babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Učení a zábava > Jesle > Mikrojesle u nás: pohoda a pomoc mladým rodinám
Mikrojesle u nás: pohoda a pomoc mladým rodinám
Víte, co mikrojesle jsou a jak vznikly? Znáte počet mikrojeslí v krajích a jejich další budoucnost?
Nedostatek předškolních zařízení je stále ožehavou problematikou, řešenou mladými rodinami různě – vzájemnou výpomocí, chůvami, hlídáním z řad příbuzných. Na státní úrovni tato věc dostala podobu zřizování mikrojeslí v regionech po celém Česku.
Když se řekne mikrojesle
Mikrojesle jsou dětská zařízení, která jsou primárně určena pro děti od šesti měsíců až do čtyř let věku. Vyznačují si individuálním přístupem ke každému dítku, což je podpořeno faktem, že na jednu dospělou pečující osobu v mikrojeslích připadají čtyři děti.
Pečujícími osobami v mikrojeslích jsou kvalifikované chůvy. Jejich odbornost určují předepsané podmínky a požadované vzdělání. Mimo vzdělání může být kvalifikací i rekvalifikační kurz Chůva pro děti – do zahájení povinné školní docházky, v němž jsou požadavky dány kvalifikačním standardem Národní soustavy kvalifikací.
Péče v mikrojeslích
V mikrojeslích je poskytována vaší ratolesti individuální výchovná péče, jež je díky malému kolektivu čtyř dětí s jedním dospělým cílená na maximální rozvoj schopností a návyků dle věku dítěte. Máte také pro svého potomka zajištěn pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu, osobní hygienu, a to včetně spánku. Se stravováním je to různé, někde si stravu zajišťují a nosí rodiče sami, povětšinou však ji sjednává a zajišťuje provozovatel z jídelen jiných předškolních zařízení.
Provoz a provozovatelé mikrojeslí
Provozní doba mikrojeslí je region od regionu malinko jiná, ale v globálu má splňovat penzum pět dní v týdnu a minimálně osm hodin denně. Samotná délka umístění všeho dítěte do mikrojeslí je ale věcí domluvy mezi provozovatelem mikrojeslí a vámi, rodiči dítěte. Provozovatelem mikrojeslí může být nezisková organizace, obec, příspěvková organizace obce, také právnická osoba vykonávající činnost škol a školských zařízení v partnerství s obcí. Mikrojesle může ovšem provozovat i pečující osoba ve vlastní domácnosti, která zároveň pečuje o své vlastní děti.
Proč mikrojesle vznikly?
Mikrojesle jsou jakýmsi mezičlánkem mezi rodinnou péčí a jeslemi nebo mateřskou školkou, který vyplňuje díru v péči o malé děti do čtyř let. Díru, jež u nás vznikla díky populaci a jejímu vývoji v čase. Situace postupně vygradovala ve značný nedostatkem předškolních zařízení a mizivou umístitelnost dětí do nich. Aktuálně právě mikrojesle zajišťují kvalitní a finančně dostupnou alternativu pro všechny rodiče, kteří potřebují zajistit péči o své děti.
Jak to vlastně začalo?
V roce 2016 by v Česku spuštěn pilotní projekt mikrojeslí pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí. Projekt pod názvem „Podpora implementace služby péče o děti od šesti měsíců do čtyř let v tzv. mikrojeslích a pilotní ověření služby“ s registračním číslem CZ.03.1.51/0.0/0.0/15_009/0000858 je dotován evropskými fondy a Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Projekt měl v prvopočátku podpořit zřizovatele ke vzniku a provozování mikrojeslí, a to včetně dotací a poradenství, které zastřešovalo MPSV. Projekt jako takový měl důsledně prověřit, zdali mikrojesle jako veřejná služba péče o děti má šanci u nás uspět. Jeho cílem bylo vyplnit zmíněnou díru na trhu práce v souvislosti s péčí o malé děti tak, aby se rodiče i přes nedostatek jeslí a mateřských školek mohli vrátit se do práce tak jak potřebují a chtějí.
Mikrojesle včera a dnes
O mikrojesle byl od počátku obrovský zájem, a tak bylo původních více než padesát projektů navýšeno o další. Aktuálně byl umožněn vznik dalších mikrojeslí, a tak se z padesáti sedmi projektů stala téměř osmdesátka. A vypadá to, že číslo není konečné. Mikrojesle se totiž velmi osvědčily a jejich podpora pokračuje. V každém kraji by měly nyní být minimálně jedny mikrojesle. V mnoha krajích toto minimum změnily v maximum.
Počet mikrojeslí v Česku dle krajů
- devatenáct mikrojeslí mají v Jihomoravském kraji
- sedmnáct je momentálně ve Zlínském kraji
- ve Středočeském kraji celou dvanáctku mikrojeslí
- po deseti mají v Jihomoravském
- v Ústeckém kraji devět zařízení mikrojeslí
- na Severní Moravě také zřídili devítku mikrojeslí
- v Praze je osmička mikrojeslí
- ve Královéhradeckém je zřízeno šest mikrojeslí
- v Pardubickém kraji taktéž šest mikrojeslí
- v Olomouckém kraji pětka mikrojeslí
- na Vysočině najdete čtyři zařízení mikrojeslí
- stejně tak v Olomouckém kraji jich je čtyřka
- dvoje mikrojesle najdete v Plzeňském kraji
- po jedněch pak v Jihočeském a Karlovarském kraji
- v Libereckém kraji zatím mikrojesle zřízeny nejsou, ale chystají se
Seznam mikrojeslí
Zde najdete úplný seznam zřizovatelů mikrojeslí dle krajů, přičemž seznam je stále průběžně aktualizován.
Mikrojesle v číslech
- pojímají kolektiv 4 dětí, ve věku 6 měsíců až 4 roky
- mají otevřeno 8 hodin 5 dní v týdnu
- vystřídá se průměrně 7 dětí
- celkem 84 mikrojeslí v pilotním ověření, z toho 8 v Praze
- vznik a provoz podpořen z Evropského sociálního fondu
- roku 2016 šlo na mikrojesle 131 mil. Kč
- letos v roce 2019 to bylo 256 mil. Kč
Dočkáme se legislativního přiřazení mikrojeslí?
Oproti dětským skupinám stále nejsou mikrojesle legislativně zaštítěny. Proto je v současné době projednáváno, zda by mohly být mikrojesle zavedeny jako specifický typ dětské skupiny do stávající právní úpravy zákona o dětských skupinách. Nedílnou součástí projednávaného návrhu je možnost poskytování péče fyzickou osobou v domácím prostředí. Novela zákona je aktuálně ve fázi vypořádání připomínek s některými rezorty.