babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Před porodem > Otec u porodu > Na co myslí tatínek, když přestřihuje pupečník
Na co myslí tatínek, když přestřihuje pupečník
Pupeční šňůra není jen fyzickým spojením matky s dítětem, ale má i symbolickou roli. Zvláštní význam má pro tatínky u porodu, kteří ji přestřihují. Tady je pár svědectví.
Splnil jsem svou roli otce
„Vůbec jsem si nedokázal představit, jak budu pupeční šňůru přestřihovat. Asistovala mi při tom ale úžasná porodní asistentka, a tak se pro mě ten úkon stal vlastně definitivním potvrzením narození mých dcer. Myslel jsem na to, že jsem naplnil svou roli otce a že teď jsme tři a já na tom mám svůj podíl. Možná je to trochu směšné, ale tohle mě skutečně napadlo.
Taky jsem si řekl, že je to okamžik, kdy naše dcery odstartovaly svou vlastní existenci. Pupečník jako takový mě nijak neodpuzoval. Když jsem ho přestřihoval, tak jsem měl takový povznášející pocit,“ říká Bertrand, tatínek dvou dcer.
Při stříhání jsem si zahrál na sudičku
„Mathilde rodila v porodním domě v Quebecku. Žijeme na území Inuitů, a tam se hodně dbá na tradice, takže i porod je spojený s různými rituály. U prvního dítěte pupeční šňůru přestřihávala naše inuitská kamarádka, takže náš syn se pro ni stal „chlapcem, kterého stvořila“. Obdarovala ho různými oblečky a na oplátku jí on zase musí dát první rybu, kterou uloví.
U dcery už jsem přestřihoval pupeční šňůru sám. Tehdy jsem jí také předal mé osobní přání, které by ji mělo provázet životem: ,Povedeš si dobře ve všem, do čeho se pustíš.´Tak je to podle tradice. Vnímal jsem tento okamžik jako takové zklidnění po bouřlivých okamžicích porodu, věci se vracejí, kam patří,“ svěřil se Fabien, otec syna a dcery.
Připadalo mi to jako tlustá telefonní šňůra
„Chcete přestřihnout pupeční šňůru? Tahle otázka mě překvapila. Nevěděl jsem, že se to takhle dělá, myslel jsem si, že je to věc ošetřujícího personálu. Když jsem si představil sám sebe s nůžkami v ruce, tak jsem dostal strach, že se mi to nepovede. Ale porodní asistentka mi pomohla, a tak stačilo jen jednou střihnout.
Nemyslel jsem si, že to půjde tak snadno. Až pak jsem přemýšlel o té symbolice… Napodruhé už jsem si víc věřil a měl jsem i čas si pupečník pořádně prohlédnout. Připomínal mi mohutnou zkroucenou šňůru jako od starého telefonu, bylo to legrační,“ přiznal se Julien, tatínek dvou dcer.
Názor psychologa
Přestřižení pupeční šňůry se stalo symbolickým aktem, jakýmsi rituálem separace. Otec přestřihuje fyzické pouto mezi dítětem a matkou. Symbolické je na tom to, že takto umožňuje dítěti vstoupit do našeho sociálního prostředí, navazovat vztahy a nebýt závislý jen na jedné osobě. Je důležité, aby budoucí tatínkové měli o tomto úkonu dostatek informací, aby se nebáli, že tím můžou mamince nebo dítěti ublížit.
Také by se mělo nechat na tatínkovi, aby se rozhodl, jestli to chce udělat. Měl by si to rozmyslet předem, ne tím být zaskočený při porodu. Každý z těch výše zmíněných tří tatínků v tom aktu vidí něco trochu jiného. Bertrand psychický aspekt, tedy separaci, Fabien sociální stránku – přestřižení šňůry znamená začátek nového vztahu s jiným člověkem.
Na Juliena zapůsobila hlavně ta fyzická stránka věci. Pro všechny tři tatínky to však byl nezapomenutelný okamžik.
Čtěte dále
Pozoruhodná i znepokojující
A ještě pár slov o té neobyčejné věci, jakou je pupeční šňůra. Stará se o přísun kyslíku a živin a zároveň o odvod odkysličené krve a odpadních látek z těla miminka zpátky do placenty. Role pupečníku končí, když se narozené miminko poprvé nadechne. Tvoří ho dvě tepny a jedna žíla, která právě přivádí životně důležité látky miminku. Jsou bezpečně uložené v rosolovité látce, jež je chrání před poškozením.
Kvůli absenci nervů není přestřižení této „dopravní linky“ bolestivé. Název šňůra je odvozený od tvaru pupečníku, který je zkroucený. Bývá dlouhý kolem 55 cm, v průměru má asi 1,5 cm a je perleťově bílé barvy. Samozřejmě existují i výjimky, kdy délka dosahuje jen 30 cm, naopak někdy až metr. Velmi zřídka se místo dvou pupečníkových tepen vyskytne jen jedna, na což se přijde brzy na ultrazvuku.
Maminky se ale bojí především pupeční šňůry obtočené kolem krčku miminka. Důležité je nepropadnout panice. Pupeční šňůra kolem krku se vyskytuje statisticky až u 35 % dětí a na životě je to ve valné většině samo o sobě neohrožuje. Velmi vzácně bývá pupečník utažený natolik, aby byl přísun kyslíku k dítěti ohrožený.