babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Učení a zábava > Jesle > Mikrojesle: možnost, jak jít brzy zpět do práce
Mikrojesle: možnost, jak jít brzy zpět do práce
Mateřské školky a jesle jsou chronicky známé již dlouho, ovšem novodobé alternativy v podobě dětských skupin a mikrojeslí už tolik ne. Poslední jmenované se pomalu, ale jistě zabydlují po Česku. Jsou možností pro rodiče i velmi malých předškolních dětí, aby se brzy vrátili zpět do práce.
Mikrojesle jako novinka byly do našich luhů a hájů uváděny do praxe od ledna roku 2016. V té době začaly pilotní projekty prvotních mikrojeslí. A to ve třech krajích s nejvyšší poptávkou po těchto zařízeních – v Praze, ve Středních Čechách a Jihomoravském kraji.
Co jsou mikrojesle?
Mikrojesle jsou zařízení, která poskytují veřejnou službu péče o děti a nabízejí pravidelnou profesionální péči o děti od šesti měsíců do čtyř let v malém kolektivu. Ten čítá maximálně čtyři děti a provozuje se po pět dní v týdnu v minimálním počtu osmi hodin denně. Inspirací byla zahraniční zařízení, která takto s úspěchem fungují již řadu let.
Mikrojesle jsou tedy zařízení, která jsou kvalitní a finančně dostupnou službou s individuálním přístupem ke každému dítěti. Je zde spíše rodinná atmosféra a délka trvání umístění dítěte závisí vždy na domluvě rodiče s provozovatelem mikrojeslí.
Zřizovatelem mikrojeslí může být obec, příspěvková organizace obce, neziskové organizace, právnická osoba vykonávající činnost škol a školských zařízení v obci. Mikrojesle však může provozovat i pečující osoba ve své vlastní domácnosti, když zároveň pečuje o své vlastní děti.
Proč mikrojesle vznikly?
Hlavním důvodem byl dlouhodobý nedostatek dostupnosti zařízení, která poskytují péči o nejmenší děti. Cílem je zaplnit díru v péči o malé děti, jež díky nedostatku jeslí a mateřských školek mnohdy nedovolí rodičům vrátit se do práce, tak jak by chtěli.
Od počátku roku 2016 se tento stav pozvolna měnil a situace se začala díky Operačního programu Zaměstnanost a následnému zřizování dalších mikrojeslí zlepšovat. Služba byla v pilotním prvopočátku pro rodiče zdarma a nyní se stává finančně dostupnou alternativou předškolních zařízení oproti těm komerčním a soukromým.
Legislativní zastřešení mikrojeslí
Pilotní programy v roce 2016 měly prokázat možnost mikrojeslí jako další služby poskytujících péči o předškolní děti a jejich garanci dostupnosti. Proto v každém kraji měly vzniknout minimálně jedny mikrojesle. V případě zájmu o tuto službu a osvědčení systému byly naplánovány příslušné legislativní změny.
Mikrojesle se osvědčily, a tak byly spuštěny pilotní provozy v dalších krajích Česka. Projekty byly spojeny s dotacemi, přičemž příjemci finanční podpory od prvopočátku úzce spolupracovaly s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, které jim pomáhala komplexním poradenstvím, účastí na workshopech, konferencích atp.
V současné době je navrhována úprava mikrojeslí jako specifického typu dětské skupiny, která by byla vložena do stávající právní úpravy zákona o dětských skupinách, tedy do zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů.
Jak mikrojesle rodičům pomohou?
Využití mikrojeslí jako veřejné služby je dnes finančně dostupnou službou, která může značně ulehčit fungování i návrat do práce mnohým rodičům. Proto se zařízení tohoto typu stále rozrůstají, přičemž z původních padesáti sedmi projektů se počet mikrojeslí rozrostl na celých sedmdesát a následně na aktuálních více než stovku mikrojeslí v Česku, která se neustále aktualizuje.
Aktuální přehled mikrojeslí v ČR členěný podle krajů
Kdo o děti v mikrojeslích pečuje?
Péči o děti v mikrojeslích zajišťují kvalifikovaní odborníci, konkrétně chůvy. Jejich odbornost je dána splněním kvalifikačních předpokladů, kterými jsou požadované vzdělání, rekvalifikační kurz a zkouška z profesní kvalifikace Chůva pro děti – do zahájení povinné školní docházky. Přesné podmínky této profese určuje kvalifikační standard Národní soustavy kvalifikací, zkráceně NSK. Je to veřejně přístupný registr všech profesních kvalifikací uznávaných v České republice.
NSK definuje a popisuje požadavky na odborné způsobilosti jednotlivých kvalifikací bez ohledu na způsob jejich získání. Národní soustava kvalifikací vznikla v souladu se zákonem č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání.
Jak to v mikrojeslích funguje?
V mikrojeslích je dětem poskytována individuální péče cílená na rozvoj dítěte a jeho schopností v rámci věku dítěte. V těchto zařízeních profesionální pracovníci zajišťují vše potřebné pro dítě – od bezpečnosti a hygieny a zdraví přes jeho pobyt na čerstvém vzduchu až po odpočinek a spánek. To vše po dobu dohodnutou s rodiči dítěte.
Dá se tedy říci, že mikrojesle jako takové rozšířily možnosti rodičů s předškolními dětmi v rámci nástupu do zaměstnání. Patří ke stále oblíbenější a finančně dostupné variantě zabezpečení dětí v době pracovních povinností jejich rodičů.