Miminko si zaslouží a potřebuje maximální pohodlí!

Novorozeně významně ovlivní chod domácnosti a celé rodiny. Pro rodiče je to báječné, ale zároveň poměrně náročné období. Vše ale začíná ještě dřív, než se miminko narodí. Mimo jiné je pro něj potřeba přizpůsobit i bydlení.

Nakupování základní výbavy pro miminko je mnohem jednodušší, pokud víme, jestli to bude holčička nebo chlapeček. Ve většině případů se v takovém případě volí dvě základní barvy – růžová nebo modrá. Pokud chceme zůstat až do porodu překvapeni, pak je ideální zvolit tyrkysovou, žlutou, krémovou či bílou, které jsou přijatelné pro obě pohlaví.

Nezbytnou součástí výbavy pro miminko je i postýlka, přebalovací pult, vanička nebo koupací kbelík, případně i komoda na ukládání maminkovských potřeb – a pro to vše je potřeba v bytě najít vhodné místo.

Zařizovat pro miminko samostatný pokoj ještě před jeho narozením není nutné. Dítě ho bude potřebovat až později. V prvních měsících po narození je spíš nutné počítat s tím, že ke kojenci bude potřeba v noci vstávat a tak bude pro všechny vhodnější, když bude s rodiči společně v ložnici. Nejen rodiče, ale i miminko budou mnohem klidnější a spokojenější.

Základem je postýlka

Jednou z nejdůležitějších částí vybavení pro miminko je postýlka, případně kolébka. Kolébka je sice lehčí než postýlka a snadno se přemísťuje, dá se ale používat přibližně jen půl roku, protože pak vzhledem k růstu a rozvíjení pohybu dítěte pro něj může být nepohodlná a někdy dokonce i nebezpečná. Stejnou službu jako kolébka udělá i kvalitní postýlka na kolečkách, kterou je možné přesunout tam, kde se právě nacházíte – do kuchyně, pokoje. Nově oblíbené jsou i košíky, které dobře poslouží k přenášení těch nejmenších miminek.

Výběru postýlky je potřeba věnovat velkou pozornost, protože dítě v ní bude trávit nejvíce času. Postýlka musí být v každém případě především pevná a bezpečná, musí mít bočnice s příčkami a jednu delší stranu stahovací pro ulehčení vyndávání dítěte z postýlky. Na trhu jsou postýlky ve dvou základních rozměrech. Menší je velká 120 x 60 centimetrů, mnohem vhodnější je větší s plochou lůžka 140 x 70 centimetrů, která vám bude sloužit nejméně do 3 let věku dítěte.

Postýlka by měla být vyrobena z velmi kvalitních a samozřejmě i zdravotně nezávadných materiálů, při výběru se tedy zajímejte i o způsob povrchové úpravy. Vzdálenost mezi jednotlivými příčkami postranních částí by měla z bezpečnostních důvodů – aby mezi nimi dítě nemohlo prostrčit hlavičku – být 6 až 8 centimetrů. Pokud je tato vzdálenost ale menší než 2,5 centimetru, vzniká riziko, že se dítěti mezi příčkami může zaklínit nožička nebo ručička.

Plocha s matrací musí být od horní hrany postranních částí postýlky minimálně 60 centimetrů, protože dítě později v postýlce bude i stát a poskakovat. Velmi praktické jsou postýlky s nastavitelnou výškou roštu v několika různých úrovních. Malé novorozeně má rošt s matrací nejprve zcela nahoře a s přibývající výškou se umísťuje postupně směrem dolů.
Postýlku můžete doplnit tzv. nebesy, která nejsou jen pro okrasu, ale dítě v postýlce podle potřeby ochrání před světlem a průvanem a dítěti také dodávají pocit soukromí.

