jednou týdně v určitý den. S přibývajícím věkem pak interval postupně prodlužujte.
Kolik peněz je „tak akorát“
Je jasné, že malé děti dostávají méně peněz, než děti na druhém stupni a střední škole. Ale kolik peněz je tak akorát? Začněte s několika desetikorunami, a jak bude dítě starší a finančně zdatnější, postupně přidávejte. Orientačním „stropem“ může pro vás být částka, u které jste ochotni snést, že ji potomek utratí za úplné nesmysly. A to se opravdu stát může, protože dítě se teprve učí s penězi zacházet. Ale smiřte se s tím, že když už jsou peníze jeho, nemůžete mu říkat, za co utrácet může a za co nikoliv.
Podle průzkumu v českých rodinách mají děti od 1. do 5. třídy od 10 do 50 korun týdně, od 6. do 9. třídy pak nejčastěji dostávají od dvou set do pěti set korun. Odborníci doporučují, že by se výše kapesného neměla dramaticky lišit od toho, kolik dostávají vrstevníci. Ale samozřejmě zároveň závisí na finanční situaci rodiny a na tom, co vše si dítě bude z kapesného platit. Budete mu platit návštěvu kina s kamarády nebo třeba dárky pro kamarády k narozeninám, nebo to bude platit ze svého?
O změně částky nebo dokonce zrušení kapesného byste měli uvažovat, pokud se u dítěte objevují v souvislosti s kapesným problémy. „Drogy, uplácení kamarádů a podobně. To jsou důvody pro snížení anebo zrušení kapesného,“ vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš.
Na co kapesné slouží
Dítě by mělo velmi brzy pochopit, proč kapesné dostává a k čemu peníze slouží. Ze začátku si jistě koupí pár hloupostí, nad kterými budete kroutit hlavou, ale postupně mu vysvětlujte, co vše může s penězi udělat, když nějaké uspoří. Například si koupit dražší hračku, koupit dárek pro kamaráda nebo sourozence, jít s kamarádem do kina…
„Rodiče mohou zohlednit kupní sílu dítěte a například zdvojnásobit vklad: Když našetříš na polovinu kola, tak ti ho koupím nebo zbytek dostaneš k Vánocům,“ radí Klimeš.
Jak se dítě učí nakládat s kapesným, může se stát, že si od vás bude chtít peníze půjčit. Výborně, máte tak možnost probrat s ním půjčování peněz. Zeptejte se ho, jak vám je vrátí a kdy. Protože dnes to může být dvacet korun na čokoládu, ale až dospěje, může se zadlužit tak, že skončí v osobním bankrotu. „Proto je dobré začít děti na život připravovat skutečně co nejdříve. Pokud jim totiž vštípíte zdravý vztah k financím už v útlém věku, budou mít větší šanci uhlídat své příjmy a výdaje. Sníží se tak pravděpodobnost, že v budoucnu skončí v dluhové pasti,“ tvrdí specialistka zákaznické péče Zonky Kateřina Sazamová.
Jděte příkladem
Pro mnoho dospělých jsou hovory o penězích tabu, ale právě vy byste měli být tím, kdo dítě s pravou hodnotou peněz a jejich správou seznámí. Vždyť kapesným to jen začíná. Časem můžete děti naučit, že hodnota peněz je relativní a že jsou věci, které si za peníze nekoupí. Že jejich vydělávání je náročné, ale často je to jediný způsob, jak je získat. Že na opravdu drahé věci je třeba šetřit velmi dlouho, že půjčení peněz není zadarmo, že existují virtuální peníze, bankovní účty, platební karty, investice, úroky, poplatky…
Jde to i bez kapesného
Máte napnutý rodinný rozpočet nebo si neumíte představit, na co by vaše dítě peníze potřebovalo? Pokud nechcete kapesné zavést, nevadí, v mnoha rodinách kapesné neexistuje. Zkuste však přemýšlet, jak dítě s penězi seznámit jinak. Může třeba dostávat „výplatu“ za drobné práce v domácnosti a v okolí domu nebo mu aspoň dopřejte pár korun k narozeninám.