babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Bude nás víc > Oznámení narození miminka > Maminkou v Kanadě: Pohlaví miminka prozradí dort
Maminkou v Kanadě: Pohlaví miminka prozradí dort
Dalo by se říct, že v Kanadě jsou na tom maminky podobně jako u nás. Existují však drobné rozdíly, které potvrzují, že nemusí jít jen o exotickou zemi, aby byl přístup k dětem jiný. Začíná to už v těhotenství.
Je zbytečné se typické kanadské maminky ptát, jestli se jí narodí chlapeček, nebo holčička. I kdyby to věděla, tak to neprozradí. V pátém měsíci těhotenství nastávající maminka uspořádá „gender reveal party“, tedy slavnost, při níž přítomným prozradí pohlaví dítěte. „Nevybalí“ to na ně naplno, ale oklikou. Nabídne hostům dort s bílou polevou. Rozkrojí ho a tajemství je odhaleno. Když je vnitřek růžový, narodí se holčička, modrá barva prozradí kluka. Docela sympatická tradice.
V ringu s dortem
Podobně jako v USA se i v Kanadě pořádá „baby shower“, tedy slavnost před narozením miminka, kam hosté, většinou kamarádky maminky, přinášejí různé dárky pro dítě. V Kanadě se taková oslava často pořádá až po narození miminka. Je to docela praktické, protože nemusíte zvát každého ze známých či příbuzných jednotlivě, aby si přišli prohlédnout to maličké, ale všechny pěkně pohromadě. Oblíbený v Kanadě je také tzv. „smash cake“ tedy akce, při níž dítě dostane speciální malý, většinou hodné krémový dort, s nímž si může dělat, co chce. Zpravidla se to děje při prvních narozeninách, sezvou se přátelé a rodina, připraví se terén, tedy odklidí vše, co by mohlo přijít k úhoně, včetně dětského oblečení, a pak už může zkoumání té dobroty jubilantem začít. Foťáky a kamery jsou v pohotovosti.
Rady, ale ne příkazy
V Kanadě není nic neobvyklého, že maminky zůstávají s dítětem doma rok po narození. Mohou si placenou mateřskou protáhnout i na 18 měsíců, je to svobodná volba, ostatní to tolerují. Stejný přístup tam mají i ke kojení. Sice lékaři opakují, že „brest is the best“, tedy že kojení je nejlepší, ale pokud se maminka rozhodne jinak, nikdo se na ni nedívá skrz prsty, nekritizuje ji. Podle statistiky kojí šest měsíců 26 % kanadských žen. Tolerance, chápající přístup okolí pomáhají hlavně matkám při prvním dítěti, kdy ještě nemají dost zkušeností, bojí se, že něco nedělají dobře a že si za to vyslouží kritiku.
Čtěte také:
- Oslavení narození dítěte ve světě
- Blessingway – cesta k mateřství posvěcená láskou a soudržností
- Jak se rodí v Japonsku: Těhotenské mlsání se netoleruje
Radši pěkně v teple
Takové zimy, jaké zažívají v Kanadě, u nás nemáme. A co s miminkem, když venku je třeba minus třicet? V takových mrazech s nimi nikdo ven nechodí, maximálně z domu do auta, s nímž se jede na nákup a zaparkuje se ve vytopené garáži. Miminka nedávají spát v zimě na čerstvý vzduch jako v evropských severských zemích. Pokud se s dětmi přesto musí ven, tak je matka důkladně nabalí. Nicméně většinu času v mrazech tráví matky s dětmi doma. Nahrávají tomu i prostorné a pohodlné domy či byty, kde mají malé děti dostatek místa k různým aktivitám.
Spíš chválit než vyčítat
„Všimla jsem si, že v Evropě bývají mnohdy rodiče na děti mnohem přísnější,“ říká Angela, matka čtyřletého Daniela. „V Kanadě dětem víc nasloucháme, mluvíme s nimi mnohem klidněji, a když je nějaký problém, tak se to snažíme s nimi rozebrat.“ Místo příkazů a zákazů preferují otázky, pátrají po příčině problému. (Proč jsi strčil do té holčičky? Proč ses rozzlobil?) „Neříkám, že je to lepší, ale jiné, takové psychologičtější,“ podotýká Angela. Místo trestání se spíš snaží děti za to dobré víc chválit.
Šum místo ukolébavky
A ještě jedna originální rada, když rodiče už nevědí kudy kam, když se jim nedaří dítě uklidnit, utišit. Přemístí je do blízkosti přístroje, který vydává „white noise“ (bílý šum). Může to být například vysoušeč vlasů, ale tento zvuk je možné si stáhnout i z You Tube nebo existuje jako aplikace do smartphonu. Úspěch prý je zaručen.