Mateřská centra: Znáte je?

Mateřských center v Česku stále přibývá. Dokonce již existuje celá síť mateřských center. Tato rodinná klientská centra jsou dobrým supportem pro rodiče a jejich děti. Znáte je?

materska_centra-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Mateřská centra jsou v současné době hodně cool. Proč? Není to jen nějaký módní hit, ale faktická pomoc rodičům na mateřské dovolené a jejich dětem. Umožňují totiž kontakt s lidmi mimo domácnost, tedy jakési malé a chvilkové zběhnutí ze světa přesnídávek a plínek.

Když se řekne mateřské centrum

Mateřská centra jsou subjekty, které umožňují setkávání rodičů na mateřské dovolené s jejich dětmi, společné trávení volného času, komunikaci i využití terénních služeb nebo vzájemnou pomoc mezi rodiči. Setkávání probíhá v prostorách či budovách mateřského centra, kde jsou herny, dětské koutky a sociální zázemí. Patří sem mimoto různé poradny, fungují zde nabídky i výchovně vzdělávacích organizací či přímo jejich zástupci a osoby ze sociálních terénních služeb.

Počátek jejich zrodu

Mateřská centra vznikala postupně, většinou jako dobrovolnické a neformální iniciativy, které se pak zvolna přetransformovaly na právní subjekt. Tím bylo povětšinou občanské sdružení (dnes spolky) a následně se činnost změnila v profesionální. Každé mateřské centrum je otevřené veřejnosti a přístupné všem lidem žijícím v jeho okolí.

Legislativa MC

Mateřská centra v České republice nejsou zastřešena ani zákonem o školských zařízeních, jako jsou mateřské školy, ale ani nespadají do systému sociálních služeb. Jsou to spolky, přičemž spolek je obecně sdružení či skupina osob. V českém právu je od 1. ledna 2014 spolek veden jako zvláštní forma právnické osoby, určená pro samosprávné a dobrovolné sdružení osob vedených společným zájmem. Cílem a účelem spolku mohou být buď vzájemně prospěšné cíle a společenské aktivity zaměřené na členy spolku, nebo směřující na veřejnost. Spolek může vlastním jménem podnikat, ale nesmí to být jeho hlavní činností a případný zisk musí být použit na podporu dosažení vlastních cílů spolku.

Název a financování

Název musí obsahovat slova „spolek“ nebo „zapsaný spolek“, případně zkratku „z. s.“ Zapisuje se do spolkového rejstříku, který je veden příslušným rejstříkovým soudem. Právně je spolek upraven je v § 214–302 občanského zákoníku. Financování těchto center je zpravidla řešeno z obecních rozpočtů, grantů různých nadací, soukromého sektoru tedy soukromých společností anebo státem, a to především skrz MPSV.

Síť MC v ČR

Dnes existuje v Česku organizace zastřešující všechna mateřská centra (dále MC) a to ve formě spolku nazvaného Síť MC v ČR. Spolek byl ještě jako sdružení dne 22. října 2001 zaregistrován Ministerstvem vnitra i s jeho stanovami.

Hlavními cíli Sítě MC v ČR je

  • koordinace MC v České republice
  • podpora a metodické vedení nově vznikajících MC
  • konzultace a poradenství pro fungující centra
  • rozšiřování povědomí veřejnosti o MC
  • spolupráce se státními i nestátními organizacemi, médii a partnerskými organizacemi v zahraničí
  • dokumentace společných akcí a vedení archivu MC
  • pořádání seminářů, konferencí, kongresů s tematikou MC i celorepublikových akcí

Jak MC fungují a co je jejich činností?

Mateřská centra jsou de facto sociálně výchovným zařízením, jež rodičům a jejich dětem nabízí nejrůznější programy a volnočasové aktivity (hry, dětská dopoledne nebo odpoledne, výlety, cvičení s dětmi atp.). Najdete zde však mnohem více – třeba vzdělávací aktivity rodinných příslušníků, nejrůznější workshopy a kurzy.

Jaké programy MC nabízejí?

Mateřská centra bývají propojena s centry pro rodinu a sociální péči, tedy organizacemi nabízejícími rodinám volnočasové, vzdělávací a poradenské programy a kurzy i support v obtížných životních situacích. A proto mateřská centra mají programy jak pro matky, tak pro rodiče a samozřejmě pro děti. Ty jsou na bázi tvoření, sportování, vzdělávání a rekvalifikaci, ale rovněž sem náleží sezonní a jednorázové akce.

Klady zapojení do MC

  • Vymanění se z izolace při celodenní péči o dítě
  • Kvalitní využití času s dítětem
  • Nalezení nových přátel a sousedů
  • Možnost vzájemné pomoci s ostatními rodiči
  • Možnost socializace dětí mezi sebou a komunikace rodičů mezi sebou
  • Čas strávený s vrstevníky ve stejné roli (maminka s maminkou a dítě s dítětem)
  • Může podpořit i pomoci profesní orientaci
  • Lze zde načerpat zkušenosti a tip od jiných nejen pro domácnost a rodičovství
  • Vzájemná podpora a poradenství i možnost najít různá řešení problémů

A pokud si myslíte, že jsou mateřská centra doménou jen maminek a dětí, vyvedeme vás z omylu. Mateřská centra pořádají i dny pro tatínky, kteří zde stráví nějaký čas se svými dětmi a maminky tak mají pár vzácných chvilek jen a jen pro sebe.

Znáte nějaké mateřské centrum?

 

 

11.2.2020 12:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist