Maminkou v Rumunsku: Chlapeček je jackpot

Vesnice se utápí v tradicích, z měst zase prchají lékaři. Přivést v Rumunsku dítě na svět znamená často zaangažovat celou rodinu.

profimedia-0088555471-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Nejvíc si v Rumunsku narození dítěte užije tatínek. Pokud je to kluk a ještě k tomu prvorozený, tak za to má u kamarádů body navíc. Oslavují to tři dny. Maminku mezitím navštěvuje široké příbuzenstvo i známí a přinášejí dárky pro miminko.

„Císař“ je takřka povinnost

Porod rodinu obvykle finančně vyčerpá. Tedy pokud se žena rozhodne jít rodit na soukromou kliniku, což si přeje většina Rumunek. Ve státních zařízeních jsou totiž ne příliš ideální podmínky. Nejlepší lékaři prchají do ciziny nebo do soukromého sektoru, ve státních nemocnicích jde všechno postaru, nerespektuje se soukromí, rodí se hromadně ve velkých sálech, hygiena je tam dost pochybná. A tak rodina šetří na to, aby si maminka mohla zaplatit porod v lepších podmínkách.

Státní a soukromé kliniky mají však jedno společné: Císařský řez je tam takřka povinností. Rumunsko má z celé Evropské unie nejvyšší počet dětí, které přicházejí na svět právě císařským řezem (zhruba 40 % ze všech dětí tam narozených). Je to tamní trend, lékaři se snaží ženy přesvědčit, nebo spíš zastrašit, že je to bezpečnější a méně bolestivé než přirozený porod. Zcela neslýchané pak je, aby se žena rozhodla rodit doma. To je v Rumunsku dokonce protizákonné.

Pohlaví dítěte prozradí sůl

Rumunský venkov zůstává v zajetí tradic. Třeba když je nějaké dítě vážné nemocné, tak mu rodiče změní jméno, aby tím nemoc zahnali. Nebo těhotné ženě nečekaně nasypou na hlavu sůl. Pokud si v reakci na to zacpe pusu, znamená to, že čeká holčičku. Jestliže si chrání nos, bude to kluk. Po narození dítěte hrají hlavní roli kmotři a kmotry.

Když je malému rok, ustřihnou mu pramen vlasů a rodiče ho uchovávají v krásné stříbrné skříňce. Pak před něj položí tác, na němž jsou různé předměty (klíč, kniha atd.). Tři věci, po nichž dítě spontánně sáhne, symbolizují, čím se stane, až bude velké. „Můj syn se sápal po klíčkách od auta, knize a plastikové injekční stříkačce. Usoudili jsme, že z něj bude asi doktor,“ říká Ioana, maminka původem z Bukurešti.

Rodiče nekazí vzduch

V její zemi odmala vedou děti k samostatnosti. Už od prvních měsíců je nechávají spát v pokoji samotné, aby jim rodiče svou přítomností „nekazili vzduch“, jak se říká. Taky je sem tam nechají poplakat a občas dostanou i na zadek. Od šesti měsíců jí dítě společně s dospělými, samozřejmě pokrmy odpovídající jeho věku, aby si zvyklo na to, že se rodina schází u jídla.

Když je mu sedm, rodiče uspořádají oslavu, která znamená symbolickou rozlučku s raným dětstvím. Připomínají dítěti, že od této chvíle už bude jako dospělý zodpovědný za své činy, že se musí chovat slušně a čestně. Při této příležitosti potomkovi často vyprávějí o legendárním knížeti Vladu Tepesovi, který zloděje trestal tím, že jim sekal ruce nebo je narážel na kůl. Tento krutovládce z 15. století je v Rumunsku pokládán za lidového hrdinu, jinde po světě ho znají spíš jako předlohu pro Draculu. Ovšem upíry rumunské maminky své děti nestraší.

Osvědčené domácí recepty

Aby měly kojící matky v Rumunsku (16 % kojí do půl roku dítěte) dostatek mléka, popíjejí v hojné míře nealkoholické pivo. Proti bolesti krku pro ty nejmenší připravují odvar z červené cibule, pro ty větší pak teplé mléko s medem a rozšlehaným žloutkem.

 

28.8.2018 8:07 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist