babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Výživa > První příkrmy > Co musíte vědět, než začnete s příkrmy
Co musíte vědět, než začnete s příkrmy
Už se blíží 6. měsíc miminka, ve kterém se začíná připravovat na další velký krok. Jídlo! Dítě se těší, ani ještě neví, jak báječné to bude. Vy můžete být plná obav a nejistot, které se pokusíme rozptýlit.
Jak poznat, že je dítě připravené?
Dítě už zvládá jakýkoliv předmět chytit do ruky a dopravit do pusy, také se natahuje po vašem jídle, fascinovaně vás sleduje. V této fázi doporučujeme, abyste jej vzali k sobě ke stolu, aby bylo součástí jídelního rituálu.
Většinou je to kolem 6. měsíce. Každé dítě je jiné. Některé se na jídlo vrhá už v 5. měsíci a jiné otálí do 7. Pokud si myslíte, že už je čas, jídlo mu nabídněte. Když chce, ochutná. Pokud ne, je to v pořádku. Řiďte se vlastním dítětem, jídlo mu nenuťte, ale nemusíte ho od jídla držet dál, když už chce jíst.
Jak příkrmy ovlivní kojení?
Pokud kojíte, nic nemusíte měnit, kojte jako doposud. Já jsem kojila na požádání a kojení po několik měsíců vůbec nebylo skutečným jídlem ovlivněno. Mateřské (ale i umělé) mléko je i nadále hlavním zdrojem energie a živin.
Některým dětem příkrmy tak zachutnají, že si o mléko říkají méně. Naopak jiné děti ještě po několik měsíců od prvního opravdového jídla jen ochutnávají a dál se hodně kojí.
Někdy může nastat i období, že dítě nechce vůbec jídlo, ale pouze mléko. To se může stát například při nemoci, růstu zoubků nebo jiné situaci, kdy se musí dětské tělíčko soustředit na něco jiného než trávení opravdového jídla. A tak je to v pořádku. Věřte svému dítěti, že ví, co je pro něj nejlepší a podporujte ho v tom.
těte také:
- Výhody kojení pro dítě i pro matku
- Jakou vodu vybrat pro kojence?
- Maso v jídelníčku dětí – ano či ne?
Kolik toho má sníst a kdy?
Začínejte jedním chodem denně, zpravidla obědem. Pak přidejte večeři a snídani. Později i svačinku. Můžete prckovi nabídnout, co jste pro něj připravila, a rozhodnutí, jestli chce jíst a v jakém množství, nechte na něm. Jestli vůbec má právě hlad a chuť jíst. Možná ne, možná bude ten pravý čas až za hodinu. Důležitější než oběd přesně ve 12 je podávání jídla bez tlaku a v pohodě.
První měsíce s příkrmy jsou o objevování, zkoumání a ochutnávání. Není to o tom, jak prckovi co nejrychleji zaplnit bříško. Není na místě se trápit tím, jestli chce nebo nechce jíst. Netlačte na něj, nechte ho jíst podle jeho chuti a tempa. Díky tomu si samo tvoří vztah k jídlu. Časem zjistí, že ho nasytí a bude chtít víc.
Váš nátlak, nespokojenost s tím, že to, co jste připravila, nesnědl, nebo strach, že ho budete muset kojit moc dlouho, protože vůbec nejí, není na místě. Dítě to vnímá a ví, jak se cítíte. Ovlivňuje ho to a může se vůči tomu začít vymezovat a jídlo odmítat. Negativní emoce zkuste nechat stranou, ty k jídlu nepatří.
Dětské nemoci
Nechat prcka, ať se nají sám nebo ho krmit?
Netušila jsem, že by mohla být i jiná možnost než 6měsíční miminko krmit mixovanou stravou. Ale jde to i jinak. Jaké jsou možnosti?
- Klasické příkrmy
U klasických příkrmů se podává dítěti mixované jídlo lžičkou. Začíná se obvykle jednodruhovou zeleninou. Postupně se přidávají další druhy zeleniny, ovoce a další potraviny. Z kašiček se přechází na kaše s kousky, které se postupně zvětšují, aby si na ně dítě zvykalo.
- Metoda BLW
Při metodě BLW (z anglického Baby-Led Weaning neboli příkrmy řízené dítětem) se podává dítěti jídlo nakrájené na velké kousky. Ty jsou uvařeny tak, aby bylo miminko schopné vzít je do ručky a strčit do pusy. A možná trošku ožužlat, kousek ukousnout (i když ještě nemá zuby) a spolknout. Při této metodě se dítě učí nejprve kousat a pak polykat. Jídlo má plně pod kontrolou. Prcek jí úplně sám. A nají se u toho i máma, protože nemá plné ruce práce s krmením.
Buďte nad věcí
Stejně jako ve všech otázkách týkajících se výchovy dětí ani při jídle neexistuje jediná správná cesta. Nehledejte ji. Udělejte si to tak, jak to bude vyhovovat vám a vašemu dítěti. Ať už v časování, snědeném množství nebo rozhodnutí, jestli krmí máma nebo jí prcek sám.