Jak naučit děti hospodařit s penězi

Nic na světě není zadarmo, to vědí velice dobře nejenom dospělí, ale ke stejnému poznatku by měly postupně dojít i děti.

Jenomže, jakým způsobem jim to sdělit, když se zejména ty nejmenší děti ve škole toho o hodnotě peněz moc nenaučí a doma jsou často zvyklé, že jim rodiče a prarodiče vše koupí.

Kapesné by měly dostávat děti od první třídy

Je nepochybné, že nejlepším způsobem, jak naučit děti pochopit skutečnou hodnotu peněz, je kapesné. Odborníci, ale i rodiče v internetových diskuzích, se shodují, že první kapesné by děti měly dostávat již od první třídy. Ze začátku postačí třeba desetikoruna, s vyššími nároky rostoucích dětí se pak částka přiměřeně zvyšuje.

Ale pozor! Před tím, než začnete dávat dětem kapesné, byste je měli seznámit nejenom s účelem kapesného, ale i s pravidly, které mu dovolí s kapesným samostatně nakládat. Doporučuje se také kapesné předávat vždy ve stejnou dobu – například v neděli večer.

Jak velké kapesné děti potřebují?

S tím, jak dítě roste, se mění i jeho finanční potřeby a je dobré kapesné s každým školním rokem navyšovat. Na druhém stupni základní školy je doporučována měsíční částka 300-400 Kč. V případě, že dítě s penězi nevyjde, není vhodné částku okamžitě zvýšit. To proto, abychom ratolesti naučili zamýšlet se nad každou utracenou korunou.

Na střední škole dávají rodiče obvykle dětem kapesné v rozmezí 800-1000 Kč. Na vysoké škole to může být 1000-2000 Kč, ale i zde platí, že méně může být více. Naučí to totiž studenty přivydělávat si formou nějaké brigády.

V dnešní době řada rodičů dětem pro hospodaření s kapesným zřizuje vlastní účet. Na ten mu pak pravidelně zasílají odpovídající částky a děti se tak odmala mohou učit pracovat třeba s platební kartou nebo internetovým bankovnictvím. Příkladem optimálního dětského účtu pro běžné hospodaření s kapesným je MůjÚčet Junior od Komerční banky (KB). K založení tohoto účtu stačí zákonnému zástupci rodný list dítěte. Účet lze přitom sjednat i bez návštěvy pobočky on-line. Tento účet je zdarma a zahrnuje například platební kartu s vlastním designem, bezplatné výběry z bankomatů KB, internetové a mobilní bankovnictví. Rodiče navíc mohou nastavovat dítěti limity ke kartám a výběrům z bankomatů dle svého uvážení a vyspělosti dítěte ve vlastním internetovém a mobilním bankovnictví KB.


Jak jsme zakládali dětský účet

Když naše Eliška nastoupila loni v září do školy, rozhodli jsme se zařídit jí dětský účet. Vybrali jsme je MůjÚčet Junior od Komerční banky, který je určen pro děti od 6 let. Zřízení účtu bylo velmi snadné, na pobočku jsme se předem telefonicky objednali a jediné, co jsme potřebovali, byl rodný list dcery. Eliška měla největší radost ze své první platební karty se svým vlastním – holčičím designem. Dozvěděli jsme se, že MůjÚčet Junior umožňuje rodičů nastavovat limity ke kartám i bezplatně výbírat z bankomatů Komerční banky a také podporuje internetové a mobilní bankovnictví.

Milá slečna na pobočce nás upozornila i na Spořicí účet Junior, který lze pořídit dětem již od narození a který je vhodný pro zasílání finančních příspěvků, např. od rodičů či příbuzných. Protože se nám za 6 měsíců narodí další přírůstek do rodiny, vážně o zřízení spořícího účtu, který má zvýhodněné úročení, přemýšlíme.


Více informací o produktech pro děti získáte na jakékoli pobočce Komerční banky, bezplatné infolince 800 521 521 nebo na webových stránkách www.kb.cz.

 

 

6.2.2018 2:43
Více o tématu: dětiprarodiče

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist