Moje dítě špatně vidí

Jak se s tím vypořádá? Jak bude fungovat ve společnosti? A bude vůbec samostatné? Z velké části to záleží i na vás, rodičích. Je důležité, abyste vašemu dítěti věnovali plnou pozornost. Maminka tříletého Tomáška se s námi podělila o počáteční šok, když jí lékaři řekli, že její syn bude slepý, ale také o to, jak to zvládla.

Váš syn je slepý

„Tomášek se narodil ve 28. týdnu, vážil 1300 gramů a měřil pouhých 38 cm. Lékaři ho tedy uložili na dva měsíce do inkubátoru. Bylo to strašné období. V průběhu těch dvou měsíců mi řekli, že bude žít, ale že má silně poškozené oči.

Po propuštění z porodnice jsme začali pravidelně docházet do nemocnice, kde jsme absolvovali spoustu vyšetření a testů. Nakonec nám doktoři řekli, že Tomášek nikdy neuvidí. V té době jsem se zhroutila.

Moc mi pomohl manžel, který to s námi vydržel a neutekl, jako by to udělal každý druhý. Začali jsme se s Tomáškovým postižením smiřovat a řešit věci do budoucna. Jak náš Tomášek rostl, bylo vidět, že je jako děti, které vidí. Byl zvědavý, bystrý a velice šikovný.

Začali jsme tedy rozvíjet ostatní smysly. Hlavně hmat. Využili jsme samozřejmě i odborné pomoci speciálně pedagogického centra pro nevidomé. Tam nám nabídli, abychom dali Tomáška do normální školky, mezi zdravé děti. Už jsme našli pár školiček, kam by Tomáška vzali. Určitě to chceme zkusit, protože bychom byli rádi, aby náš syn vedl co nejnormálnější život.

Cesta za tímto cílem bude určitě hodně složitá, teď už jsem si ale jistá, že to s pomocí odborníků a svého manžela zvládnu.“

Jak se zrakově postiženým dítětem?

Je velmi důležité, jak se ke zrakovému postižení svého dítěte postavíte. Musíte mu dávat najevo, že ačkoliv nevidí, není v žádném případě horší než děti, které vidí.

Dále je nutné dítě co nejvíce sledovat. Jak se pohybuje, kudy nejčastěji, co kam pokládá a podobně. Máte také velké množství pomůcek, od různých optických pomůcek přes počítače, diktafony, psací stroje, obrázky až po speciálně vycvičené vodící psy.

Rehabilitace

Když má dítě zbytky zraku, je důležité s ním pracovat, aby se mu vidění zlepšovalo a mohlo je používat v běžném životě. Hlavně jde o psaní a čtení. Slouží k tomu Braillovo písmo, které je i pro děti úplně nevidomé.

Funguje na principu plastických bodů vyražených do papíru, které čtenář vnímá hmatem. Na stejném principu jsou založeny i obrázkové knížky pro děti, takzvané hmatové knihy. Dále je třeba rozvíjet pohyb doma i venku, navazovat kontakty s vrstevníky a podobně.

Rehabilitace se provádějí ve specializovaných centrech, v Praze například v Pobytovém rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro nevidomé Dědina v Praze 6. Trénovat musíte samozřejmě i doma.

Kam do školky?

Speciálně pedagogická centra pro zrakově postižené děti vám pomohou s výběrem mateřské školy, která bude vašemu dítěti ušitá na míru. Je to například specializovaná mateřská škola při Škole Jaroslava Ježka na Praze 1.

Tato školka připravuje děti s postižením zraku na školní docházku, plní diagnostické, rehabilitační a terapeutické funkce, provádí zrakovou stimulaci, logopedickou péči a základy prostorové orientace, provádí smyslovou výchovu, kompenzaci nebo reedukaci zraku.

Nejčastější příčiny poškození zraku

Vrozené:

  •  důsledky dědičnosti
  •  důsledky intoxikace matky (dlouhodobé zneužívání alkoholu, požití drog)
  •  virová onemocnění matky (především v prvním trimestru těhotenství)
  •  pohlavní choroba matky (syfilis, HIV)
  •  závažné mechanické postižení plodu (kopy do břicha, či pád ze schodů)

Získané:

  •  důsledek jiných onemocnění (např. diabetes)
  •  pokročilé vady
  •  úrazy hlavy či oka (řezné, sečné, bodné rány)
  •  nádorová onemocnění (hlavy či některých částí oka)
  •  předávkování drogami
  •  popálení a poleptání oka (jak zásadami, tak kyselinami, nebo zářením)

Dělení podle mezinárodní stupnice

Oftalmolog zařadí vaše dítě po vyšetření do jedné z těchto kategorií:

  •  kategorie 1: střední slabozrakost
  •  kategorie 2: silná slabozrakost
  •  kategorie 3: těžce slabý zrak
  •  kategorie 4: praktická nevidomost
  •  kategorie 5: úplná nevidomost

Kdo je zrakově postižený?

Zrakově postižený je člověk, kterému jeho vada zasahuje do běžného života. Nepatří sem tedy lidé, kteří nosí dioptrické brýle, s nimiž jsou schopni normálně fungovat. Postižení zraku se může objevit v důsledku oční choroby, poranění nebo vady.

 

23.6.2009 10:53 | autor: Vendula Voborníková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist