babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Vývoj > Psychomotorický vývoj dítěte > Máte doma leváka? Nevadí
Máte doma leváka? Nevadí
Taky si vaše ratolest stále častěji přendavá pastelku, kostičku, či balónek z pravé ruky do levé? Není žádný důvod k obavám. Leváctví už dnes není žádný problém, navíc váš nejmenší bude v jistě zajímavé společnosti. Vždyť levou rukou píšou Julia Roberts, Brad Pitt, Angelina Jolie, ale i bývalý nejmocnější muž světa, Bill Clinton.
Dnešní společnost je takzvaně „pravoruká“, ale to neznamená, že by leváctví bylo méně kvalitní než praváctví.
Jistě, donedávna bylo leváctví závažným sociálním handicapem. Převažovala tendence leváky násilně přeučovat na praváky (v Československu byla tato snaha oficiálně zavržena v roce 1967). To často vedlo k psychickým i fyzickým problémům. V dnešní době jsou v moderní společnosti leváci akceptováni a dokonce jsou jim mnohé výrobky přizpůsobeny.
Kde vzniká leváctví?
Leváctví neboli levorukost je preference levé ruky nebo jiné části těla před pravou.
Leváctví a praváctví má na svědomí lateralita (dominance, vyhraněnost mozkové hemisféry). Pravá hemisféra ovlivňuje levou stranu těla a naopak. Nejpozději před zahájením školní docházky je potřebné rozpoznat lateralitu dítěte, protože s psaním mívají leváci největší problémy.
Jak se pozná?
U vyhraněnějších dětí se zpravidla pozná podle toho, jakou rukou berou hračky, příbory, jakou rukou lépe a častěji kreslí. Lépe se lateralita rozezná během činností, u kterých dítě není vázáno společenskou konvencí.
Dominantní nohou se dítě odráží na koloběžce, švihem nasedá na jízdní kolo, leze dříve do kalhot. Dominantní rukou se častěji češe nebo si čistí zuby, stříhá nůžkami, navléká nit na jehlu. K dominantnímu oku spontánně přiloží papírovou trubičkou použitou jako „dalekohled“. K dominantnímu uchu přiloží sluchátko nebo mobilní telefon. Někdy však může jít o náhodu nebo napodobování.
Utajení leváci
Speciální pedagogové vyvinuli mnoho testů k zjišťování vyhraněnosti. I takzvaně utajeného leváka často odhalí pozorné sledování jeho pohybů. Dítě může pravou psát, ale pokud hrozí, hladí nebo bezděky drží lžíci levou rukou, není to s největší pravděpodobností pravák.
Přeučování
Dominance se většinou dědí, takže k přeučování může dojít i v rodině, kdy dítě odkouká, kterou ruku přirozeně používají jeho rodiče. V tuto chvíli by neměly hrozit žádné následky. Lateralita tedy nemusí být stoprocentní.
Nedominantní leváci jsou schopni se bez větších problémů přeučit na psaní pravou rukou.
Existují však dominantní leváci, kteří dělají všechny činnosti jen levou rukou. V tomto případě je nějaké přeučování na psaní pravou rukou velmi nepříjemná věc, která s sebou často nese následky. Může dojít k narušení přirozené dominance, nebo až k narušení mozku (neurotické chování, poškození výkonu mozku, zabrzdění intelektové vývojovosti).
Následky potlačování dominance:
- motorický neklid – u dítěte v první třídě se projevuje neurotické chování, je neklidné, nesoustředěné, může si třeba začít okusovat nehty, ačkoli to před nástupem do školy nedělalo
- potíže při psaní rukou – může se objevit dysgrafie, dítě má nerovné nečitelné písmo, píše mimo řádku a může ke psaní získat až odpor
- celkové změny chování dítěte
- neurotické potíže – zhoršení kvality řeči, jako je koktavost, mutismus
- odpor vůči škole
- zhoršení prospěchu
- výpadky pozornosti
- nešikovnost, neobratnost
Mnoho leváků má poruchy učení a mnohé další (lehká mozková dysfunkce, dyslexie, koktavost, autismus, mentální retardace apod.). Možné souvislosti jsou předmětem výzkumu. Ale pokud je leváctví zděděné, zpravidla s ním bývá spojeno méně problémů a poruch, než jde-li o leváctví v rodině ojedinělé.