MDŽ babybox je novou šancí aneb sedmičkou to nekončí

K babyboxům v Hloubětínském zámečku, v sídle soukromé kliniky GynCentrum, brněnskému umístěnému na Nemocnici Milosrdných bratří, olomouckému na Fakultní nemocnici, babyboxu v Nemocnici Kadaň, Mikulášskému v Nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (otevřený 6. prosince 2007) a babyboxu v Nemocnici Pelhřimov přibude 7. března MDŽ babybox v Orlickoústecké nemocnici. A to rozhodně není konec!

Prvomájový by měl začít fungovat v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav, MDD Babybox by měl být otevřen 1. 6. 2008 v Nemocnici Sokolov, jsou podepsané dohody o zřízení babyboxů s Městskou nemocnicí v Ostravě a s Oblastní nemocnicí Příbram.

Jen dostupná pomoc je účinná

„Okřídleně či s nadsázkou říkám, že mám v plánu jednadvacet babyboxů,“ uvádí autor projektu a ředitel Nadačního fondu pro odložené děti Statim, Ludvík Hess. „Ale samozřejmě je důležité, aby jich bylo po republice co nejvíc. Jsem si vědom toho, že je-li žena v tak tíživé situaci, že se musí vzdát vlastního, právě narozeného dítěte, musí být pomoc blízko a snadno dostupná.“

Jedenáct šancí na život

Za téměř tři roky existence této schránky pro anonymní odložení novorozence (hloubětínský byl otevřen 1. 6. 2005) pomohly babyboxy zachránit už jedenáct dětí. Naposled 13. února se rozezněl signál pro asi třídenní zdravou, oblečenou a ošetřenou holčičku právě v Hloubětíně.
Formulace „pomohly zachránit“ znamená, že ani autor projektu a ředitel Nadačního fondu pro odložené děti Statim, Ludvík Hess, si nemyslí, že babyboxy jsou všemocné a všezachraňující. Jsou možností, jsou nadějí a šancí pro ženy v tísnivé situaci, stejně jako pro jejich děti. Těm se okamžitě po vložení do schránky dostane zdravotnické péče a pomoci. Velice brzy putují do nových rodin. „Osm dětí z hloubětínského babyboxu se dostalo k rodičům téměř okamžitě, přibližně do týdne,“ říká Ludvík Hess. „Díky obvodnímu soudu v Praze 9, který je myšlence rychlého umístění dětí do rodin nakloněn.“
Děti jsou většinou ošetřené (alespoň laicky), zabalené, oblečené, některé vybavené i osobními doklady. Sleduje „tatínek“ babyboxů Ludvík Hess další osudy malých nalezenečků? „Ne, určitě ne. Mám takovou filozofii, že to už je život nové rodiny, jejich vlastní osud.“

Jak jsou na tom u sousedů

Na Slovensku se speciální zařízení pro bezpečné odložení novorozenců nazývá „hniezdo záchrany“. Hnízda fungují od roku 2004 a v současné době mají matky možnost odložit novorozence do spolehlivé lékařské a sociální péče na 13 místech.
V německy mluvících zemích jsou to Babyklappe nebo Babyfenster (dětské okno). Moderní plně automatizovaná a klimatizovaná „okna“ byla v Německu zavedena v roce 2000, nyní jich je celkem 80. O jejich využití svědčí například to, že v Hamburku bylo do babyklappe vloženo víc než 40 dětí. V Rakousku existují schránky pro opuštěné děti v 6 městech.
V Maďarsku je v nemocnicích matkám k dispozici víc než 12 schránek, první byla otevřena v roce 1996 v budapešťské nemocnici Schopf-Merei Agost.

Kde se boxům nedaří

V Holandsku bylo zřízení schránky plánováno už v roce 2003, ale pro masívní protesty veřejnosti se od záměru upustilo. Odkládání dětí do takových schránek bylo prohlášeno za nezákonné. Ve Francii byly schránky pro odkládání opuštěných dětí zrušeny na počátku 20. století. Dnes mají ženy možnost porodit anonymně v nemocnici a nechat tam dítě k adopci.

Ve Velké Británii je jakékoli opuštění dítěte do dvou let trestné, proto tam schránky nefungují.
Více informací o babyboxech najdete na www.babybox.cz.

10.8.2008 9:41 | autor: Regina Rothová
Více o tématu: dětižena

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist