babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Zdravotní prevence > Naši psychiku ovlivňuje tělesná pohoda
Naši psychiku ovlivňuje tělesná pohoda
Stres je všudypřítomný a přes všechna varování odborníků a veškerou snahu nás samých se mu úplně vyhnout nelze. Je součástí našeho života, civilizační chorobou, kterou nemůžeme vybít úprkem před mamutem. Jak se jim tedy bránit, aby nepřerostly v depresi?
To jestli se ze stresu vyvine deprese, záleží hodně na vašem rozpoložení. Jde jen o lehkou nervozitu z něčeho, co se vám zrovna nepovedlo, nebo se stalo něco závažnějšího, co významněji ovlivní váš život? Vezměte tužku a papír, na jednu polovinu napište klady problému, který vás momentálně deprimuje, na druhou stranu zápory. A pak bilancujte, zda to skutečně stojí na neprospané noci, případně co by se s ním dalo dělat.
Lepší než deprese řešit a posléze léčit, je naučit se jim předcházet. Být asertivní, to znamená vyjadřovat a prosazovat své pocity a názory, aniž někomu jinému ubližujeme, je dneska in. Zvládnout tento druh komunikace ale vyžaduje také trochu studia a praxe. Můžete se přihlásit do kurzu, kde si tuto dovednost prakticky nacvičíte.
Naučte se říkat NE
Zvykli si ostatní zbavovat se svých povinností tím, že je převedou na vás? Cítíte-li, že je toho na vás mnoho, naučte se říci NE. Ale vyslovit zdánlivě jednoduché slůvko, stojí určité úsilí a souvisí s uměním výše zmíněné asertivní komunikace. Ušetříte si tak ale mnoho problémů z přepracování, potlačovaného vzteku a získáte více času pro sebe.
Dělejte si radost
Nejen prací živ je člověk. Najděte si čas na rodinu, setkání s přáteli, na koníčky. Lidé žijící ve spokojeném manželství mají prý až pětadvacetkrát nižší sklon k depresím. S tím souvisí i spokojený sexuální život.
Udělejte občas něco jen tak pro radost. Třeba si zajděte na kávu, kupte si nějakou drobnost jen protože se vám líbí, nebo si sedněte a přečtěte kousek ze své oblíbené knihy, i když se na vás úkoly hrnou ze všech stran. Vyhraďte si chvilku jen pro sebe a tu si vychutnejte.
Umění žít
Neschovávejte se v ústraní, ani když se cítíte pod psa a „depka“ vás válcuje. Vyrazte mezi lidi, i kdybyste se měli jen procházet v obchodním domě a okukovat výlohy. Vždycky máte šanci, že potkáte známého, prohodíte pár slov a hned je vám lépe. Proberte své momentální duševní rozpoložení s dobrými přáteli, mnohdy zjistíte, že i oni mají podobné zkušenosti.
Nebojte se tvorby, vůbec nevadí, že nemáte umělecké sklony. Pomůže vám to alespoň na chvíli přesměrovat tok myšlenek. Pište si deník. Někomu pomáhá, když se z problémů vypíše. Jinému, když něco dobrého uvaří nebo uplete krásný svetr, namaluje obraz…
Ve zdravém těle, zdravý duch
Na psychiku má velký vliv strava a životní styl vůbec. Někdo své deprese prožívá tak, že nemá na jídlo ani pomyšlení, jiný se přejídá. Tělo výživu potřebuje, proto ani když vám není nejlépe, na pravidelnou a pestrou stravu nezapomínejte.
Trpíte li stresem či depresí, zvyšte příjem vitamínů skupiny B a hořčíku. Vitaminy skupiny B jsou pro duševní pohodu velmi důležité. Pokud tělu chybí vitamín B1 pociťuje únavu, neschopnost soustředění, poruchy spánku. Podobné příznaky se projevují i při nedostatku vitamínu B2 a B3, navíc ještě k depresivním náladám či svalové slabosti. Pro tělo je ale důležité mít ve správném poměru všechny životně důležité vitamíny, mezi něž patří ještě vitamin A, C, E a D. Při zvýšené námaze, nebo náročném životním stylu, který zažívají například kojící maminky, je těžké dodržovat jídelníček natolik pestrý, aby obsahoval všechny důležité vitamíny a proto je někdy lepší zajít do lékárny a nechat si doporučit podpůrné vitaminové přípravky podporující tělo při stavech vyčerpanosti, vyčerpaného soustředění, které jsou vhodné pro kojící ženy.
Sladké na depresi neplatí
Slyšeli jste, že v depresi pomůže obalit si nervy sladkým nebo si zlepšovat náladu alkoholem? Hloupost! Obojí je cestou do slepé uličky.
Naopak velmi prospěšný je pohyb. Mnoho depresivních pacientů, kteří v sobě najdou sílu sportovat, nebo se alespoň aktivně hýbat, byť třeba jen ve formě dlouhých procházek, po krátké době pozorují výrazné zlepšení. Pohyb totiž pomáhá hned dvakrát. A hlavně ten na čerstvém vzduchu. Kromě toho, že si protáhnete tělo, zlepšíte metabolismus a podpoříte vylučování hormonů, které přispívají k lepší náladě.
Bylinky a světlo zahání chmury
Bylinky také mají významné antistresové či antidepresivní účinky. Například kozlík lékařský, meduňka, chmel mají uklidňující účinky. V lékárně dostanete namíchané speciální čajové směsi, kapky nebo pilulky z nich připravené. Pokud máte problémy se spaním, nesahejte hned po silných prášcích na předpis. Vyzkoušejte napřed bylinné přípravky na uklidnění či zlepšení spánku, které koupíte bez předpisu v lékárně.
Rozsviťte si! Zejména v zimním období jsou lidé zvyklí žít v přítmí celé měsíce. Světlo má na náladu mnohem větší vliv, než si myslíte. A dokonce i léčí. Nebojte se doma rozsvítit. Zapalte obyčejné nebo vonné svíčky, i vůně uklidňuje.
Převzato z Žijemenaplno.cz