Jednodušším řešením pak jsou pruhy látky, umístěné na bočních stranách postýlky. Velmi hezky vypadají, pokud jsou ušité ze stejné látky jako povlečení.

ambiances-collection_mademoiselle_19-1101x619.jpg

Matrace a peřinky

Postýlku pro miminko rodiče většinou kupují novou i s matrací, ale může se stát, že se objeví nějaká zachovalá třeba od dobrých přátel. I v takovém případě je ale vždy potřeba pořídit matraci úplně novou.

Matrace by vzhledem k vývoji páteře a celkové kostry dítěte měla být spíš tvrdší, měkké pediatři zásadně nedoporučují. Velmi praktické a osvědčené jsou pěnové matrace s průduchy, potažené pevnou bavlněnou látkou.

Z kvalitní bavlny by mělo mít i povlečení na peřinku nebo lehkou deku. Design by neměl mít křiklavé barvy, které sice mohou působit vesele, ale zároveň i rušivě. Přikrývka by měla být lehká a teplá, osvědčeným materiálem jsou dutá vlákna. Velmi důležité je, aby se vše mohlo prát nad 60°C.

Ideální místo pro postýlku

Postýlka by měla být trvale umístěná na klidném, teplém a světlém místě, to ale neznamená, že bude někde v naprostém ústraní, u topení nebo u okna. V ložnici rodičů postýlku umístěte blízko lůžka a dostatečně daleko od topení i okna, protože by mohlo dojít buď k přehřátí kojence, nebo by miminko mohlo být vystaveno nepříjemnému průvanu.

Kojenec se přirozeně neustále otáčí za světlem a tak by postýlka měla být směrem k oknu umístěna kolmo. Pokud není možné vzhledem k zařízení místnosti nebo z jiných důvodů takto postýlku postavit, je potřeba kojence v postýlce pravidelně otáčet tak, aby se k němu světlo střídavě dostávalo z obou stran.

europebaby_vicenza-1101x619.jpg

Přebalování

Přebalování je činnost, která v prvních měsících po narození dítěte bude velmi častá. Přebalování se může řešit několika způsoby a záleží to i na prostorových možnostech, poměrně častému přebalování na jídelním nebo konferenčním stole se ale pokuste v rámci možností vyhnout.

Maximálně ideální a praktická je přebalovací pult zabudovaný v komodě, kde jsou na dosah oblečky i nezbytná kosmetika v poličkách i zásuvkách. Komoda je navíc využitelná i v dalším období.

Další možností je přebalovací pultík na kolečkách, který se může snadno přemísťovat. Většina typů těchto pojízdných pultů má přihrádky a některé i zásuvky na různé hygienické potřeby, utěrky, pleny… Na trhu jsou i velmi praktické typy s vaničkou na koupání.

Pokud není jiná možnost, než přebalovat na stole, pak je nezbytné pořízení přebalovací podložky. Ty mohou být molitanové nebo nafukovací, vždy ale pořizujte omyvatelnou a měkkou, která je na stranách zvýšená, aby se zabránilo překulení dítěte.

lodger_4.jpg

Koupání

K dalším pravidelným denním rituálům rodičů patří i koupání a hygiena novorozence. Kojence je nutné především v prvních měsících koupat v malé vaničce nebo speciálním ergonomicky tvarovaném vědru, kde se dítě cítí bezpečně. V menším prostoru totiž voda dítě příjemně obklopuje kolem celého těla a navíc zůstává stejně teplá po delší dobu. Toto plastové vědro je později možné využít třeba i na hračky.

Vždy myslete na bezpečnost! Předvídejte!

Svému dítěti vždy věnujte maximální pozornost, a to i když je zdánlivě naprosto klidné. Děti jsou v každém věku velmi vynalézavé a tak prevence a předvídavost jsou skutečně důležité součásti vašeho života s dítětem. Především od miminka by se rodiče nikdy neměli vzdalovat! Někdy to může být náročné, ale věřte tomu, že jedině tak se vyhnete případným nepříjemnostem, které vám všechno potěšení mohou zbytečně pokazit.

Foto: Kompletní výbavička pro miminka Špuntík.cz

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist