Nakupujeme věci na kojení a odsávání mateřského mléka

Nejpřirozenější výživou miminka od jeho narození je výživa mateřským mlékem. Pro příjemnější čas strávený kojením si dnes můžete zakoupit několik věcí – od kojící podprsenky počínaje přes kojícího polštáře konče.

Kojící podprsenky

od (300 – 900,- Kč)

Na rozdíl od obyčejných podprsenek, tyto mají odepínatelné košíčky na patenty. Většinou mají gelové kostice, které jsou velmi ohebné, měkké, nikde netlačí a přesto zaručují pěkný tvar prsou. Některé mohou být bez kostic s elastickým mikrovláknem a inovované boční výplni. Odepínají se jednou rukou. Dají se nosit pod tričkem a těsně padnoucím oblečením díky hladké a neviditelné struktuře.

Kojící polštář

(od 500,- do 2500,- Kč podle rozměru, značky, materiálu)

Umožňuje vytvořit ideální polohu jak pro matku, tak dítě. Zvlášť v prvních měsících, kdy je kojení častější, zabraňuje vzniku bolesti zad. Umožňuje maminkám kojit ve více polohách a je ideálním pomocníkem při kojení dvojčat.

Polštář se dá využít ještě v době před porodem k různým úlevovým či odpočinkovým polohám, popř. k lehu na bříšku ve vyšším stupni těhotenství.

Potah bývá nejčastěji vyroben z měkké bavlny a dá se jednoduše sundat a vyprat v pračce. Délka polštářku je max.170 cm a je klasicky vyráběn ve tvaru U.

Rada našeho odborníka, Michala Štefaniče, dlouholetého specialisty v tomto oboru

„Při výběru kojícího polštáře si raději připlaťte. I přesto, že na první pohled vypadá polštář za 500 korun a polštář za 1500 korun stejně, je v nich rozdíl. Většinou jsou rozdílné výplní – kvalitnější polštáře mají sypkou výplň, kterou na rozdíl od levných typů neproležíte za týden. Kojící polštář rozhodně doporučuji. Je to velmi užitečná pomůcka, která vám umožní cítit se při kojení příjemně a nemusíte nést váhu miminka na rukou.“

Hygienické prsní tampony, polštářky

(ceny podle kusů v balení – cca 100, 160,- Kč)

Tamponky by maminkám měly pomoci udržet pokožku čistou. Jednoduše se vloží do podprsenky, některé mají úzký lepící proužek, aby se nepohybovaly. Na trhu seženete i pratelné polštářky, které se prodávají asi za 200 korun, a v balení najdete 6 kusů. Žena obvykle spotřebuje 4 – 6 párů za den. Pokud vám uniká více mléka, je pro vás efektivnější pořídit si sběrače mateřského mléka.

Sběrače mateřského mléka

(300 – 400,- Kč)

Tyto měkké mušle se nosí uvnitř podprsenky, aby uchránily vaše bradavky před odíráním a zachytily přebytečné mateřské mléko.

Chránič prsní bradavky

(orientační cena za 2 kusy – 60 – 200,- Kč)

Chrániče jsou vyrobeny z tenkého měkkého silikonu a chrání bradavky před poškozením a popraskáním během kojení. Umožňují bezbolestné kojení dítěte, nedráždí rozpraskané a poraněné bradavky. Speciálně tvarovaný chránič přiléhá k prsu, je bez zápachu a chuti a proto nemění chuť mateřského mléka.

Gelový obklad

(350,- 500,-Kč)

Gelový obklad zklidňuje podrážděná prsa. Můžete ho použit jako obklad zahřívací, který před krmením povzbuzuje laktaci a ulehčuje krmení nebo jako obklad chladící, který se použije až po krmení a sníží bolest nebo citlivost bradavek.

Odsávačky a pomůcky na uskladnění mléka

Odsávačky mateřského mléka

(1000 – 5 000,- Kč)

Potřeba odsávání mateřského mléka je u každé maminky individuální. Odsátí a uskladnění mléka vám umožní lépe a snadněji se pohybovat mimo domov, aniž by vaše děťátko zůstalo bez mateřského mléka. Odsávačky jsou mechanické a elektrické. Mechanické se dají pořídit za 1000 – 2000 korun, elektrické začínají na dvou tisících.

Abyste však odstříkané mléko mohli uchovávat, musíte si k odsávačce pořídit několik dalších prvků:

Zásobníky na mateřské mléko

( kolem 350 Kč / 10ks)

Jedná se o lahvičky, které slouží k uchovávání mateřského mléka. Lze je použít jak pro zamrazení mléka tak jako lahvičky pro krmení. Lahvičky jsou prodávány s plochým víčkem, takže po uzavření můžete kelímek s mlékem lehce zamrazit a v ledničce i skladovat. Po vyndání se jen plochý uzávěr vymění za savičku a ohřeje se v mikrovlnce.

Sady na sterilizace lahví a saviček

(300 – 5000 Kč)

Velký rozdíl v ceně je způsoben tím, jestli se rozhodnete pro plastový set určený do mikrovlnky či samotný sterilizační přístroj. Pokud si vyberete první variantu, zaplatíte 300 – 1000 korun. Jedná se o plastový box s úchytnými otvory, do kterého naskládáte věci určené na sterilizaci, nalijete trochu vody a vložíte do mikrovlnky. Tím se díky páře lahvičky a savičky vydesinfikují. Pokud nemáte mikrovlnku či chcete na desinfekci prostě samostatný přístroj, můžete si také pořídit zařízení, které funguje na stejné bázi, ale je schopno teplotu vyvinout samo. Tyto přístroje stojí 3000 – 5000 korun.

V obchodech jsou také k sehnání chemické čistící tablety, které jen vhodíte společně s lahvičkami do nádoby s vodou.

Rada našeho odborníka, Michala Štefaniče, dlouholetého specialisty v tomto oboru

„Pokud budete investovat do koupě odsávačky a sad na zamrazování a uskladňování mléka, nakupte vše od jedné značky. Vyhnete se pak tomu, že vám odsávačka nebude pasovat na lahvičky, či že savičky budou špatně nasaditelné. Jednotlivé prvky od stejné značky můžete libovolně kombinovat a dokupovat k nim další.

Mít zamražené mléko vám pomůže překonat i krizi v kojení způsobenou zánětem prsu či jiným problémem. A navíc pokud se budete muset vzdálit na více než pár hodin, může miminko „nakojit“ taťka.“

 

7.10.2022 2:16 | autor: Jaroslava Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist